Народні депутати ніяк не можуть прийти до згоди. Від знайомого блокування парламентської трибуни, що вже приїлося, перейшли до використання сирен і повітряних кульок. Результат як і раніше нульовий – Верховна Рада не працює.

Головний камінь спотикання – гучний «лист трьох» до Генсека НАТО щодо приєднання до ПДЧ. Втім, на цьому список спірних питань далеко не закінчується.

Про позицію Партії регіонів у питанні НАТО, про ціну на газ і про багато інше в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у розповів народний депутат України VI скликання з фракції Партії регіонів, заступник голови Комітету ВРУ з питань регламенту, депутатської етики і забезпечення діяльності ВРУ Василь Кисельов.

- Василю Олексійовичу, у вівторок Президент України Віктор Ющенко поїхав до Москви для проведення газових переговорів. На вашу думку, чим вони закінчаться?

- Те, що Президент України змушений сам «розрулювати» питання про постачання природного газу в Україну, говорить про серйозність проблеми. Здається, ні Президента, ні прем'єра історія нічому не навчила. Коли було перше «пришестя» Тимошенко, вона створила багато криз в Україні, найважчою з яких була газова. Після того, як Тимошенко прийшла до влади, вона почала ініціювати питання про зміну тарифу на прокачування газу. Вона відмовилася від взаєморозрахунку по бартеру, зокрема від розрахунку за прокачування газу по території України природним газом за ціною 50 доларів за тисячу кубометрів, і почала наполягати на переведенні на грошові розрахунки. Звичайно, Росія погодилася. І замість 50 доларів Україна отримала газ по 95, потім по 130, а зараз по 179,5.

Зараз – друге «пришестя» Тимошенко, друга газова криза, яка, я боюся, вдарить по Україні ще болючіше, ніж перша.

- Чи можливо, що Росія відключить Україні газ?

- Я не думаю, що його відключать, тому що, якщо це відбудеться, Тимошенко доведеться втікати з України. Їй є куди втікати, і вона втече, тому що ситуація дуже критична. Не поставляти газ взимку в Україну не можна. Ми просто приречені домовитися. Тому до Москви поїхав Президент. Ми повинні розуміти: не можна наполягати, щоб з схеми постачання газу в України була прибрана дочірня фірма «Газпрому» «РосУкрЕнерго». В понеділок Турчинов сказав: «Ми готові заплатити за умови усунення посередника в особі «РосУкрЕнерго». Вони ще умови ставлять!

Я якось запитував Яценюка: у вас є впевненість, що, прибравши посередника з ринку постачання газу в Україну, ви отримаєте газ дешевший, ніж 179,5? Він мовчить.

- Тобто впевненості в цьому немає?

- Не тільки впевненості немає. Потрібно розуміти, що стартова ціна газу для України, що відпускається «Газпромом», 314 доларів. Сьогодні в Україну недопостачається об'єм газу, тому що в Туркменії морози, там пониження тиску в мережах, і недокачують газ до України – цей недолік газу заповнюється російським, «газпромівським» газом. Але в цьому випадку він вже коштує нам 314 доларів і 70 центів. Дешевше за газ ніхто сьогодні вже не отримає.

Ймовірно, Президент України як досвідчений фінансист і політик розуміє, що не можна було ставити Тимошенко на чолі виконавчої влади, тому що від неї одні кризи і потрясіння в країні. Якщо він її як кандидата в Президенти хоче «спалити» таким чином, показавши її неспроможність, то це дуже жорстокий експеримент над народом України.

- У понеділок прем'єр-міністр заявила, нібито РосУкрЕнерго шантажує Україну, вимагаючи купувати російський газ. Мовляв, для України не вистачає середньоазіатського газу, оскільки РосУкрЕнерго експортував його в інші країни.

- Є підписаний контракт. І те, що там хтось розповідає казки. Яка різниця, чий газ ми споживатимемо? Нам важливі дві складові: щоб він був у потрібній кількості і за нормальною ціною.

Тимошенко хоче «осідлати» газові схеми? Їй «пече» взяти газ під контроль? Ну так ціна цього газу, як вже заявив Купріянов, становитиме для України 315 доларів за тисячу кубометрів. Була 179,5, а стане 315. З кого ми питатимемо за це? Хто за це відповість? Вона досі не відповіла за те, що ціна була 50 доларів, стала 95, а потім покотилася по похилій.

- Чи можливо, що внаслідок переговорів Росія погодиться з вимогою Тимошенко продати газ Україні за листопад і грудень 2007 року за ціною минулого року?

- Я не бачив цієї угоди. Бачили її тільки ті, хто складав, і хто з нею працює. Там обов'язково вказані форс-мажорні обставини. Наприклад, прорив газотранспортної системи, зниження тиску в мережах, як відбулося цього року в Туркменії при 30 градусах морозу.

Питання не тільки в тому, що Тимошенко закотила істерику, тому що їй потрібно «осідлати» газові схеми. Пригадайте заяву Чорномирдіна, яка стосується різких рухів України по вступу в НАТО. Як тільки було підписано лист трьох, російський посол офіційно заявив, що дана дія українського керівництва може примусити РФ зробити адекватні кроки. Він натякнув, що вони можуть полягати в перегляді довгострокового стратегічної угоди між Україною і Росією.

Я знаю цю тему досконало, і не думаю, що хтось у Верховній Раді знає цю тему краще за мене. Коли спікер, прем'єр і Президент написали листа Генсекові НАТО, і ми почали вимагати, щоб Яценюк відкликав свій підпис, він відразу почав переводити стрілки. Мовляв, «регіонали» раніше підтримували вступ в НАТО і голосували за нього.

- Але ж це дійсно так.

- У 2001 році відбувся удар терористів по Америці. Була дуже серйозна загроза міжнародного тероризму проти України, оскільки наші війська були в Іраку, а до цього довгий час в Афганістані. У той час ми посилено охороняли Дніпрогес, атомні станції. Тому було абсолютно обґрунтовано, що ми ввійшли до всіх навчань, які тоді проводилися, в систему «Партнерство заради миру». Ми брали участь у всіх цих заходах.

Але одна справа – брати участь у заходах, а інша – заявити про приєднання до ПДЧ в НАТО. Нам дорікають, зокрема Яценюк, і говорять: читайте статтю 8 закону «Про основи національної безпеки». Ось що написано в цій статті: «Забезпечити повноправну участь України в загальноєвропейській і регіональній системах колективної безпеки, отримання членства в Європейському союзі і Організації Північноатлантичного договору при збереженні добросусідських відносин і стратегічного партнерства з РФ, іншими країнами Співдружності Незалежних Держав, а також іншими державами світу». Ключова фраза – при збереженні добросусідських відносин і стратегічного партнерства з РФ!

Росія заявила, що оскільки ви відправили лист про приєднання до ПДЧ, вона залишає за собою право переглянути стратегічні умови довгострокової угоди. Це не жарти!

- Зараз терористичної загрози для України немає?

- Немає. Більше того, лідери європейських держав все голосніше заявляють про те, що потрібно створити систему європейської колективної оборони. Підкреслюю – європейської, а не євроатлантичної.

- Тобто, щоб США і Канада не мали до неї відношення?

- Так, виключно Європа. Сьогодні, коли Буш звернувся до країн Європи з проханням направити війська до Афганістану, Німеччина категорично відмовилася. Їм досить крові, вони вже зрозуміли, що це таке. Отже, наша влада хоче, щоб українські солдати замінили там американських? Якщо ми приєднаємося до ПДЧ, наші збройні сили будуть зобов'язані воювати там, куди нас пошлють.

- Якщо, навіть, ми ще не будемо в самому Альянсі?

- Як тільки 4 квітня ми приєднаємося до ПДЧ, можна вважати, що ми вже там. Немає такого прецеденту, що якась країна приєдналася до ПДЧ і потім не ввійшла в НАТО.

У Швеції 55 відсотків населення за те, щоб увійти в НАТО, 45 – проти НАТО. І вони навіть референдум не проводять з цього питання! Вони дотримуються нейтрального статусу.

- В Україні значно більше людей виступають проти вступу до цієї організації.

- У нас на сьогодні майже 70 відсотків населення категорично проти НАТО.

Водночас, коли з'являються такі заяви європейських лідерів, коли загроза міжнародного тероризму спадає, нас тягнуть у блок. Два тижні тому Генеральний штаби Росії і НАТО заявив про можливість при необхідності завдання превентивного ядерного удару по своїх супротивниках. Про що це говорить? Про те, що сьогодні в найбільшій безпеці знаходяться країни, які мають позаблоковий статус. Куди ж нас тягнуть? Це злочин перед народом України!

Є ще один дуже важливий момент, про який пан Яценюк боїться згадувати. 19 вересня 2006 року після повернення Януковича з Брюсселя, де він засідав у комісії «Україна – НАТО», з'явилася постанова номер 158-V. Це чинна постанова її ніхто не відміняв. У ній вказано, що ВР ухвалює: «Підтримати позицію прем'єр-міністра України В.Ф.Януковича, проголошену в м. Брюсселі 14 вересня 2006 року під час засідання Комісії «Україна – НАТО» щодо взаємовигідної співпраці «Україна – НАТО». Подальші конкретні дії щодо вступу України в НАТО вирішувати тільки з урахуванням волі українського народу».

Ющенко, Тимошенко і Яценюк не мали права підписувати «лист трьох». Вони скоїли державний посадовий злочин!

За наявності 4 мільйонів 366 тисяч підписів за проведення референдуму, вони замість того, щоб провести референдум, маючи на руках таку ухвалу, йдуть на посадовий злочин і пишуть колективний лист про приєднання до ПДЧ. Ось чому відразу заметушилася Тимошенко! Вона відправила навздогін листа про те, що «лист трьох» вона підписала з обмовкою, мовляв, вступ в НАТО тільки після проведення референдуму. Повторю – у разі приєднання до ПДЧ можна вважати, що Україна вже в НАТО.

Ніяких п'яти років не буде. У 2009 році, якщо не в кінці 2008, вони приймуть Україну в НАТО. Вона їм потрібна, тому що їм потрібно поставити систему. Коли вони хотіли поставити ПРО на території України, різко заперечувала Росія, в Україні піднявся галас, і вони поки відступили. Як тільки ми приєднаємося до ПДЧ, ПРО тут розмістять на другий день. Нікого не запитають навіть. І поставлять народ України перед фактом – навіщо проводити референдум, якщо ми вже в НАТО? Ось чого вони хочуть.

- Що робитиме Партія регіонів, щоб цього не допустити?

- Партія регіонів вимагає відкликати незаконний лист. Я вважаю, що при чинній ухвалі від 19 вересня ніяких ухвал більше вносити не потрібно. Варто виконувати те, що є, або спробувати його відмінити – це їх право. Але поки вона не скасована, «лист трьох» має бути відкликаний. Це моя принципова позиція.

- Інакше ви продовжуватимете блокувати роботу парламенту?

- Ми стоїмо на цьому, і стоятимемо.

У Криму недавно пройшов потужний антинатовський мітинг – сім тисяч людей. Можливо, тепер це піде по Україні – а народ починає прокидатися, вони розуміють, куди нас тягнуть силоміць. Крім того, вчора на політраді ми обговорили лист до Генсека НАТО, в якому ми просимо його звернути увагу на громадську думку українців. А в НАТО є принцип – якщо немає переважної більшості громадян, які підтримують вступ до Альянсу, то вони не приймають таку країну. Але їм Україна настільки потрібна, що вони можуть закрити на це очі, і приєднуватимуть нас до ПДЧ, посилаючись на «лист трьох». Боюся, що це протистояння може тривати до 4 квітня.

До речі, зараз Тарасюк вніс проект ухвали, якою вони хочуть підтримати «лист трьох». Цей проект стоїть першим питанням на порядку денному. Це блюзнірство. Вони намагаються в буд-який спосіб проголосувати.

Минулого разу ми домовилися про те, що ніхто нічого робити не буде, і намагатимемося прийти до компромісу. Заходимо до зали, лежить порядок денний, і це питання стоїть першим! Якби ми вчасно не заблокували роботу, вони могли б проголосувати картками, на екрані – 226, і потяг пішов.

- Але ж коаліція була в залі не в повному складі, 226 голосів у них не було.

- Це вже наступне питання. Вчора ми повинні були розглядати звернення Яценюка до комітету, щоб поставили на місце Лук’янова, який вирвав у нього картку. Так от, я наполіг, і мене підтримали колеги – без присутності самого Яценюка не розглядати його звернення, тому що провокатором є він.

Я вже зробив йому одне зауваження, ще два лежать. А після третього зауваження я ставитиму питання про усунення його з посади. Він «нахабно» порушує регламент по 10 разів на день. Не надає слово депутатам, не оголошує перерву. Потім він вирішив перевірити, хто є в наявності.

- Але після цього не заблокував картки відсутніх нардепів.

- Так, і вчора на засіданні Погоджувальної ради Яценюк мені говорить: покажіть мені в регламенті, де норма, що я повинен блокувати роботу системи «Рада», картки цих депутатів? Я показую роздруківку, де всі ці депутати, за винятком Сподаренка, голосували. Це ж нахабство – говорити одне, що він дотримується регламенту, а робити інше. Я тут же його відіслав до статті 84 КУ, де чітко написана норма: «депутат голосує особисто».

Я розумію Лук’янова, як людину, хоча він вчинив досить імпульсивно. Тим більше Яценюк його спровокував своїм явним, зухвалим і постійним порушенням регламенту.

Зверну увагу, що зі мною теж був інцидент, коли я порвав бюлетень під час голосування за спікера.

- Глава ВР теж скаржився на Вас, як і на Лук’янова?

- Ні, на мене ніхто не подав ні до суду, ні в комісію, ні в регламентний комітет, тому що вони розуміють: Яценюк сьогодні – незаконно обраний голова ВР. Є норми щодо таємного голосування, прийняті Радою з демократичних виборів, Європейською комісією за демократію через право і схвалені ПАРЄ та Конгресом місцевої і регіональної влади Європи. Згідно з цими нормами, для виборців таємне голосування – це не тільки право, а й обов'язок, невиконання якого має каратися за допомогою визнання недійсним будь-якого виборчого бюлетеня, зміст якого став відомий іншим особам.

Якщо я протягом року звернуся до Європейського суду, то це голосування повинні будуть визнати недійсним.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

778