Роботи у Верховної Раді непочатий край. Проте опозиція невпинно блокує трибуну, а коаліціанти в цей час тільки розводять руками. У вищих ешелонах влади також не так уже спокійно. Тимошенко і Ющенко намагаються переграти один одного стосовно усунення і відновлення на державні пости. Політологи ж заявляють, що потреба в блокуванні трибуни скоро відпаде, і парламент запрацює.
Про роботу парламенту наступного тижня, про СОТ і про можливу відставку спікера розказала в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у нардеп України VI скликання, член фракція КПУ Алла Александровська.
- Алло Олександрівно, в середу Тимошенко усунула главу Фонду держмайна Валентину Семенюк від виконання своїх обов'язків. Ющенко відмінив цю постанову. Чи не стануть ці «ігри» ще одним приводом для війни між Президентом і прем'єром?
- Всі сьогодні міркують на тему війни між Ющенком і Тимошенко. Я думаю, небезпека полягає тут у тому, що вищі посадовці зосереджені особистими проблемами. Говоритимемо відверто, те, що стосується посади голови Фонду держмайна, питань приватизації, перспектив житлового будівництва, всі ті теми, які зачіпає Тимошенко і Ющенко і пропонують ніби як різні підходи, насправді є зовнішнім проявом їх особистих амбіцій. Ці люди нездатні до діалогу. Якщо Президент і прем'єр-міністр – це люди однієї команди, як вони люблять говорити, у Верховній Раді у них більшість, вони створили коаліцію, у них повинні бути єдині підходи рішення проблем в Україні. Те, що вони викидають на публіку свої позиції і пропозиції, говорить тільки про одне – вони хочуть себе прорекламувати.
Вони піднімають важливі теми, але у вигляді піару і залучення уваги до себе особисто. Там немає серйозних глибоких розробок. Це упускає авторитет прем'єра і Президента. Мене дивує, як ці люди цього не розуміють. Вони так само не можуть зрозуміти того, що вони повинні вести діалог не через публічні виступи, а через спільну роботу. Як повинні дивитися на нас інші країни, коли наш Президент і прем'єр-міністр грають у конкурс на кращі кандидати в президенти.
І це в той час, коли країна повинна вирішувати дуже серйозні проблеми. Адже більшість квартир, які зараз будуються, продається людям. А у нас є великі черги ветеранів війни, інвалідів, багатодітних сімей, людей, які стоять на квартирному обліку, але їм не пощастило, що ці черги перейшли до буржуазної України. Не зроблено жодного кроку, щоб розв'язати проблеми цих людей.
Мені не подобається слово «війна». Тим більше, коли воно застосовується до прем'єра і Президента. Але якщо у нас дійсно політологи, соціологи, експерти говорять про війну між Ющенком і Тимошенко, це значить, що дуже низький рівень авторитету у Ющенка як президента і Тимошенко як прем'єр-міністра.
- Чи можна чекати нормалізації роботи парламенту наступного тижня? Чи відбудеться засідання у вівторок?
- Я дуже хочу, щоб Верховна Рада почала працювати як годиться. Сьогодні практично немає законопроектів, які ми можемо проголосувати у Верховній Раді, тому що всі законопроекти повинні пройти через комітети. Я особисто працюю в бюджетному комітеті і зіткнулася один раз з волаючим випадком, коли ми не змогли зібрати кворуму, тому що представники більшості не з'явилися на засідання. Вони зволили не прийти. Я сподіваюся, такого більше не повториться.
На минулому засіданні парламенту Яценюк назвав прізвища незареєстрованих у залі депутатів, і тут же поставив голосування на порядок денний. Фракція КПУ наполягала на тому, щоб вилучити картки, і ними не голосували інші депутати. Натомість Яценюк дозволив проголосувати. У мене виникає питання: він добивається законності? Він сам неодноразово порушував регламент. Я піднімаю руку, звертаюся до нього, але він вдає, що мене не чує.
Нас обурило те, що Яценюк підписав «лист трьох». Все, що ми зараз вимагаємо, це те, щоб він визнав свою помилку і відкликав підпис. Він цього робити не хоче. Це значить, що людина не хоче надалі виконувати регламент.
- Чи можу у цьому контексті опозиція вимагати відставки спікера?
- Якщо посадова особа порушує свої обов'язки, якщо вона не відповідає цій посаді, то яким чином вона може її займати? Тому в першому своєму виступі від КПУ я заявила про те, що у нас є підстави, і ми думаємо про невідповідність Яценюка посаді. Розгляд цього питання в парламенті може трапитися у будь-який момент. Спікера вибрала Верховна Рада. Якщо більшість депутатів прийде до розуміння того, що Яценюк не хоче керуватися законами, ми повинні будемо усунути цю людину від посади.
- Як, по-вашому, може розв'язатися конфлікт з блокуванням трибуни. На які поступки готова піти опозиція?
- Питання може вирішитися дуже просто. Яценюк повинен відкликати свій підпис. Мені здається просто неймовірним те, що вся бездіяльність Верховної Ради викликана всього лише цим маленьким фактом. Ця молода людина, яка вперше стала депутатом і вибраний на пост спікера, не розуміє своєї відповідальності і порушує посадові обов'язки. Він просто не хоче визнати свою помилку. Якби він відкликав підпис, не було б розбратів у ВР. Звичайно, після цього можна перевести питання в іншу площину: чому Ющенко і Тимошенко підписали лист? Але це вже інша розмова, адже блокування пов'язано не просто з НАТО, а з тим, що Яценюк перевищив свої повноваження.
- Як ви оцінюєте входження України до СОт? Чи не вплине це негативним чином на наші відносини з Росією. Адже не секрет, що РФ також прагне потрапити в цю організацію.
- Якщо Ющенко і Тимошенко не розглядатимуть наше членство у СОТ як палицю, якою можна розмахувати перед РФ, то вступ України до цієї організації не повинен привести до погіршення наших відносин з сусідами. І все таки, Ющенко вже заявив про те, що він розглядає факт вступу України до СОТО як додаткову можливість диктувати Росії свої умови. Ось це неприпустимо. На мій погляд, це не дуже розумна заява. Якщо у тебе є аргументи, ти ці аргументи повинен використовувати під час переговорів, але не давати такі ось висновки публічно, тим самим, даючи можливість трактувати свої слова як спробу погіршити відносини з Росією.
- Партія регіонів заявила про те, що вони голосуватимуть за ратифікацію угоди щодо вступу України до СОТ. Чи підтримають цей документ комуністи?
- Ви знаєте, що КПУ послідовно виступала проти входження до СОТ за тими умовами, за якими все це відбувається. Ці умови знищують українського товаровиробника, особливо у сфері сільського господарства і продуктів харчування. А це значить, що постраждає все населення України. Ціни ростимуть, не буде гарантії як продукції. Якщо завозитимуться продукти високої якості, то вони будуть дуже дорогі.
Прибуток від вступу до СОТ отримають наші олігархи, які виробляють експортний товар, метал, металопрокат і продукцію хімічної галузі. Власники цих підприємств збільшать свій прибуток, реалізовуватимуть свою продукцію на світових ринках і збільшуватимуть об'єми виробництва. Звичайно, ми отримаємо якесь збільшення податку від цих підприємств, але я сумніваюся, що працівники цих підприємств отримають істотне збільшення зарплати.
Аграрний комплекс втратить від відміни пільги на додану вартість майже півтора мільярда гривень. А ці гроші заповнюватимуться за рахунок населення, ціни ростимуть. Саме тому КПУ не голосуватиме за ратифікацію цієї угоди.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом