Не встиг новообраний парламент і півроку пропрацювати, як народні обранці знову заговорили про дострокові вибори. Правда, цього разу ролі помінялися: «регіонали» стабільно блокують трибуну, а «помаранчеві» розказують, що все в країні добре, не треба нічого міняти. Глава держави поки толерантно просить ВРУ почати конструктивно і плідно працювати і всіляко обходить гостру тему народного волевиявлення. Народний депутат з пропрезидентської фракції НУ-НС Павло Жебрівський продовжує сподіватися, що перевиборів не буде, нібито зараз його колеги цією темою просто лякають один одного. Про це і багато чого іншого він розказав в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Павле Івановичу, Ющенко повернув Валентині Семенюк її повноваження глави ФДМУ, яких у середу її позбавила Тимошенко. Як Ви розцінюєте вчинок прем'єра? І чи правильно відреагував Президент?
- Що стосується правової сторони – Президент абсолютно правильно поступив, тому що реально звільняти главу Фонду держмайна може тільки парламент. При всьому моєму негативному відношенні до Валентини Семенюк, про що я неодноразово говорив, юридичну процедуру з даного питання ми повинні пройти.
З іншого боку, я б хотів, щоб і Президент, і прем'єр спочатку домовлялися, а потім виходили з рішеннями.
- Політологи стверджують, що цей випадок може посилювати існуючу «холодну війну» між Ющенком і Тимошенко.
- Я сподіваюся, що такої «холодної війни» не буде, тому що і Президент, і прем'єр постійно заявляють про те, що вони засвоїли уроки 2005 року. Мені хочеться сподіватися, що все-таки ці слова – правда.
- А чи запрацює у вівторок ще одна гілка влади – законодавча?
- Для цього є всі підстави. Я впевнений, що сьогодні Партія регіонів сповідає принцип: «Чим гірше – тим краще». Вони готові йти «по беззаконню» - як колись Троцький - ні війни, ні миру. Тому вони шукатимуть будь-який мотив для того, щоб принизити роль ВРУ. Хоча, я думаю, ПР абсолютно неправильно поступає. Навіть з політичної точки зору – їх політтехнологи не правильно підказують рішення. Тому що, насправді, не все так погано в економіці України. Тому постійне накручування політичної ситуації приведе до того, що народ перестане реагувати на парламент. А для опозиції фракція в ВРУ якраз є тією трибуною, з якою вони можуть довести ефективність своїх дій. Але якщо вони самі себе позбавляють цього плацдарму, хто ж ним лікар?!
Я думаю, що у вівторок ми все-таки розблокуємо роботу. Я вважаю, що розум переможе, і «регіони» зрозуміють, що втрачати трибуну для них гірше, ніж для влади.
- «Регіонали» вже говорять про відставку спікера. Можливо, у вівторок це стане ще одним приводом для блокування трибуни?
- Швидше за все, вони про це заявлять. Тоді нехай вносять таку постанову. Але де вони знайдуть 226 голосів, щоб здійснити відставку голови ВРУ? Я думаю, що «регіонали» їх не знайдуть, тому що, що б не говорили, а коаліція показує узгоджені дії, тому я на 100 % впевнений, що така процедура неможлива. Але у них є право вносити таку постанову.
Але ми ж з ними розмовляємо: «Є питання щодо НАТО? Будь ласка, виносьте постанову, голосуйте. Є питання по спікеру? Вносьте постанову, голосуйте. Друзі, ніхто вам не заважає. Але, просто роблячи розгардіяш у ВРУ, ви самі рубаєте сук, на якому сидите».
- На минулому засіданні Яценюка заблокували в його ж кабінеті. Можливо, настав час вибрати йому замів, щоб хоча б таких ситуацій не виникало?
- Для того, щоб вибрати заступників спікеру, необхідно, щоб парламент працював. Плюс, самі ж «регіонали» не вносять свою кандидатуру на першого заступника голови ВРУ, якого ми їм віддали. Ми готові до голосування. У нас немає з цього приводу ніяких заперечень.
- Крім того, що на Мартинюка ви не погодитеся.
- Безумовно. Чому ми повинні підтримувати злочинну ідеологію?
Я взагалі впевнений, що комуністичну ідеологію, як антидержавницьку і антинародну, необхідно заборонити.
- Парламентарії знову заговорили про дострокові вибори. Наскільки реально, що цього року ми знову підемо голосувати?
- Я все-таки сподіваюся, що цього не відбудеться, і що все буде нормально. На мій погляд, депутати поки лякають один одного.
- Але Ваш колега Роман Зварич у середу заявив, що починається відлік тридцятиденного терміну, коли Президент України може розпустити Верховну Раду, якщо вона не збиратиметься на свої засідання...
- Насправді, він озвучив правову позицію. Тобто, якщо ВРУ 30 днів не збирається, то Президент має право її розпустити. Він не говорив, що НУ-НС робитиме все, щоб це відбулося, а просто нагадав правову позицію. Роман Зварич не закликав до розпуску парламенту.
- Але якщо опозиція все-таки доб'ється перевиборів, чи готова до них НУ?
- «Наша Україна» завжди готова, як і кожна політична сила.
- Ющенко говорить, що прохідний бар'єр потрібно підняти до 5 %. Ви як відноситеся до цієї ідеї?
- Я думаю, тут є два підходи. Перше, якщо ми хочемо швидкими темпами йти до дво-трипартійної системи, то це ефективно. Друге, я все-таки вважаю, що 3 % на даному етапі – це правильне рішення.
Якщо підняти бар'єр до 5 %, то буде обмежена кількість людей, політичні симпатії яких будуть представлені в парламенті.
- Це полегшить чи ускладнить роботу ВРУ?
- Розгардіяш можна зробити 30-40 депутатами. Тому все залежить від здорового глузду так званої політичної еліти.
- Павле Івановичу, Україна вступила до СОТ. Як це відобразиться на економіці нашої країни?
- У світі відбувається глобалізація економіки. Сьогодні Україна не може бути зовні процесів. Зрозуміло, що ми, у тому числі, зацікавлені, щоб Росія була у СОТ для того, щоб «грала за правилами».
Звичайно, є деякі зауваження до тих, хто 16 років вів переговори про вступ України до СОТ, тому що, насправді, є перехідним етап до 10 років, який могли б позначити в підписаних протоколах. Досить багато протоколів підписано безграмотно – це правда. Тому, безумовно, якоюсь мірою ситуація складна, особливо в сільському господарстві. Хоча, я думаю, для цього і є уряд, який міг би вирішити ці проблеми. Наприклад, галузь рослинництва не потрібно підтримувати, вона і так дає більше 100 % рентабельності, якщо не ідіот веде господарство. Тому було б правильно направити дотації в тваринницьку галузь, тому що опосередковано через неї ми б підтримували і рослинництво...
- А уряд Тимошенко здатний на ці кроки?
- Якщо нинішній міністр не буде здатний, то ми його знімемо з посади.
- У принципі, від СОТ ми більше виграємо, ніж програємо?
- Абсолютно виграємо. Якщо трохи «сірої речовини» додати в голови членів уряду, то всі негативи можна ліквідувати.
- А з Росією у нас через це відношення не зіпсуються?
- Ми дуже зацікавлені в тому, щоб Росія вступила до СОТ. Тоді вона на внутрішній ринок продаватиме газ за тими ж цінами, мінус транспортування, що і Україні. Ситуація ж не в тому, яка ціна на газ, а щоб у всіх країн вона була однаковою. Наприклад, якщо російські підприємства одержуватимуть ціну на газ нижче, ніж українці, то промислові підприємства РФ будуть більш конкурентними на ринку, ніж українські. І це для нас проблема. Але однією з умов вступу Росії до СОТ якраз і є, скажімо, вирівнювання ціни на енергоносії на внутрішньому і зовнішньому ринках.
- До речі, як Ви відноситеся до ідеї Тимошенко прибрати зі схеми поставок газу посередників, зокрема, «РосУкрЕнерго»?
- Найганебніша ситуація, коли «РосУкрЕнерго» і «УкрГазЕнерго» поставляють газ споживачам. Тобто, «Нафтогаз» втрачає свій прибуток.
У 2007 році Бойко і Янукович фактично здали українські інтереси. Якщо раніше «РосУкрЕнерго» було дозволено поставляти 5 млрд. метрів кубічних газу промисловим об'єктам, то сьогодні воно і «УкрГазЕнерго» поставляють цим підприємствам більше половини газу по прямих контрактах. Фактично, головну прибуткову частину «Нафтогазу» прибрали, що привело дану структуру до банкрутства. Тому на сьогоднішній день Президент виступає за напрям бюджетних коштів на підтримку НАК.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом