Вівторок для Віктора Ющенка пройшов плідно. Не вийшло виступити з посланням до українського парламенту, зате вдалося підписати довгоочікуваний протокол про прийом України в члени Світової організації торгівлі разом з гендиректором СОТ Паскалем Ламі.

Народний депутат України шостого скликання, член Комітету ВРУ з питань економічної політики з фракції Партії регіонів Олексій Плотніков в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у прокоментував вступ нашої країни до цієї організації і розказав про те, як це відобразиться на цінах і на наших відносинах з Росією.

- Олексію Віталійовичу, як Ви в цілому розцінюєте вступ до СОТ?

- Це довгоочікувана подія, з урахуванням того, що Україна, напевно, рекордсмен серед країн по періоду входження до СОТ. Ми більше від інших країн затратили часу на те, щоб приєднатися до цієї організації. З цієї точки зору – так, Україна йшла довго і болісно, йшли узгодження і двосторонні протоколи. Принаймні, це – певне досягнення країни. Це не досягнення того або іншого урядового режиму, це досягнення країни в цілому.

- Що в Україні подорожчає, що подешевшає?

- Давайте виходити з того, що у принципі не потрібно чекати від вступу до СОТ однозначного всеосяжного позитиву. Це процес дійсно непростий. Якщо ми візьмемо довгострокову перспективу – то, звичайно, це позначається однозначно позитивно. Це інтеграція України в світовий економічний простір, це єдині правила роботи, додаткове зростання ВВП і маса інших позитивних речей.

Середньострокова перспектива – це швидше ще вирівнювання і нормалізація відносин.

У короткостроковій перспективі, тобто безпосередньо після того, як парламент ратифікує цю угоду, і вона вступить у дію, дійсно будуть проблеми. Скажімо, західна сільськогосподарська продукція конкурентніша від української. Якщо приходить західна сільгосппродукція, вона витісняє українську.

- Тобто українські аграрії постраждають?

- Так, аграрії постраждають однозначно. Для цього є об’єктивні причини. Ми не можемо давати в сільське господарство стільки дотацій, скільки Євросоюз. Це раз. Легка промисловість – це два, харчова промисловість – це три. Тобто існують галузі, яким спочатку буде нелегко за рахунок того, що в Україну увійде сильний західний конкурент.

- Чи можна чекати, що подешевшають автомобілі?

- Тут є визначений перехідній період. З цієї точки зору не можна чекати, що відразу після ратифікації вони подешевшають. Але у принципі, я думаю, що тут буде тенденція до того, що автомобілі західного виробництва стануть дешевшими.

- Олексію Віталійовичу, як відобразиться ця подія на наших економічних відносинах з Росією?

- Я не вважаю, що тут буде якийсь негатив. Ну, Росії доведеться з нами підписувати двосторонній протокол, тому що Росія також прагне до СОТ – це раз. З Росією ми зараз будуватимемо відносини як країна-член СОТ із країною-нечленом СОТ. Це трошки специфічні відносини. Але коли Росія стане також членом СОТ, нам буде простіше. Нам не потрібно буде створювати якісь додаткові двосторонні відносини, тому що наші економічні відносини будуть прописані правилами СОТ. З цієї точки зору це буде певне спрощення.

Я не чекаю, що членство до СОТ буде використано нашою владою з метою тиску на Росію, з метою добитися від цієї країни якихось додаткових поступок або ще чогось у зв'язку з тим, що Росії потрібно з нами підписувати протокол.

- А коли Росія може стати членом цієї організації?

- Там йде більш повільний процес. У Росії трошки інші принципи, інша економіка. Я думаю, Росія може стати членом СОТ наступного року або через рік.

- Угоду щодо вступу до СОТ потрібно ратифікувати до липня 2008 року. Чи буде ПР голосувати за ратифікацію цього документа?

- Так, безсумнівно. Ми підтримували пакет законопроектів, які йшли щодо вступу до СОТ. Звичайно, ми підтримуватимемо ратифікацію цієї угоди. Це все-таки серйозний і позитивний крок, з урахуванням того, як Україна себе позиціонує в світі, і як вона інтегрується в світові економічні і політичні відносини.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1245