Перерва в роботі парламенту, судячи з усього, закінчиться п'ятого лютого. Принаймні, в цьому запевняє українців глава Верховної Ради Арсеній Яценюк. Погоджувальні ради слідують одна за другою – лідери фракцій і голова ВР намагаються домовитися про умови розблокування роботи найвищого законодавчого органу країни.
Народний депутат VI скликання з фракції КПУ Петро Цибенко сумнівається в тому, що друга сесія ВР VI скликання почнеться так вже безхмарно, як про це заявляє спікер. Про це він заявив в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у. Крім того, Цибенко пояснив, чому прем'єр-міністр Юлія Тимошенко не виключає об'єднання з Партією регіонів в одну коаліцію, і чи може Україна бути незалежною від Росії в газових питаннях.
- Петре Степановичу, спікер парламенту Арсеній Яценюк заявляє, що друга сесія Верховної Ради розпочнеться вчасно - 5 лютого - і без ускладнень. За його словами, коаліція вже домовилася з Партією регіонів про розблокування роботи парламенту. Чи буде так, як говорить Яценюк?
- На місці голови Верховної Ради я б не був таким категоричним. Хоча б з тієї простої причини, що декілька його попередніх запевнень на цю тему не підтвердилися. Мова йде про те, що, на жаль, поки не усунена головна причина, яка перешкоджала нормальній роботі ВРУ. Я маю на увазі відомий «лист трьох». Тому все залежатиме від домовленостей між фракціями про те, як вони працюватимуть.
Ну і ще одне – є певна специфіка на посаді голови Верховної Ради України. Спікер ВР не є начальником по відношенню до народних депутатів. У мене таке відчуття, що через те, що він поки що до кінця не усвідомив цю обставину, Яценюк відчуває себе начальником по відношенню до народних депутатів України, яких він немає. Тому те, як почне працювати парламент, залежатиме головним чином від того, наскільки вдасться «разрулити» проблему, що виникла у зв'язку з листом на адресу НАТО щодо членства, і від того, як домовляться фракції між собою.
Наскільки мені відомо, на п'ятницю планується ще одне засідання Погоджувальної ради ВР, і, напевно, воно буде проведене також у понеділок. Тому я не став би так категорично стверджувати, що друга сесія ВР VI скликання почнеться так вже безхмарно.
- Але ж перша сесія Ради ще не закрита. Як вирішити це питання?
- Напевно, це в значній мірі залежатиме від того, як вдасться домовитися про розблокування роботи другої сесії. Розглядався і такий варіант: п'ятого числа одночасно закрити першу сесію і відкрити другу. Мова йде про те, що, якщо буде досягнута домовленість про відкриття другої сесії, безпроблемно вирішиьтся питання закриття першої сесії. Це пов'язані рішення.
- Голова ВР має намір підняти на сесії парламенту питання про персональне голосування депутатів. Ви підтримуєте його ідею?
- Взагалі закон «Про статус народного депутата України» свідчить про те, що кожен народний депутат голосує особисто. Коли у нас діяла змішана виборча система, або навіть мажоритарна – це була одна ситуація. Сьогодні ми повністю перейшли на пропорційну систему. Практика багатьох парламентів світу говорить за те, що в умовах дії пропорційної системи, коли фракції або депутати обираються за партійними списками, в багатьох країнах практикується голосування членами фракцій. Це не забороняється, в цьому є логіка.
- Чи проголосують за це комуністи?
-Ми обов'язково будемо дуже уважно і детально розглядати пропозицію Арсенія Петровича, і, безумовно, визначатимемося зі своїм голосуванням. Але зараз, не бачивши документа перед очима, я не хочу випереджувати події і говорити про те, як голосуватиме фракція.
- Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко не виключає об'єднання з Партією регіонів в одну коаліцію, але на умовах коаліції демсил. Чому Тимошенко зараз говорить про це? Адже раніше вона категорично заперечувала можливість створення коаліції з ПР.
- Напевно, свого часу Юлія Володимирівна дуже уважно читала Маркса. А він стверджував, що капітал – сила міжнародна, тому він не визнає якихось партійних прапорів, він визнає один прапор – прибуток.
Мабуть, на тому етапі Юлії Володимирівні було вигідно стверджувати, що «ніколи ні за яких обставин, як кажуть, тільки через мій труп». А сьогодні вона бачить, що коаліція дуже хистка, ненадійна і всі факти говорять про те, що відносно безхмарний період в житті коаліції завершується, так і не розпочавшись. Оскільки в коаліції два кандидати на президентський пост, зрозуміло, що там зараз вже почалися, і далі наростатимуть дуже непрості процеси. Тому шукають варіанти, за рахунок кого зберегти коаліцію, з ким домовлятися, і що є предметом торгу.
- Тобто Тимошенко підлаштовуватиметься під ситуацію?
- Звичайно, щось же потрібно робити, щоб утриматися, щоб зберегти коаліцію.
- Чи можна вірити заявам Тимошенко про те, що вона підтримуватиме Ющенка на президентських виборах?
- Черчилль свого часу стверджував, що у Великобританії немає постійних союзників, але є постійні інтереси. Я думаю, що вона керуватиметься саме таким принципом – постійність інтересу. А якщо інтерес виникає свій, і він не співпадає з зацікавленістю патрона, то тут вже діятимуть інші складові.
- Петре Степановичу, коли може бути прийнята програма діяльності уряду? І чи буде вона прийнята взагалі?
- Коли вона буде прийнята, мені сказати важко. Напевно, це в значній мірі залежатиме від того, наскільки вдало почне роботу друга сесія Верховної Ради. Але вже сьогодні я можу прогнозувати, коректно кажучи, непросте проходження цього документа через ВРУ. Навіть під час подання цього документа в Українському домі я відчув якісь сумніви в доцільності окремих його положень, скажімо, з боку представників Секретаріату Президента.
Я думаю, що далеко не всі представники коаліції готові будуть голосувати за цю програму. Саме з урахуванням цього чинника процес проходження цього документа через ВРУ, особливо з урахуванням наявності багнетів у нинішній коаліції, буде вельми проблематичним.
- Багато експертів і політики називають «Український прорив» популістською програмою.
- Популізм характерний для цих політичних сил. Я згадую попереднє пришестя цього уряду на чолі з Юлією Володимирівною Тимошенко. Я тоді слухав те, що вона висловлювала як програму діяльності уряду, і дивувався. Я готовий повірити в те, що вона говорить, це красива казка. Але в цій казці немає конкретних механізмів досягнення того результату, тих намірів, які декларуються в цьому документі. В значній мірі цей документ повторюється. Це конгломерат хороших намірів, передвиборчої програми і спроба об'єднати ще й деякі суперечності, які є всередині коаліції.
- Посол Росії в Україні Віктор Чорномирдін вважає, що Україна навряд чи може бути незалежною від Росії у газових питаннях. Ви згодні з такою думкою?
- Віктор Степанович на сьогодні і на найближчу перспективу абсолютно правий. Вдвічі він має рацію ще й тому, що адже ми знаємо зі ЗМІ про те, що Росія значну частину видобутку газу Туркменістану й середньоазіатських республік купила на тривалу перспективу. Я радий би був сказати, що посол Росії не правий, проте реалії такі, що на найближчу перспективу він абсолютно має рацію.
- Юлія Тимошенко заявляла про намір побудувати новий газопровід «Білий потік», який в обхід Росії з'єднає країни Центральної Азії з державами ЄС через Чорне море і Україну. Таке будівництво можливе?
- Як я розумію, мови про якийсь проект просто не може бути. Проекту цього немає. Є заява Юлії Тимошенко, яку вона зробила в Європі, як на мітингу. Як можна ставити питання про будівництво якогось газопроводу, не запитавши господаря газу, Туркменістан? Про що тут можна говорити?
Я не знаю, сміятися тут чи обурюватися тому, як наші політичні реалії зсередини України переносяться на європейську арену. Буквально два тижні тому у випуску новин дуже чітко було показано, як іде будівництво трьох-чотирьох газопроводів з Росії і Середньої Азії до Європи в обхід України. Це рішення не просто запроектоване, воно вже фінансується і будується. Напевно, через це Юлія Володимирівна і вирішила зробити подібну заяву. Це був просто піар-хід, не більше. А ситуація забезпечення України газом через це може погіршати. Адже Росія теж реагуватиме на подібні речі.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом