Не таємниця, що Україна живе від виборів до виборів. І навіть коли виборів немає, в повітрі витає їх примара. Так, буквально днями Микола Катеринчук з НУ-НС потішив сенсаційною заявою про підготовку партії до нових парламентських виборів. А Юлія Тимошенко вже роздумує над тим, за яких умов вона не висуватиме свою кандидатуру на президентські вибори.

Про це і багато інше ми поговорили з народним депутатом з фракції «НУ-НС» Ольгою Герасим’юк.

- Ольго Володимирівно, скажіть, будь ласка, чи дійсно фракція «НУ-НС» розпочинає підготовку до дочасних парламентських виборів, як про це заявив Микола Катеринчук?

- Мені невідомі якісь дії нашого блоку з підготовки до дострокових виборів. Можливо, у Катеринчука якісь інші джерела, але в мене немає такої інформації.

- А чи можливі зараз в принципі в Україні дочасні парламентські або президентські вибори?

- Давайте оцінювати ситуацію у міру її виникнення. На цьому світі все можливо. Попередні дострокові парламентські вибори також могли вважатися неможливими, але вони відбулися. З'явилися законні причини. Я наполягаю на тому, що укази Президента мали серйозні підстави, тому були законними. Тобто, як тільки виникнуть законні підстави для чергових дострокових виборів, тоді ми це обговорюватимемо.

Зараз говорити про те, що дострокові вибори неможливі, напевно, не варто. Ми сьогодні знаходимося тільки на початковому етапі демократії, і це передбачає дуже багато різних поворотів на нашому шляху. Я, все-таки, сподіваюся, що ці повороти будуть конструктивними і не кардинально змінюватимуть наш шлях, а вестимуть до демократії. Дострокові вибори визнані Парламентською асамблеєю як демократичний механізм регулювання політичної ситуації, тому говорити про них, як про катастрофу, немає ніякого сенсу: всі країни зі сталою вже демократією неодноразово переживали дострокові вибори. Але передбачати – це, я вважаю, справа невдячна.

- Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко запевнила депутатів Європарламенту в готовності підтримати кандидатуру Віктора Ющенка на наступних президентських виборах. Але вся країна знає або підозрює про її президентські амбіції. Чи допускаєте Ви, що Юлія Володимирівна все ж таки піде на президентські вибори?

- Я хочу вірити її слову. Це людина з дуже сильним характером і волею до перемоги. В цьому випадку, я думаю, що задоволені і її прем'єрські амбіції, і бажання виборців бачити її на цій посаді. Я вважаю, що тепер вона повинна керуватися інтересами всієї країни, а не своїми особистими. Я б хотіла в це вірити. Це по-перше.

По-друге, я абсолютно переконана, що ми вперше маємо українського Президента, який відстоює українські позиції в світі, тому, звичайно, як представник пропрезидентської сили, я також хочу вірити в те, що домовленості між двома керівниками різних гілок влади матимуть для України конструктивні і цивілізаційні наслідки.

- Але експерти вважають, що між Президентом Віктором Ющенком і прем'єром Юлією Тимошенко ведеться інформаційна війна. Що Ви думаєте з цього приводу?

- Я не належу до так званого експертного круга. Крім того, я б звернула увагу на те, що це за експерти. Останнім часом ми весь час посилаємося на якихось експертів, багато хто з яких просто виконує завдання деяких політичних сил.

Це більше схоже на запланований викид в суспільство спірної інформації.

- Тобто Ви відкидаєте подібні ідеї?

- Я відкидаю ідею незалежності експертної думки.

- Як Ви ставитеся до державної політики в питаннях інтеграції України в НАТО?

- Звичайно, позитивно. По-перше, цей шлях неминучий і підтверджений неодноразово всіма документами, які підписували всі політичні сили, навіть ті, які зараз блокують роботу парламенту. Відомий закон про зовнішню безпеку, в якому безпосередньо говориться про те, що країна своєю метою вважає вступ у НАТО. За цей документ проголосували навіть ті персонажі політичної гри, які зараз роблять протилежні заяви. Універсал, який скріпляє підписами всіх, у тому числі і Януковича, говорить про твердий намір України стати членом НАТО. Це якщо говорити про документи.

Крім того, це абсолютно необхідна Україні річ для її безпечного існування в світі, повному небезпек таких, як тероризм. Членство в НАТО передбачає не тільки членство в системі колективної безпеки, а й дуже багато інших важливих програм для гуманітарного розвитку країни. Членство в НАТО означає те, що наша держава не залишиться за «тином», захищеним від всього світу. Я просто впевнена, що ті сили, які зараз кричать про протилежне, просто виконують політичне замовлення. Якби сьогодні не було «листа трьох» до НАТО, то ті політичні сили, які блокують роботу парламенту, придумали б собі іншу причину, будь-яку, наприклад, російська мова.

- Коли, на вашу думку, опозиція нарешті розблоковує трибуну ВР?

- На жаль, я можу думати, що завгодно. Ще раз підкреслюю, опозиція вибрала цю тему для блокування просто ситуативно. Насправді дуже багато проблем з узгодженням з опозицією таких питань, як депутатська недоторканність, позбавлення депутатів пільг, деяких принципових питань, які опозиціонери не хочуть затверджувати, демагогічно заявляючи, що вони їх прийняли вже давно. Але тоді парламент був недійсним, і це було для них безпечно. Зараз же вони не хочуть реалізації цих наших намірів і придумують всякі причини для блокування роботи парламенту.

Якщо опозиція заявляє про себе як про політсилу з демократичною позицією, то вона повинна вирішувати всі питання за столом переговорів. У нас вистачає терпіння на дуже багато. Проте, тут майже все залежатиме від цивілізованості цієї опозиції. Між іншим, ці політичні сили, які зараз входять в політичну опозицію, ще недавно говорили про неконструктивну такого методу, як блокування трибуни, а зараз вони це роблять.

- Борис Тарасюк допускає зміну місця проведення засідань парламентської коаліції у разі продовження блокування трибуни Верховної Ради. Як Ви вважаєте, можливий такий варіант розвитку подій?

- Говорять і про таке, але я вважаю, що ми повинні проводити роботу в стінах парламенту, не вишукуючи інших приміщень. Хоча історія знає і такі приклади. В принципі, якщо будуть вичерпані всі можливості, в т.ч. якась симетрична відповідь опозиції на її дії, то десь на горизонті може з'явитися і такий варіант. Але я наполягаю на тому, що ми повинні працювати в стінах парламенту і припинити ці партизанські дії, які суспільство тільки обурюють.

- Чи розглядатиметься на наступному засіданні питання про позбавлення депутатів недоторканності?

- Ми на цьому наполягаємо і вже віддали свої підписи на підтримку цього законопроекту. Пункт про позбавлення недоторканності був нашим передвиборчим гаслом, і навіть не просто гаслом, а наміром. Сподіваюся, що опозиція, яка отримує зарплату, а не працює в парламентському залі, одумається, і ми зможемо спокійно розглядати законопроекти.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

971