
П'ятниця у Верховній Раді обіцяє бути дуже «гарячою». Фракції більшості налаштовані на тривалу роботу і ухвалення ряду важливих законопроектів, зокрема, про відміну депутатської недоторканності. У той же час представники опозиції збираються продовжити заняття, що вже стало звичним, – блокування парламентської трибуни.
Народний депутат VI скликання з фракції БЮТ, член Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції Петро Гасюк в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у розказав про те, чого варто чекати від останнього дня першої сесії і кому з українських політиків потрібно залишити недоторканність. Гасюк також відзначив, що Президент, цілком імовірно, ініціює відставку глави МВС у зв'язку з гучним конфліктом між Луценком і мером Києва Леонідом Черновецьким.
- Петро Петровичу, що відбуватиметься в сесійному залі в п'ятницю? Опозиція продовжить блокувати трибуну?
- Думаю, що ранкове засідання почнеться з того, що ми зайдемо в зал, а опозиція блокуватиме трибуну.
- Таким чином, це засідання не буде результативним?
- У процесі виступів, з'ясувань і перерви ми робитимемо все для того, щоб засідання було результативним. Щойно закінчилося засідання комітету з питань європейської інтеграції. І наш комітет, і вся решта комітетів після цілого тижня роботи підготувала дуже багато документів. Їх украй необхідно виносити на Верховну Раду і працювати, тому що є над чим. Є такі документи, які прийматимуть спільно більшість і опозиція.
П'ятниця – останній день у першій сесії VI скликання. Потім буде тиждень канікул. Отже я думаю, що все-таки завтра після переговорів ми почнемо працювати.
- Багато законопроектів вдасться прийняти, як по-вашему?
- Якщо почнеться пленарне засідання ВР, то я думаю, що достатньо багато приймуть.
- Чи відбудеться вечірнє засідання?
- Так, ми цілий день працюватимемо. Думаю, що це може затягнутися надовго. Потрібно ж працювати, розумієте.
- Чи можна бути впевненими в тому, що законопроект про внесення змін до Конституції в частині депутатської недоторканності буде прийнятий найближчим часом?
- Ми готові, але я думаю, що готові тільки ми.
- А хто не готовий?
- Думаю, що опозиція не готова.
- Вони блокуватимуть роботу парламенту?
- Ні, вони просто не підтримають цей проект закону.
- І все-таки, чи вистачить голосів для підтримки цього законопроекту?
- Думаю, що найближчим часом – ні. Я маю на увазі найближчі місяць-два.
- Петро Петровичу, голова Комітету ВР з питань безпеки і оборони Анатолій Гриценко переконаний, що недоторканність потрібно відмінити не тільки для депутатів, але і для Президента України. Ви згодні з думкою Гриценка?
- Наш Президент вибраний всім народом. Демократії ще далеко до затвердження в нашій державі. Страшна корупція – це не демократія, це антидемократія. Поки немає стабільної, затвердженої демократії в Україні, то все-таки Президент повинен мати недоторканність. Нехай це буде єдина особа, у якої буде недоторканність – всенародно вибраний Президент держави.
- Багато політиків і експертів говорять про те, що БЮТ не підтримуватиме президентський законопроект про Кабмін, оскільки він дуже обмежує повноваження уряду. Це так? Ви особисто будете його підтримувати?
- Я ще не читав цей законопроект. На засіданні фракції в п'ятницю ми, мабуть, розглядатимемо його. Тому я не можу зараз чітко сказати свою позицію. А позицію своїх колег я ще не чув, тому що ми працювали кожний у своєму комітеті. У п'ятницю з ранку у нас відбудеться засіданні фракції, і я думаю, ми розглядатимемо це питання.
- Як Ви думаєте, чому Президент відправляє до Москви для підготовки свого візиту саме секретаря РНБО Раїсу Богатирьову, а не, наприклад, міністра закордонних справ Володимира Огризка?
- Думаю, що поїздка Богатирьової – це перший етап. Ймовірно, пані Богатирьова сама запропонувала Президенту поїхати туди і почати свої зарубіжні візити з відвідин Росії. З інших держав вона вибрала Росію. Думаю, що це її пропозиція.
А там також буде, безумовно, міністр закордонних справ, буде хтось з економістів, і Віктор Балога також.
- З'явилася думка, що Президент не довіряє Юлії Тимошенко, і саме тому відправляє в російську столицю Богатирьову.
- Я це категорично відкидаю. Ющенко не може довіряти пані Богатирьовій більше, ніж Юлії Володимирівні Тимошенко. Вони пройшли різний шлях з Юлією Тимошенко, але це – однодумці, і я виключаю, що Богатирьовій він може довіряти більше.
Він довіряє Юлії Володимирівні і знає, що Юлія Володимирівна – великий патріот української держави. Вона прагматик, розумний дипломат, багатогранна і дуже розвинута в економічному і політичному плані людина.
- Микола Томенко заявив, що коаліція готова до ухвалення постанови парламенту щодо приєднання України до ПДЧ, якщо фракції опозиції висловлять своє бажання до конструктивної співпраці. Чи опозиція підтримуватиме парламентську більшість у цьому питанні?
- Щойно ми на комітеті ухвалили таке рішення, про яке говорив Микола Томенко. Але я думаю, що опозиція не підтримуватиме більшість у цьому питанні.
- А Блок Литвина, наприклад?
- Я думаю, що вони також зараз, на даному етапі не підтримуватимуть цю ідею.
- Кілька днів тому в деяких ЗМІ з'явилася інформація, нібито Ренат Ахметов збирається виходити з ПР, але потім вона була спростована. А зараз ходять чутки, що Ахметов, Колесников і Богатирьова збираються створити якусь окрему політичну силу перед наступними парламентськими виборами. Наскільки це можливо теоретично?
- Я не знаю про це. Я взагалі дуже обережний у тому, щоб допускати якісь кулуарні чутки, що стосуються інших політсил, тому що я знаю, що дуже багато різних малоправдоподібних припущень роблять люди, у тому числі і депутати в своїх заявах. Я, наприклад, думаю, що це не так.
- Розкажіть про Ваше відношення до конфлікту між міністром внутрішніх справ і мером Києва. Як Ви оцінюєте вчинок Юрія Луценка?
- Я засуджую такий вчинок.
- Ви не поступили б так на місці міністра?
- Ні. МВС – це така служба в нашій державі, де за роки незалежності були вбиті десятки тисяч людей. Міністр – це перша особа, яка повинна першою показувати приклад дотримання закону. Він, міністр юстиції і так далі – всі ті люди, які носять погони. А особливо глава МВС, тому що міліція перша відповідає за дотримання правопорядку в нашому суспільстві.
Безумовно, я дуже сильно не схвалюю, м'яко кажучи, такий вчинок.
- Чи може Президент ініціювати відставку Луценка?
- Думаю, що може, раз він доручив це Генпрокуратурі. Генпрокуратура – той орган, який зобов'язаний вести спостереження за дотриманням законності. Навряд чи такий вчинок вони прокоментують невідомо як, а не відповідно до закону. Ми ж знаходимося в центрі Європи.
Інша справа, коли депутати можуть біля трибуни відстоювати якусь свою думку, штовхатися – це є у всіх парламентах: і в Японії, і в Англії, і в інших державах. Але щоб міністр МВС так поступив…
- Тим більше, відразу після засідання РНБО і у присутності таких поважаних людей.
- Так, і найцікавіше, що буквально за декілька хвилин до цього звідти вийшов Президент. Ну як же так можна? Не дивлячись ні на що, Луценко не повинен був цього робити.