П'ятниця у Верховній Раді обіцяє бути дуже «гарячою». Фракції більшості налаштовані на тривалу роботу і ухвалення ряду важливих законопроектів, зокрема, про відміну депутатської недоторканності. У той же час представники опозиції збираються продовжити заняття, що вже стало звичним, – блокування парламентської трибуни.
Народний депутат VI скликання з фракції БЮТ, член Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції Петро Гасюк в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у розказав про те, чого варто чекати від останнього дня першої сесії і кому з українських політиків потрібно залишити недоторканність. Гасюк також відзначив, що Президент, цілком імовірно, ініціює відставку глави МВС у зв'язку з гучним конфліктом між Луценком і мером Києва Леонідом Черновецьким.
- Петро Петровичу, що відбуватиметься в сесійному залі в п'ятницю? Опозиція продовжить блокувати трибуну?
- Думаю, що ранкове засідання почнеться з того, що ми зайдемо в зал, а опозиція блокуватиме трибуну.
- Таким чином, це засідання не буде результативним?
- У процесі виступів, з'ясувань і перерви ми робитимемо все для того, щоб засідання було результативним. Щойно закінчилося засідання комітету з питань європейської інтеграції. І наш комітет, і вся решта комітетів після цілого тижня роботи підготувала дуже багато документів. Їх украй необхідно виносити на Верховну Раду і працювати, тому що є над чим. Є такі документи, які прийматимуть спільно більшість і опозиція.
П'ятниця – останній день у першій сесії VI скликання. Потім буде тиждень канікул. Отже я думаю, що все-таки завтра після переговорів ми почнемо працювати.
- Багато законопроектів вдасться прийняти, як по-вашему?
- Якщо почнеться пленарне засідання ВР, то я думаю, що достатньо багато приймуть.
- Чи відбудеться вечірнє засідання?
- Так, ми цілий день працюватимемо. Думаю, що це може затягнутися надовго. Потрібно ж працювати, розумієте.
- Чи можна бути впевненими в тому, що законопроект про внесення змін до Конституції в частині депутатської недоторканності буде прийнятий найближчим часом?
- Ми готові, але я думаю, що готові тільки ми.
- А хто не готовий?
- Думаю, що опозиція не готова.
- Вони блокуватимуть роботу парламенту?
- Ні, вони просто не підтримають цей проект закону.
- І все-таки, чи вистачить голосів для підтримки цього законопроекту?
- Думаю, що найближчим часом – ні. Я маю на увазі найближчі місяць-два.
- Петро Петровичу, голова Комітету ВР з питань безпеки і оборони Анатолій Гриценко переконаний, що недоторканність потрібно відмінити не тільки для депутатів, але і для Президента України. Ви згодні з думкою Гриценка?
- Наш Президент вибраний всім народом. Демократії ще далеко до затвердження в нашій державі. Страшна корупція – це не демократія, це антидемократія. Поки немає стабільної, затвердженої демократії в Україні, то все-таки Президент повинен мати недоторканність. Нехай це буде єдина особа, у якої буде недоторканність – всенародно вибраний Президент держави.
- Багато політиків і експертів говорять про те, що БЮТ не підтримуватиме президентський законопроект про Кабмін, оскільки він дуже обмежує повноваження уряду. Це так? Ви особисто будете його підтримувати?
- Я ще не читав цей законопроект. На засіданні фракції в п'ятницю ми, мабуть, розглядатимемо його. Тому я не можу зараз чітко сказати свою позицію. А позицію своїх колег я ще не чув, тому що ми працювали кожний у своєму комітеті. У п'ятницю з ранку у нас відбудеться засіданні фракції, і я думаю, ми розглядатимемо це питання.
- Як Ви думаєте, чому Президент відправляє до Москви для підготовки свого візиту саме секретаря РНБО Раїсу Богатирьову, а не, наприклад, міністра закордонних справ Володимира Огризка?
- Думаю, що поїздка Богатирьової – це перший етап. Ймовірно, пані Богатирьова сама запропонувала Президенту поїхати туди і почати свої зарубіжні візити з відвідин Росії. З інших держав вона вибрала Росію. Думаю, що це її пропозиція.
А там також буде, безумовно, міністр закордонних справ, буде хтось з економістів, і Віктор Балога також.
- З'явилася думка, що Президент не довіряє Юлії Тимошенко, і саме тому відправляє в російську столицю Богатирьову.
- Я це категорично відкидаю. Ющенко не може довіряти пані Богатирьовій більше, ніж Юлії Володимирівні Тимошенко. Вони пройшли різний шлях з Юлією Тимошенко, але це – однодумці, і я виключаю, що Богатирьовій він може довіряти більше.
Він довіряє Юлії Володимирівні і знає, що Юлія Володимирівна – великий патріот української держави. Вона прагматик, розумний дипломат, багатогранна і дуже розвинута в економічному і політичному плані людина.
- Микола Томенко заявив, що коаліція готова до ухвалення постанови парламенту щодо приєднання України до ПДЧ, якщо фракції опозиції висловлять своє бажання до конструктивної співпраці. Чи опозиція підтримуватиме парламентську більшість у цьому питанні?
- Щойно ми на комітеті ухвалили таке рішення, про яке говорив Микола Томенко. Але я думаю, що опозиція не підтримуватиме більшість у цьому питанні.
- А Блок Литвина, наприклад?
- Я думаю, що вони також зараз, на даному етапі не підтримуватимуть цю ідею.
- Кілька днів тому в деяких ЗМІ з'явилася інформація, нібито Ренат Ахметов збирається виходити з ПР, але потім вона була спростована. А зараз ходять чутки, що Ахметов, Колесников і Богатирьова збираються створити якусь окрему політичну силу перед наступними парламентськими виборами. Наскільки це можливо теоретично?
- Я не знаю про це. Я взагалі дуже обережний у тому, щоб допускати якісь кулуарні чутки, що стосуються інших політсил, тому що я знаю, що дуже багато різних малоправдоподібних припущень роблять люди, у тому числі і депутати в своїх заявах. Я, наприклад, думаю, що це не так.
- Розкажіть про Ваше відношення до конфлікту між міністром внутрішніх справ і мером Києва. Як Ви оцінюєте вчинок Юрія Луценка?
- Я засуджую такий вчинок.
- Ви не поступили б так на місці міністра?
- Ні. МВС – це така служба в нашій державі, де за роки незалежності були вбиті десятки тисяч людей. Міністр – це перша особа, яка повинна першою показувати приклад дотримання закону. Він, міністр юстиції і так далі – всі ті люди, які носять погони. А особливо глава МВС, тому що міліція перша відповідає за дотримання правопорядку в нашому суспільстві.
Безумовно, я дуже сильно не схвалюю, м'яко кажучи, такий вчинок.
- Чи може Президент ініціювати відставку Луценка?
- Думаю, що може, раз він доручив це Генпрокуратурі. Генпрокуратура – той орган, який зобов'язаний вести спостереження за дотриманням законності. Навряд чи такий вчинок вони прокоментують невідомо як, а не відповідно до закону. Ми ж знаходимося в центрі Європи.
Інша справа, коли депутати можуть біля трибуни відстоювати якусь свою думку, штовхатися – це є у всіх парламентах: і в Японії, і в Англії, і в інших державах. Але щоб міністр МВС так поступив…
- Тим більше, відразу після засідання РНБО і у присутності таких поважаних людей.
- Так, і найцікавіше, що буквально за декілька хвилин до цього звідти вийшов Президент. Ну як же так можна? Не дивлячись ні на що, Луценко не повинен був цього робити.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом