Коли на початку січня Віктор Ющенко екстрено повернувся з новорічно-різдвяної відпустки, стало зрозуміло, що Президентові не до вподоби кавалерійський темп, з яким новообраний прем'єр-міністр Юлія Тимошенко почала вершити державні справи. І ось вже впродовж двох тижнів Глава держави тільки тим і займається, що піддає ревізії ухвали й інші ініціативи, видані Кабміном. Причому, що характерно, ті рішення прем'єра, які і гарантові допоможуть заробити рейтинг, Віктор Ющенко бере під особистий контроль (як, наприклад, повернення внесків), а ті, які можуть якимсь чином нашкодити йому або його оточенню, прагне переглянути. До числа останніх увійшли, «газові» і приватизаційні питання.

Газові посередники: «прибрати не можна залишити»

Як ми пам'ятаємо, серед обіцянок Юлії Тимошенко як кандидата в прем'єри фігурувала тема усунення «газових» посередників між Росією і Україною, а також перегляд цін на блакитне паливо для нашої країни, і ставок на його транзит до країн Західної Європи.

Обійнявши прем'єрське крісло, ЮВТ почала енергійно втілювати в життя обіцяне. По-перше, змінила топ-менеджмент НАК «Нафтогаз», практично повністю викоренивши звідти людей, які мали відношення до колишнього керівництва Кабміну. По-друге, створила, правда, за дорученням Глави держави, міжвідомчу комісію, завданням якої стала перевірка фінансово-господарської діяльності «Нафтогазу». По-третє, новий глава НАК Олег Дубина, якого Юлія Володимирівна охарактеризувала як одного з найкращих кризових менеджерів, і висловила думку, що він здатний швидко і якісно навести порядок в компанії, виступив з пропозицією переглянути транзитні ставки на транспортування російського газу по території України в другому півріччі 2008 року. По-четверте, уряд Тимошенко почав послідовно тіснити «Укргаз-енерго» (УГЕ), яке, як відомо, здійснює постачання газу промисловим підприємствам України. Так, 8 січня, Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) врізала квоти продажу газу для УГЕ в 2008 році з 30-40 млрд. м3 до 5 млрд. м3, що, за заявами керівництва компанії, може спричинити значні збитки. А минулого тижня уряд звільнив заступника глави правління НАК «Нафтогаз» Ігоря Вороніна, який одночасно був керівником УГЕ. Цього ж тижня Кабмін ще раз боляче вжалив газового посередника, позбавивши того доступу до розробки найбільших вітчизняних родовищ газу – Одеського і Безіменного, чим тепер займеться «Укргазвидобуток». Подібні дії уряду Тимошенко свідчили: цілком можливо, що в найближчому майбутньому Кабмін візьметься за безпосереднього посередника в газових відносинах між Москвою і Києвом – компанію «Росукренерго» (РУЕ).

І ось тут прем'єрським «газовим» ініціативам вирішили дати зворотний хід. Причому, з різкою критикою передбачуваних дій НАК «Нафтогазу» виступив сам Віктор Ющенко. Президент у вчорашньому ефірі одного з вітчизняних телеканалів заявив, що потрібно утриматися від ревізії газового ринку, зокрема – перегляду ставок, що діють, і тарифів. «Я попередив тих людей, які займаються цим питанням, зокрема голову НАК. Я знаю, як модно вкидати в публічну дискусію ревізію того чи іншого сектора ринку, зокрема газового. На цьому ринку у нас далеко не ідеальні обставини, він вибудовуються дуже складно. Але в системі координат формування газового ринку повинна бути характерна спадковість, щоб ми отримали тверду базу, з якою починаємо вести діалог», - підкреслив Ющенко. Глава держави також пояснив, що Україна в основному споживає туркменське блакитне паливо, яке постачає нам по своїх трубах Росія. І якщо, на думку гаранта, «Нафтогаз» запропонує «Газпрому» переглянути транзитні ставки на транспортування газу до Європи по території України, цілком вірогідне зростання цін на транзит туркменського газу до нашої країни. До того ж, Ющенко натякнув керівництву Мінпаливенерго і «Нафтогазу» на те, що краще було б зайнятися виробленням єдиної формули ціноутворення на блакитне паливо, а не чіпати вже досягнуті угоди і турбувати постачальників і посередників.

З одного боку, міркування Ющенка обґрунтовані. Україна навряд чи зможе адекватно сформулювати причину, через яку «Газпром» повинен на початку нового бізнес-року переглядати раніше укладені операції. Крім того, один з пунктів укладеної ще два роки тому угоди між російським та українським газовими монополістами свідчить, що «ставка плати за транзит і ціна природного газу, визначені в угоді, можуть змінюватися тільки за взаємним погодженням сторін». Судячи з заяв чиновників «Газпрому», ніякої ревізії раніше укладених домовленостей російська сторона робити не збирається. Тим більше тепер, коли публічну підтримку росіянам дав сам Президент України.

З іншого боку – вже надто жваво Віктор Андрійович взявся за газову тематику, особливо коли справа торкнулася головного посередника – «Росукренерго». Відомо, що спільне українсько-російсько-швейцарське дітище спокійно існувало до приходу на пост Глави держави Віктора Ющенка, так само воно поживало і до недавнього часу, поки Юлія Тимошенко не загострила свою увагу на усуненні компанії з ринку газу в Україні. Схоже, що такий посередник влаштовує гаранта, але не влаштовує прем'єра, принаймні, тепер – адже три роки тому Юлія Володимирівна РУЕ не чіпала.

Що могло змінитися від тоді для обох знакових осіб українського політикуму? Для Ющенка – нічого, оскільки Президент, судячи з його висловів і прямих заборон чіпати газову тематику «популістськими руками», зацікавлений в існуванні компанії, на яку, в крайньому випадку, можна повісити різні невиконані зобов'язання, борги і тому подібне. Для Тимошенко ж змінилося багато що, і, насамперед, – її бізнес-оточення, для якого газова проблематика входить в розряд найбільш болючих. Не секрет, що після розриву з Банковою в орбіту лідера БЮТ потрапив один із співзасновників «Індустріального союзу Донбасу» (ІСД) Віталій Гайдук. Також відомо, що ІСД до останнього чинив опір введенню нових цін на газ, запропонованих минулого року компанією «Укргаз-енерго». У результаті, ІСД довелося здатися, і погодитися на ціни, нав'язані посередником. І ось тепер, коли кандидатура Гайдука подана на розгляд як віце-прем'єра з питаннях ПЕК, зрозуміло, що за РУЕ і її «дочку» уряд візьметься серйозно. Вірніше вже, як було сказано вище, взявся.

Водно час в інтереси Ющенка, який не замахується на газових посередників, не входить посилення паливно-енергетичної гілки уряду. Тому і розгляд кандидатури Віталія Гайдука в парламенті, який, як відомо, мав відбутися 18 січня, був відкладений до наступної п'ятниці. Тижневий тайм-аут напевно був узятий для того, щоб провести торги за пост віце-прем'єра з питань ПЕК. Це побічно підтвердив депутат від «Нашої України - Народної самооборони» Юрій Костенко, який підкреслив, що 25 січня ми можемо побачити інший список прізвищ кандидатів на вакантний поки пост віце-прем'єра. І від того, хто буде представлений як кандидат на цю посаду – Гайдук чи хтось ще, залежатиме, чи залишать РУЕ у спокої, чи ні.

Перетягування приватизаційного каната

Окрім ревізії газових ініціатив Тимошенко, на цьому тижні Віктор Ющенко вирішив переглянути ще один намір її уряду. Мова – про список держпідприємств, які, як випливає із затвердженого 16 січня розпорядження Кабміну, підлягають першочерговому продажу в 2008 році. Серед 28 підприємств фігурували шість обленерго, «Укртелеком» і Одеський припортовий завод – достатньо ласі шматки, виручені суми від продажу яких Тимошенко, мабуть, мала намір направити на фінансування соціальних потреб бюджету.

Проте і тут гарант постарався перекрити ЮВТ кисень. Вчора, на традиційній зустрічі Президента з прем'єр-міністром і спікером Верховної Ради Віктор Ющенко запропонував Юлії Володимирівні відмінити «приватизаційне» розпорядження Кабміну. Своє прохання Віктор Андрійович обґрунтував тим, що уряд поспішив із затвердженням списку підприємств, які підлягають продажу. Він також нагадав, що ще на розширеному засіданні Кабміну 26 грудня 2007 року було прийнято рішенні спочатку прийняти нову редакцію закону «Про Державну програму приватизації», який повинен повернути чесну, прозору, конкурентну приватизацію, і лише потім затверджувати список таких підприємств. «Питання приватизації має особливо державну вагу, воно є одним з національних пріоритетів. Підхід усіх гілок влади до приватизаційного процесу має бути узгодженим і скоординованим», - зазначив Ющенко. Проте, Президент висловився проти продажу держпакету акцій обленерго, запропонувавши вилучити їх лоти на користь проданого росіянам з порушеннями держпакету акцій ВАТ «Луганськтепловоз».

«Фактично вилучається із статутного фонду НАК «Енергетичні компанії України» всі 6 пакетів акцій, що впливає на платоспроможність цієї компанії і несе загрозу енергетичній безпеці», - сказав у п'ятницю, 18 січня, на брифінгу керівник служби Секретаріату Президента зі зв'язків з Верховною Радою і Кабінетом міністрів Ян Берназюк. Треба відзначити, що це – вже не перша спроба Ющенка прибрати держпакети обленерго з списку приватизації. Так, восени минулого року Президент заборонив Фонду держмайна виводити держпакети обленерго із статутного фонду ЕКУ для подальшого продажу на фондових біржах. І причина була схожою – в Секретаріаті Президента розпорядження гаранта пояснювали бажанням зберегти фінансову привабливість НАК.

Проте, на думку фахівців енергоринку, продаж міноритарних пакетів акцій згаданих обленерго ніяк не вплине на фінансовий клімат «Енергетичні компанії України». Так, в коментарі «Економічній правді» аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращий сказав, що «вилучення будь-якого пакету акцій, тим більше такого незначного, який, до того ж, не дає державі реально впливати на управління цими компаніями, не принесе збитку НАК».

Навіщо ж тоді, у такому разі, Президент наполягає на заміні шести обленерго на «Луганськтепловоз»? Схоже, найбільш вірогідна причина таких дій гаранта – бажання перекрити для уряду одне з джерел фінансування соцпрограм, зокрема – виплат компенсацій вкладникам колишнього Ощадбанку СРСР. І, тим самим, підставити Тимошенко, яка серйозно розраховує покрити витрати на грошові компенсації за рахунок продажу держпакетів вказаних підприємств.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

922