Новиною в політичному житті України, яка найбільше обговорювалася цього тижня, стала презентація проекту програми діяльності Кабінету міністрів. По суті, це – другий за значущістю документ після державного бюджету на 2008 рік, який уряд Юлії Тимошенко презентував громадськості за майже місяць свого існування. Так як і головний фінансовий документ країни, проект програми діяльності уряду відразу ж опинився похований під хвилею критики. Причому, особливу старанність в цій справі проявили не тільки політики: мабуть, вперше в історії незалежної України цей програмний документ винесли на суд громадськості до, а не після його затвердження Верховною Радою. З одного боку, така ініціатива Кабміну може свідчити про відвертість виконавчої влади. З іншого – Юлія Тимошенко, надавши для обговорення явно недопрацьований документ, який, фактично, є розширеною версією коаліційної угоди, навмисно підставляє себе під хвилю критики. Адже, якщо затвердження програми, або, надалі, її виконання, виявиться невдалим, вона може зняти з себе відповідальність за це, і впритул зайнятися підготовкою до виборів Президента.

В урядовій програмі більше «багов», ніж «фіч»

Найголовніший мінус, на який звернули увагу політичні і економічні експерти при аналізі презентованої у вівторок, 15 січня, програми діяльності Кабміну «Український прорив: для людей, а не для політиків» – її очевидна декларативність і практично повна відсутність конкретики.

Не секрет, що цей документ є своєрідною стратегією діяльності уряду, яка, як і всякий довгостроковий план, має бути підкріплений практичними розрахунками, викладеннями, з певними термінами виконання тих чи інших зобов'язань. За таким принципом діють уряди в усіх розвинених країнах. В Україні ж деякі уряди взагалі обходилися без затвердженої парламентом програми (як приклад – уряд Віктора Януковича, який у грудні 2007 року пішов у відставку ). Звичайно, що відсутність програмного документа, в якому б розписувалися терміни виконання тих або інших завдань, практично знімає відповідальність з урядових мужів за відступ або невиконання обіцянок. Запитати звіт про діяльність міністерства або відомства, не говорячи вже про сам Кабмін, не можна – якщо немає затвердженої програми дій, то, виходить, нема за що і звітувати. Тобто, всяка політична відповідальність за дії Кабміну з його членів автоматично знімалася.

Юлія Тимошенко не відрізнилася оригінальністю – розписана її підлеглими програма не відповідає стратегічному документу і фактично не є алгоритмом, за яким уряд житиме і діятиме впродовж всього терміну, відведеного йому Конституцією.

Користуючись комп'ютерною термінологією можна сказати, що алгоритм діяльності Кабміну Тимошенко, прописаний урядовими «програмістами», навряд чи успішно працюватиме через велику кількість неполадок, іменованих «багами». А ось «фіч», що з комп'ютерного сленгу – корисні функції, в цьому алгоритмі істотно менше.

На думку аналітиків Міжнародного центру перспективних досліджень, вельми серйозним прорахунком авторів проекту стала невідповідність основних положень програми уряду нормам, закладеним Кабміном у державному бюджеті на 2008 рік. Насамперед, це стосується десятка реформ, задекларованих у програмному документі, але не відображених в держбюджеті. Експерти зазначили, що Юлія Тимошенко і її міністри так і не розробили нормативні механізми, які пов'язують програму з держбюджетом або ставлять їх у залежність один від одного. Це упущення, по суті, ставить під загрозу реалізацію задуманих перетворень, оскільки коштів на їх втілення в держбюджеті на нинішній рік не закладено.

Не пропрацьовано, на думку експертів, питання відшкодування боргів за комунальні послуги за рахунок компенсації внесків Ощадбанку. Фахівці впевнені, що така ініціатива може спровокувати зростання неплатежів з боку населення, що поставить під загрозу плани Кабміну реформувати житлово-комунальну сферу і стимулювати введення ринкових відносин у цій галузі.

Та і сама процедура погашення внесків Ощадбанку, на якій зараз активно піариться Кабмін, детально не прописана в програмі. Не враховані економічні ризики, не запропонований механізм боротьби з інфляцією, яка напевно захлесне країну, як тільки компенсаційні кошти потраплять до рук українців.

Ще один спірний момент, на який звернули увагу аналітики, - узгодження намірів уряду щодо зниження податкового преса і збільшення соціальних виплат. Відомо, що в уряду є два основні джерела фінансування масштабних соціальних програм, відображених у головному фіндокументі країни. Це – податки і кошти, отримані від приватизації держмайна. Залишивши осторонь приватизацію (оскільки плани уряду в цій сфері чітко не артикулюють), звернемося до податків. Втілення в життя соціальних програм Кабміну, наприклад, збільшення виплат при народженні дитини, припускає збільшення податкового навантаження на бізнес. В той же час, уряд декларує зниження податкового преса, при цьому, не вказавши в своїй програмі як зробити так, щоб і вовки були ситі, і вівці – цілі.

Підколювання з Банковою

Цікаво, що першим, хто відреагував на невідповідність програми діяльності Кабміну цілям і завданням, відведеним уряду Тимошенко, став Секретаріат Президента.

Так, глава СП Віктор Балога, коментуючи поправки, які Віктор Ющенко попросив Юлію Тимошенко врахувати при доопрацюванні цього документа, заявив, що «Президент наполягає на необхідності приведення окремих пунктів запропонованого документа до вимог чинного законодавства, конкретизації положень, зазначення остаточних термінів виконання взятих Кабміном зобов'язань». За словах Балоги, гарант занепокоєний тим, що урядова програма може перетворитися на черговий формальний документ, в якому не буде ні слова про політичну відповідальність міністрів за невиконання обіцянок. «Ющенко пропонує формулювати пункти програми не у виразах типу «уряд прийматиме заходи» або «уряд опікуватиметься», а з однозначним твердженням «уряд забезпечить», - пояснив вимоги Президента Балога. Звичайно, що основна критика Глави держави припала на соціальні аспекти програми Кабміну. Так, за словами голови СП, гарант звернув увагу уряду, що в розробленому проекті зовсім не відображено питання ліквідації заборгованості по зарплаті і запобігання новим боргам на підприємствах всіх форм власності, ретельно не оброблені заходи щодо поліпшення охорони і безпеки праці на виробництві. Ющенко, як стверджує Балога, рекомендує ввести механізм економічної зацікавленості власника підприємства в створенні безпечних умов роботи, зокрема через відшкодування ним усіх коштів, які держава витрачає на ліквідацію наслідків техногенних аварій. Ще одна шпилька від гаранта – введення практики позачергового надання соціального житла сім'ям і самотнім батькам, які виховують п'ятеро і більше дітей, а також при народженні одночасно трьох і більше дітей.

«Уряд також повинен гарантувати пільгові умови надходження і звільнення від плати за навчання в державних навчальних закладах усіх рівнів дітей з сімей, які мають п'ятеро і більше дітей. Важливим соціальним пунктом, який Президент пропонує закріпити в програмі діяльності Кабміну, є виконання вимог указу про заходи щодо будівництва доступного житла», - підкреслив масив президентських поправок Балога.

Оперативність, з якою СП направив у Кабмін рекомендації Глави держави з удосконалення і доопрацювання деяких ключових положень програми діяльності уряду, пояснюється наміром Банкової скласти у громадськості думку про вкрай низьку професійну компетентність, перш за все, Тимошенко. Вказавши Юлії Володимирівні на її очевидні прорахунки в складанні проекту програми, Віктор Ющенко тим самим підкреслив, що він досвідченіший в тому, яким чином повинні працювати механізми реалізації урядових програм. До того ж, бажання Президента змусити ЮВТ узяти на себе політичну відповідальність за провал програми, напевно було продиктовано заявою глави Кабміну про те, що вона вважає відкритим питання своєї участі у виборах Президента. Підкреслимо: в понеділок в Дніпропетровську Тимошенко вперше публічно повідомила про свої президентські амбіції, уточнивши, що вплутається в передвиборчі перегони, якщо її Кабміну заважатимуть проводити реформи. Що в такій ситуації мав робити Ющенко? Правильно, заздалегідь повідомити українцям, що реформи, запропоновані ЮВТ, не підкріплені конкретними розрахунками, викладеннями, прогнозами, і тому такі перетворення можуть бути приречені на провал. Що він і зробив, доручивши Балозі передати поправки до програми в секретаріат Кабміну, попутно взявши з Юлії Володимирівни слово, що та врахує в документі тези послання Президента до Верховної Ради.

Все б добре, та зусилля гаранта, схоже, марні. Як не були б обґрунтовані його претензії до програми діяльності уряду, вони були сформульовані вже після того, як Тимошенко оприлюднила список реформ. Отже, ніщо не зможе перешкодити Юлії Володимирівні стверджувати, що всі її благі наміри занапастили внаслідок гострої політичної неприязні. Зараз ЮВТ у такому становищі, що будь-яка критика її дій, позитивна чи негативна, працюватиме на її імідж – і перипетії навколо програми Кабміну яскравий тому приклад. Це, поза сумнівом, полегшить їй завдання підготовки до президентських виборів. І після всього цього ви ще сумніваєтеся, що в списку кандидатів на вищий державний пост країни не буде прізвища Тимошенко?

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

903