Вчора поки екс-прем'єр-міністр Віктор Янукович на прес-конференції розказував журналістам, якою конструктивною опозицією буде Партія регіонів, як вона буде моніторити владу, в Секретаріаті Президента готувався Указ про призначення вже опозиціонерки Раїси Богатирьової секретарем РНБО. Тепер слово за Раїсою Василівною. Хоча, як стверджує Віктор Федорович, вона згоди не давала. Політолог, директор Інституту проблем управління ім. Горшеніна Кость Бондаренко вважає, що дана ситуація розкриває внутрішній конфлікт, який існує усередині ПР. Тому цілком імовірно, що Янукович може підняти питання про виключення Богатирьової з партії. Про це і багато чого іншого політолог розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Косте, вчора Президент призначив Раїсу Богатирьову секретарем РНБО. В той же час, Віктор Янукович стверджує, що вона на це згоди не давала.
- Говорити про те, що вона згоди не давала, поки передчасно. Необхідно дочекатися заяви самої Раїси Василівни.
У будь-якому випадку, ситуація розкриває внутрішній конфлікт, який існує в Партії регіонів, і те, що тут присутні дві групи впливу: перша асоціюється з партійною номенклатурою, друга – з бізнесом. Відповідно, Раїса Богатирьова представляє другу групу – партійних бізнесменів. Того ж Ахметова, Колесникова і інших, які останнім часом демонструють досить конструктивні підходи до відносин з Президентом. Можемо пригадати, як свого часу Рінат Ахметов заслужив похвалу від Ющенка за сприяння у врегулюванні політичної кризи, потім Колесников отримав орден «За заслуги» другого ступеня, зараз Богатирьова одержує посаду секретаря Ради безпеки.
- Якщо Богатирьова погодиться, що робитиме Янукович, який категорично проти?
- Янукович може підняти питання про виключення Богатирьової з ПР, але це може привести до вибухонебезпечної ситуації, оскільки ціла група може не підтримати це рішення.
- І з'явиться явний розкол у ПР?
- Фактично фракція ПР у ВРУ складається наполовину з людей, близьких до Януковича, наполовину – з близьких до Ахметова. Саме тому, я думаю, навряд чи ініціюватимуться якісь гострі питання.
До речі, показово, що і найближче оточення Януковича, наприклад, Герман і Льовочкін, досить позитивно зустріли призначення Раїси Богатирьової, при цьому сам Янукович поки сприйняв це рішення в багнети. Тому, я вважаю, швидше за все, почнеться внутріпартійна дискусія, під час якої Янукович наполягатиме на якихось рішучих кроках, а його оточення буде його заспокоювати і говорити, що, за великим рахунком, нічого не трапилося.
- Виходить, таким призначенням Ющенко створює противагу Тимошенко.
- Звичайно. Ющенко створює противагу Тимошенко і одночасно нейтралізує Партію регіонів, як чинник, і вкидає туди якесь «яблуко розбрату». Президент намагається таким чином «стати над сутичкою» і знову повернути собі статус людини, що задає фарватер. У нього останнім часом цей статус перехопила Юлія Тимошенко. Тепер він цією однією дією нейтралізує двох своїх опонентів.
- І таким чином Ющенко почав передвиборну президентську кампанію?
- Фактично так.
- А Юлія Тимошенко?
- Вона зараз думатиме, як реагувати. Здається, вона не чекала такого повороту подій. Тимошенко вже відчувала себе переможцем, але тут у «гру» вводяться свіжі «резерви» - зі сходу України.
Для Юлії Тимошенко зараз настав час починати переговори про координацію дій, як би дивно це не виглядало, з Віктором Януковичем і опозиційним урядом. Вони завжди вміли домовлятися. В оточенні Януковича, наприклад, знаходиться людина, яка не чужа Тимошенко, і в якої нормальні з нею відношення – це Андрій Клюєв. Тому, я думаю, вони зможуть домовитися.
- Вже з'явилися міркування на тему, що призначення Хорошковського і Буряка відбулися завдяки їх «заслугам» перед Тимошенко.
- Хорошковський останнім часом асоціюється з «РосУкрЕнерго», тому тут, швидше, заслуги не перед Тимошенко, а перед Ющенком.
А що стосується Буряка, то це можна вважати «тимошенківським» призначенням.
Ще очікується, що Андрій Портнов очолить Фонд держмайна, і вже ходять чутки, не знаю, наскільки вони себе виправдають, що Андрій Шкіль готується очолити «Енергоатом».
- Але ж такі, скажімо, дружні і панібратські призначення можуть негативно відобразитися на життєдіяльності країни.
- Звичайно. Після «помаранчевої» революції ходив анекдот: «Людина потрапляє в хірургію, її везуть на операцію. Вона запитує: «А хто мене оперуватиме?». Їй відповідають: «Петро Порошенко». Пацієнт: «Так він же не хірург, не фахівець!», на що йому говорять: «Ну і що?! Зате людина добра і на Майдані стояв». За цим принципом проводитимуться призначення і зараз.
- Кабмін уже сформований приблизно за таким принципом. Скільки, у такому разі, він може проіснувати?
- А цього ніхто не може сказати. Парадокс цього Кабміну в тому, що він може проіснувати божевільно довго. Чим довше він працюватиме, тим вигідніше це для Президента, оскільки, чим довше Юлія Тимошенко буде прем'єр-міністром, тим менша вірогідність, що вона зможе складати йому конкуренцію на майбутніх президентських виборах.
- Наскільки Тимошенко вдасться впровадити свої амбітні плани? Зокрема, повернення внесків «Ощадбанку» населенню за два роки.
- Їй головне не повернути всі внески, а зробити хоча б перший транш і грамотно провести інформаційну кампанію навколо цього. Після цього вона стане народною героїнею.
- Наскільки ймовірно, що Тимошенко повторить свої помилки 2005-го року? Тобто, чи варто чекати ту ж бензинову або м'ясну кризи?
- Я думаю, навряд чи вона буде їх повторювати. І навряд чи варто чекати криз саме в тих сферах, які ви назвали.
Так, дійсно, ціна на бензин підвищуватиметься – якщо зараз вона досягає долара, то до кінця року складатиме євро. Але це загальносвітові процеси, які не залежать від уряду.
Ціна на м'ясо також, швидше за все, підвищуватиметься – падає поголів'я рогатої худоби, в селах приватники здають худобу за безцінь, оскільки дуже важко її утримувати, саме тому ростиме ціна на м'ясо і молочні продукти. Але все це об'єктивні процеси, які мало залежать від прем'єра.
Я не думаю, що Тимошенко опускатиметься до тих популістських кроків, які вона робила під час свого минулого прем'єрствування.
- А що з бюджетом наступного року? Судячи з усього, парламентарії його навіть у першому читанні не встигнуть цього року прийняти.
- Швидше за все, так. Тому діятиме старий бюджет. І лише після того, як буде прийнятий новий, він набуде чинності.
- Але чи буде це, дійсно, новий бюджет, як стверджує Тимошенко? Адже навіть її соратники говорять, що це неможливо, і що необхідно просто змінити бюджет Януковича.
- Мені здається, бюджет Януковича достатньо досконалий і збалансований. Якщо там навіть щось і потрібно підправити, то хіба що злегка підкоректувати.
Я трохи знайомий з соціальною частиною цього бюджету – все виписано абсолютно, мені здається, на досить високому рівні.
У мене виникає питання, навіщо його залишати на січень, якщо у нас реально є нормальний бюджет наступного року?!
- Але тоді Тимошенко доведеться визнати, що команда Януковича підготувала добрий бюджет.
- Звичайно ж. І я думаю, що рано чи пізно їй доведеться це визнати.
- Чи варто цього року чекати вирішення питань по віце-спікерах і комітетах?
- Я не бачу якихось особливих перешкод для вирішення цих питань. Просто нашим політикам треба сісти і домовитися. Думаю, кадрові питання – найпростіші в рішенні, просто необхідно трошки слухати один одного.
- Але НУ-НС категорично проти призначення першим віце-спікером Адама Мартинюка, а ПР ніби і не проти.
- Після того, як зникла кандидатура, яку пропонували «нашоукраїнці» - Раїса Богатирьова, яка йде на посаду секретаря РНБО, можна знову вести переговори з приводу Мартинюка.
- І НУ-НС може все-таки погодитися?
- НУ дуже багато чим зобов'язана Адаму Івановичу. Він дуже багато свого часу зробив поступок НУ, коли був і в минулому, і в позаминулому парламентах віце-спікером. Він дуже досвідчений політик. Я думаю, в результаті НУ-НС погодиться на Мартинюка.
- Косте, давайте ще підведемо підсумки цього року. Чим він для Вас запам'ятався, і яким взагалі був?
- Запам'ятався нестабільність «у верхах» і тим, що він показав: при всій «гнилості» нашої системи влади, народ вже давно поставив великій хрест на надіях на державу і почав жити своїм нормальним життям, не звертаючи уваги на те, що творитися «вгорі».
- А чого варто чекати від наступного року?
- Нової нестабільності. При цьому вона буде пов'язана із спробами Президента і його оточення змінити Конституцію. Тобто, це вже основоположна нестабільність, оскільки Конституція закладає основи існування держави.
З іншого боку, це буде рік кризи традиційних політичних брендів – НУ, БЮТ і ПР. Усередині цих політичних сил проходитимуть різні, досить неспокійні і тривожні процеси, і з'являтимуться нові лідери.
- Тобто, буде «вливання свіжої крові» в політику?
- Я думаю, буде просто виявлення нових лідерів у вже існуючих брендах.
- Косте, а Ви вже визначилися, де зустрічатимете Новий рік?
- Так, зустрічатиму його вдома.
Взагалі планував поїхати кудись у теплі краї. Але після того, як мій приятель повернувся з Індії з малярією, якось страшнувато. Тому я вирішив, що краще зустріти Новий рік удома.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом