У вівторок має відбутися чергове засідання Верховної Ради. Поки що складно передбачити, наскільки воно буде ефективним. У кожної політичної сили – свої припущення і плани на завтрашній день.
Народний депутат з фракції Партії регіонів Владимир Сівкович розповів в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у про своє бачення завтрашнього засідання, про те, яка головна мета Юлії Тимошенко як політика, і як Партія регіонів працюватиме в опозиції.
Крім того, нардеп спрогнозував, коли у ВР буде поданий проект бюджету-2008, і як довго доведеться вчитися Йосипу Вінському, щоб стати ефективним керівником Мінтрансу.
- Володимире Леонідовичу, чи вірите Ви в те, що Юлія Тимошенко відмовиться від своїх президентських амбіцій, як говорить Роман Зварич? Чи це популістська заява?
- Я не знаю, навіщо це потрібно Зваричу. Чому Зварич «розписується» за Тимошенко? Я думаю, що Тимошенко в змозі сама сказати, коли буде потрібно, що вона робить – іде на президентські вибори чи залишається прем'єр-міністром і підтримує Президента. Це по-перше.
А по-друге, наскільки я знаю, в областях БЮТ починає розгортати штаби вже під президентські вибори.
- Тобто головна мета Тимошенко – це пост Президента?
- Головна мета будь-якого політика, який досяг достатньо високого рейтингу, – це найвищий пост у країні. Інакше це не політик. А Тимошенко – політик. Про це не потрібно забувати.
- Чи відбудеться завтра засідання Верховної Ради? Які рішення будуть на ньому прийняті?
- Які за регламентом ми записували, такі і повинні бути прийняті. Чому ні?
- Тобто буде обрано керівництво парламенту, сформовані комітети?..
- В усякому разі, це має бути зроблено. Адже вже Новий рік скоро. Нам не до лиця йти в Новий рік без робочого парламенту.
- Якщо не будуть зареєстровані нові нардепи, чи може бути таке, що засідання ВР відкриється і відразу ж буде закрите?
- Тоді буде так, що більшість відсутністю своїх депутатів шантажуватиме Верховну Раду. Так не можна. Адже ми обираємо першого віце-спікера, віце-спікера і комітети парламентом. Це вже кандидатури не більшості, а парламенту.
Не вистачатиме депутатів – нічого страшного. Потрібно сідати, згадувати всі домовленості і голосувати.
- Але на минулому засіданні спікер Арсеній Яценюк стверджував, що голови фракцій домовилися між собою не проводити наступне засідання, поки не будуть зареєстровані нардепи від БЮТ і НУ-НС.
- А уявіть собі ситуацію, що в БЮТ і НУ-НС два наступних за списком нардепа захворіли на півроку. І що, півроку не працюватиме парламент? Це ж абсурд!
- Володимире Леонідовичу, лідер фракції Партії регіонів Віктор Янукович заявив, що ПР діятиме жорстко, якщо дії влади будуть деструктивними. Які конкретно заходи може прийняти ПР? Блокувати трибуну парламенту? Подавати позови до судів?
- Янукович заявив про те, що Партія регіонів в опозиції. Є традиція, як працює опозиція, навіть якщо вона конструктивна. Це достатньо жорсткий контроль дій влади, це експертна група, яка сьогодні називається «Опозиційний Кабінет міністрів». Вона оцінює дії влади, чиновників, міністрів на предмет, зокрема, корупції. Це також вироблення пропозицій, які опозиція дає уряду.
А якими методами заблокувати корупцію, порушення прав людини, політичні репресії – це вже десяте питання.
- У понеділок Президент України Віктор Ющенко представить міністра оборони Юрія Єханурова, міністра внутрішніх справ Юрія Луценка і міністра юстиції Миколу Оніщука у відповідних міністерствах. Чи вважаєте Ви цих людей професіоналами? І взагалі, як Вам новий склад уряду?
- Єхануров має величезний досвід. Він був і прем'єр-міністром, і ким він тільки не був. Тому у зв'язку з тим, що міністр оборони – фігура більше політична, а не військова, я думаю, що питань багато не буде. Тим більше, це кандидатура Президента.
Оніщук – достатньо досвідчений юрист і правознавець. Питання тут у системі адміністрування. Наскільки Оніщук зможе грамотно адмініструвати міністерство? Час покаже.
- А Луценко?
Що стосується Луценко, то він вже був міністром більше року. В усякому разі, дізнався, чим займається який підрозділ, зібрав команду достатньо непоганих професіоналів. Все ті, кого він зараз призначає в керівництво, наскільки я розумію – люди грамотні і професійні.
Якщо він не вмішуватиме в роботу міліції політичну складову, що, в принципі, заборонено законом і Конституцією, то все буде нормально. Якщо не утримається і вмішуватиме – тоді його спіткає та ж доля, що і раніше.
- Багато депутатів критикують Йосипа Вінського, кажучи, що він не справиться з посадою міністра транспорту. Чи підходить він для цієї посади, як ви вважаєте?
- Тут можна говорити відкрито. Вінський – це політичний керівник. Він має таке відношення до Міністерства транспорту, як я до балету. Чи може він управляти? Управляти йому буде складно. Щоб управляти, потрібно знати, які завдання ставити. А для того, щоб це знати, потрібно хоч би трішки розбиратися.
Я думаю, що Вінський перші півроку вчитиметься. Вже впродовж трьох років кожен міністр у Міністерстві транспорту перші півроку навчається. В результаті Мінтранс стоїть на місці і навіть «падає». В усякому разі, бардак повний.
- Чи довго взагалі працюватиме новий уряд?
- Як справжній уряд він може закінчити свою роботу достатньо швидко. Але виконуючими обов'язки вони можуть працювати аж до президентських виборів.
- Чи встигне Кабмін до Нового року подати бюджет у ВР для розгляду хоч би в першому читанні?
- Давайте завтра подивимося. У Верховну Раду немає сенсу подавати бюджет, якщо немає комітетів. Хто його розглядатиме? Якщо завтра відбудеться засідання і будуть розподілені комітети, тоді, в принципі, може подати.
Тим більше, що була заява уряду, що вони подадуть абсолютно новий бюджет. Але для того, щоб сформувати бюджет, видозмінити його в нових умовах, необхідно хоч би два-три тижні. Тому я думаю, що подавати вони його будуть після Нового року.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом