Український парламент зміг створити коаліцію, обрати прем'єр-міністра і уряд. Проте парламент не втомлюється наштовхуватися на підводне каміння. Засідання ВР відкладене до реєстрації нових депутатів, а коли воно відбудеться, поки залишається таємницею.

Коаліція звинувачує Партію регіонів у можливому впливі на членів ЦВК. ПР з цим миритися не побажала і створила свій «тіньовий» уряд. Що воно є, і кому насправді потрібно в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у розповів народний депутат України VI скликання, член фракції Партія регіонів Михайло Чечетов.

- Михайле Васильовичу, експерти вважають, що члени ЦВК від опозиції можуть не прийти на засідання у вівторок і відтягнути реєстрацію нових депутатів.

- Перше, що я хотів би зауважити це те, що ми повинні відмовитися від непереборного бажання керувати Конституційним Судом, Верховним Судом, ЦВК і всіма іншими судами. Конституція чітко визначила судову гілку влади як незалежну. Втручання в неї аукалося сьогоднішньою кризою в країні, зростанням цін і інфляцією. Зараз нам намагаються нав'язати ідею, ніби хтось чи то з Кабміну, чи то з Верховної Ради, чи з Секретаріату Президента впливає на ЦВК. Це не так. Я не сумніваюся, що ЦВК прийме рішення в рамках законодавчого поля і зареєструє нових 14 осіб. Ніякої політики тут не буде.

На жаль, політичні пристрасті у Верховній Раді знову нагнітаються. Політична температура ВР схожа на температуру людини. Як тільки вона піднімається, парламент непрацездатний. Градус політичної температури такий, що навіть кришка підскакує.

Партія регіонів не хотіла прив'язувати роботу парламенту до діяльності ЦВК. Згідно з Конституцією, ВР вважається працездатною, якщо в ній є 300 нардепів, зараз у ній 436 депутатів. Але якщо рішення ухвалене, то ми почнемо роботу тоді, коли нові кандидати будуть зареєстровані.

Я думаю, у вівторок або в середу засідання Верховної Ради відбудеться. Першим пунктом стане складання присяги новими депутатами, далі на порядку денному два головні питання: завершення формування керівних органів парламенту. По-перше, обрання віце-спікера, керівників комітетів, їх заступників. По-друге, комплектація комітетів депутатами. Таким чином, ми запустимо механізм роботи парламенту, адже мотор ВР – це комітети, без них парламент, як красива машина без двигуна.

- Ваше ставлення до нового складу уряду? Чи буде його діяльність ефективною?

- Тут є декілька аспектів. Відразу ж після виборів прозвучали заяви, як з боку Партії регіонів, так і з боку Президента. ПР говорила про те, що уряд повинен бути ефективним і дієздатним. Таким він може бути тільки при ефективній коаліції. Адже уряд без коаліції, як машина без коліс. Коли за Тимошенко було віддано 226 голосів, половина зали раділа, а половина була дуже стурбована тим, чи зможе функціонувати коаліція з перевагою в один голос? Вже зараз у курилці ВР депутати з «помаранчевого» табору, які входять до числа мільйонерів і мільярдерів, говорять про те, що у них за графіком відвідування парламенту один раз на рік. Від них чуються подібні фрази: «Ми вже чотири дні топчемося в парламенті, тобто ми на чотири роки вперед були на роботі. Найближчим часом нас у парламенті не побачать». Іншими словами, 226 осіб від коаліції зібрали великими зусиллями, були вкладені всі сили, у тому числі і вплив Президента.

Я думаю, достатня кількість «помаранчевих» депутатів зможе зібратися тільки на прохання Віктора Ющенка, коли той захоче внести зміни до Конституції. А так у парламенті буде 180-200 людей. Про який ефективний уряд може йти мова? Він пропонуватиме законопроекти, а приймати їх буде нікому. Виходить, що уряд буде недієздатним, оскільки недієздатною буде парламентська більшість. Сам Ющенко спочатку говорив, що неможливо уявити коаліцію, яка працюватиме з запасом в один-два голоси. Через те Партія регіонів і відстоювала інший формат коаліції. На жаль, він не відбувся.

Щодо професійності нових міністрів, то якщо подивитися на автобіографію кожного з них, можна на пальцях перерахувати фахівців. Данилишин, міністр економіки – це талановита людина, вчений. Пинзеник, міністр фінансів теж професійний економіст, доктор наук, має великий досвід роботи у виконавчій владі. Можна назвати ще декілька людей. А далі – суцільні дилетанти. Нещодавно я прочитав у пресі слова Йосипа Вінського, який говорив про те, що він ніколи не займався транспортом, а потім пригадав, що його батько був машиністом. І таких, у кого в галузі, куди їх призначили, працював батько, дід або прабаба, а вони і близько не стояли, три чверті призначених міністрів. Про яких професіоналів можна тут говорити? Це чисто політичні призначення.

На всіх підприємствах високо цінують тих керівників, які пройшли шлях від простого робітника до генерального директора. У такому разі люди впевнені в тому, що ця людина розбирається в справі. Якщо ж його призначили зверху, і він не має найменшого поняття, в яку сторону крутяться шестерінки, то який від нього толк?

- Юлія Тимошенко до 21 грудня чекає від Міністерства фінансів і «Ощадбанку» пропозиції щодо повернення населенню внесків Ощадбанку СРСР. Як ви гадаєте, чи вдасться Юлії Володимирівні виконати свою передвиборчу обіцянку і як це відіб'ється на економіці країни?

- Партія регіонів вважає, що це нереально. На сьогодні фінансових ресурсів, які в повному обсязі могли б забезпечити повернення внесків, немає. Звичайно, якщо піти шляхом розкручування інфляційної спіралі, то гроші можна знайти, в крайньому випадку, їх можна надрукувати і видати людям. Але тоді гроші перетворяться на прості папірці, їх купівельна здатність буде значно знижена. Ми це вже пройшли в дев'яностих роках, коли буханка хліба коштувала півмільйона.

З боку БЮТ це була популістська обіцянка, яка, передусім, була спрямована на отримання електоральних очок. Вони не в Партії регіонів забирала голоси, а у «Нашої України», можна сказати, зірвали врожай на полі своїх політичних партнерів. Якби не було цих заяв, НУ-НС набрала б на 10% більше голосів, і тоді невідомо, хто був би попереду, БЮТ чи «Наша Україна».

- Останнім часом експерти занепокоєні ухваленням бюджету-2008. Як, ви вважаєте, чи встигне парламент розглянути це питання до Нового року?

Я думаю, тут не потрібно мудрувати. Урядом Януковича був зроблений нормальний бюджет. До того ж його ще раз розглянули з урахуванням пропозицій з Секретаріату Президента, після чого скоректували. Як ідеал, цей документ потрібно прийняти, а потім за підсумками першого кварталу, можна буде зробити його корекцію.

Як ви пам'ятаєте, минулого року бюджет коректували двічі в бік збільшення. Було зароблено 2,5 мільярди. Ці гроші були кинуті на підвищення зарплат, пенсій і вирішення соціальних питань. Звичайно, нам би хотілося, щоб наша економіка плавно ввійшла в наступний рік і дістала хороші стартові можливості, але тут все залежатиме від позиції Президента.

- Як відчуває себе Партія регіонів в ролі опозиції?

- Зараз ми ставимо питання про створення «тіньового» уряду. В країнах з парламентсько-президентською формою правління є практика, коли опозиційна партія формує «тіньовий» уряд. Він жорстко відстежує діяльність влади і ухвалювання нею рішень, вносить альтернативні пропозиції. При цьому окрім основного прем'єр-міністра є й «тіньовий». Він відстежує роботу законодавчих органів і міністерств. Найголовніше те, що все це він висловлює публічно. «Тіньовий» уряд, як це не суперечить його назві, повинен бути більш публічним, ніж звичайний.

Віктор Янукович вже висловлював думку про те, що в Україні має бути створений такий уряд. Як кажуть, щука в річці для того, щоб карась не спав. Партія регіонів змусить цих карасів-коаліціантів не спати, відстоювати інтереси країни, а не прибиватися до свого популістського берега.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

697