Країна знову в напруженому очікуванні. У вівторок у Верховній Раді відбудеться чергова спроба вибрати прем'єр-міністра. У народних обранців у планах також голосування за склад Кабміну і формування комітетів.
Народний депутат шостого скликання з фракції Партії регіонів Володимир Зубанов в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у розповів про те, які рішення, швидше за все, будуть прийняті завтра в парламенті. Нардеп також повідав про проблеми усередині Партії регіонів і про те, як потрібно змінити систему голосування у ВР.
Крім того, Зубанов спрогнозував поведінку лідера БЮТ Юлії Тимошенко у випадку, якщо вона не буде вибрана на пост прем'єр-міністра.
- Володимире Олександровичу, як Ви вважаєте, сьогодні країна отримає нового прем'єра? Чи не зірветься знову голосування з якихось причин?
- Питання непросте. Хоча всі стверджують, що сьогодні прем'єра виберуть, я думаю, що співвідношення таке: 70 відсотків за те, що виберуть і 30 за те, що не виберуть. Це залежатиме від порядку голосування. Якщо першими голосуватимуть комітети і президія Верховної Ради, то до голосування по прем'єру може і не дійти. Я думаю, що на місці Партії регіонів спочатку треба все-таки голосувати за керівництво парламенту, а потім вже говорити про обрання прем'єра.
- Але ж кандидатура першого віце-спікера до цих пір не узгоджена.
- Значить, треба переносити голосування по прем'єру.
- Чи вважаєте Ви нормальною і законною процедуру поіменного голосування шляхом підняття рук?
- Так, я вважаю її законною, тим більше, що Верховна Рада ухвалила таке рішення. За процедурою це можливо.
- Це перший такий випадок в історії Верховної Ради?
- Так, перший. І я думаю, що він може зіткнутися з різними проблемами. По-перше, частина депутатів може взагалі не реєструватися в парламенті і не брати участь у голосуванні. По-друге, у Рахункової комісії може не бути можливості виконувати свою роботу.
- Чому?
- Якщо буде блокування трибуни, ходіння депутатів і так далі, то, я думаю, Рахункова комісія не зможе працювати. Тобто це добра процедура при повній внутрішній згоді Верховної Ради. Якщо ж якась фракція, навіть нечисленна, захоче зірвати це голосування, то вона зможе це зробити.
Це голосування повинне проходити у тиші, щоб усі члени Рахункової комісії могли бачити, хто підняв руку, все зафіксувати.. Це голосування буде легко зірвати.
- Президент України Віктор Ющенко заявив, що навіть якщо кандидатура Юлії Тимошенко на пост прем'єр-міністра не набере у Верховній Раді необхідної кількості голосів, Віктор Янукович не зможе виконувати обов'язки прем'єр-міністра. Як Ви можете прокоментувати слова Глави держави?
- Я думаю, що Президент у цьому випадку готовий піти на антиконституційне видання указу, як це він зробив, видавши указ про розпуск Верховної Ради. І він може своїм указом, припустимо, у зв'язку з тим-то, з тим-то, звільнити із займаної посади виконуючого обов'язки прем'єра і призначити на його місце виконуючого обов'язки – якусь компромісну фігуру. Тоді це буде знову на межі кризи, і багато що залежатиме від опозиції: як сьогоднішнього Кабінету міністрів, так і Партії регіонів.
Якщо ми погодимося з таким варіантом, то він може пройти. Якщо ні – буде чергова політична криза в державі. Але іншого шляху, як у черговий раз порушити Конституцію, у Президента в цьому випадку не буде. Ми побачимо, що він спокійно йде на порушення, і може таким шляхом піти далі.
- Які ще питання парламент встигне розглянути у вівторок, крім обрання прем'єр-міністра?
- З моєї точки зору, Партії регіонів і опозиції у жодному випадку не можна погоджуватися на голосування за міністрів пакетом. Тільки розгляд кожної кандидатури спочатку в Регламентному комітеті, а потім вже винесення її на голосування по окремості. Якщо Партія регіонів буде за таку процедуру, то, звичайно, ніякі міністри завтра вибрані не будуть.
Ситуація з першим віце-спікером також непроста. «Наша Україна» категорично проти комуніста на цій посаді. З іншого боку комуністи, як члени опозиції, наполягають на Мартинюку. Тому першого віце-спікера можуть не вибрати.
Але, я думаю, що можуть вибрати голів і членів комітетів. Можливо, завтра це буде єдиним рішенням. Не буде вибраний прем'єр, не буде вибрана президія парламенту, не будуть вибрані міністри, а будуть тільки сформовані комітети. Але у будь-якому випадку, це буде великим кроком вперед.
- Володимире Олександровичу, існує думка, що ПР планує затягнути вибори прем'єра до лютого-березня. Це вигідно «регіоналам»?
- Уряд Януковича в будь-якому статусі, навіть в. о., працюватиме більш ефективно, ніж уряд, сформований «помаранчевою коаліцією». Тому на користь держави, щоб цей уряд залишався якомога довше. Якщо це буде до весни – я думаю, це було б непогано.
Але ж у Партії регіонів також є свої проблеми. Припустимо, фракція до цих пір не виробила систему, яким чином контролювати голосування депутатів від коаліції, щоб кожний голосував тільки сам за себе. Під час голосування, яке пройшло за формою голосування за прем'єра і порядок денний на вівторок, 20 чоловік з НУ-НС і БЮТ фізично не було в залі. За них проголосували їхніми картками. Це найгрубіше порушення. Але, проте, навіть у таких принципових питаннях Партія регіонів не змогла це проконтролювати.
Якщо «регіонали» не зможуть створити систему, що робить неможливим голосування за іншого депутата, тоді шансів грати вирішальну роль у парламенті у них не буде. Переобладнати Верховну Раду можна за два дні, але для цього треба поставити це питання. На жаль, фракція ПР поки ніяк його не ініціює, а воно сьогодні є визначаючим для роботи парламенту.
- Чи готові вже пропозиції Партії регіонів по персональному складу комітетів?
- Поки неясно, хто буде першим віце-спікером – чи Мартинюк, чи представник Партії регіонів. А від цього залежить склад комітетів, які відходитимуть або «регіоналам» або комуністам.
- Якщо це буде представник ПР, ним, швидше за все, стане Раїса Богатирьова?
- Думаю, що вибір все-таки невеликий. Найбільш гідна кандидатура – це Богатирьова.
- До Нового року залишилося зовсім небагато. Наскільки велика вірогідність того, що буде затверджений бюджет-2008, розроблений урядом Януковича?
- Якщо припустити, що по бюджету буде до двох тисяч поправок, які повинні голосуватися у Верховній Раді, і якщо кожну поправку голосувати вставанням, тому що депутати не довіряють роботі системи «Рада», тоді і за двадцять років не приймуть цей бюджет.
Бюджет потрібно приймати якнайшвидше, але треба розробити правила поведінки депутатських фракцій у парламенті, особливо систему голосування, щоб кожний голосував тільки сам за себе і згідно із законом. А в осоружному випадку ось таке безладдя, яке ми спостерігаємо зараз, триватиме і далі.
- Якщо припустити, що завтра відбудеться голосування по прем'єру, але Тимошенко не буде вибрана на цей пост – які можуть бути її подальші дії?
- Спочатку вона дочекається приїзду Президента з Швейцарії і піде до нього, щоб він утретє направив її кандидатуру у ВР. І, звичайно, влаштує йому скандал. Скаже, що це – підступи Балоги, кого завгодно. Вона сподіватиметься на третю спробу. А ось після третьої можливі варіанти – або вона знову складе депутатські повноваження, щоб 150 депутатів пішли з парламенту, або ще якісь акції буде проводити. Загалом, робитиме все, щоб ефективно підійти до президентських виборів – мучеником і на слуху.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом