У вівторок Верховна Рада в черговий раз спробує вибрати прем'єра. Представники коаліції «божаться», що цього разу зриву не буде. Щоб упевнитися в їх словах, потрібно дочекатися завтрашнього дня. У понеділок же ми запитали у народного депутата з Блоку Литвина Олега Зарубінського, які його прогнози на відповідальний вівторок.
Крім того, народний обранець розповів ForUm'у, що буде, якщо Юлія Тимошенко не пройде.
- Як Ви вважаєте, завтра буде вибраний прем'єр? За яких умов ваш блок може підтримати кандидатуру лідера БЮТ Юлії Тимошенко?
- Я думаю, прем'єр буде вибраний, оскільки процедура голосування, яка нав'язується парламенту, - це процедура, коли крок убік або навіть півкрок прирівнюється «до розстрілу», і у фігуральному і в нефігуральному значенні. Тому я думаю, що проголосують усі 227 депутатів.
Що стосується умов, то ми ніяких умов не висуваємо і не приймаємо, тому слово «умови» відразу прибираємо. В Європі за прем'єра голосують ті, хто входить у коаліцію. Блок Литвина ж не входить у коаліцію. Ми про це говорили, і позиція у нас не змінилася. Вона досить логічна, як мені здається. Коаліція створена з двох політичних сил. Я переконаний, що, відповідно до європейської практики парламентаризму, саме ці 227 чоловік і повинні забезпечити проходження свого кандидата. Якщо будуть якісь голоси із сторони, то може виникнути досить серйозне питання – на яких умовах ці індивідууми підтримали представника коаліції при невходженні тієї або іншої фракції в цю коаліцію.
- Президент заявив, що навіть якщо кандидатура Юлії Володимирівни на пост прем'єр-міністра не набере у Верховній Раді необхідної кількості голосів, Віктор Янукович не зможе виконувати обов'язки прем'єр-міністра. Що Ви думаєте з цього приводу?
- Мені здається, що це тактичний хід Президента. Логіка підказує, що до того моменту, поки не створений новий уряд, хтось повинен виконувати ці обов'язки. Подобається це чи не подобається, але вакууму не повинно бути. Моє розуміння державної влади і державного правління говорить про те, що поки не сформується нова влада, в даній ситуації виконавча, то повинна працювати попередня.
- Є версії, що вибори прем'єра ПР планує затягнути до лютого? Це може бути так?
- Блок Литвина виступає за те, щоб «прем’єріада» закінчилася пошвидше. Якщо є коаліція, вона повинна вибрати свого прем'єра. Якщо вона не може вибрати прем'єра, вона тим самим показує свою реальну відсутність. Наявність коаліції, я вважаю, все-таки краще, ніж її відсутність. Мені не здається, що потрібно штучними методами затягувати процедуру і факт обрання прем'єр-міністра. Але в даній ситуації це залежить від того, чи існує не тільки «de jure», а і «de facto коаліція» з 227 чоловік. Коли вона була створена, Блок Литвина її привітав.
Навряд чи можливе затягування до лютого. Якщо завтра не буде позитивного голосування, то затримка може бути на нетривалий час, але явно не до лютого.
- До Нового року залишилося два тижні. Що буде з бюджетом-2008. Якщо парламентське протистояння затягнеться, чи буде затверджений бюджет від минулого уряду?
- На розгляд цей бюджет поданий. Арсеній Яценюк сказав, що новий бюджет не буде новим, у тому плані, що основою для корекції буде той бюджет, який поданий нинішнім, поки що діючим, урядом.
У мене великі сумніви щодо того, чи може бути прийнятий новий бюджет до 1 січня. Я по календарю бачу, що останній день роботи – це п'ятниця 28 грудня. Відповідно, залишилось всього декілька пленарних днів.
Думаю, що бюджет – це той документ, який «з нахрапу» приймати не можна, тим більше в умовах протистояння, яке є зараз між схожими один на одного політичними силами. Тому мені здається, що швидше за все бюджет буде прийнятий вже в новому році. Це не катастрофа, тому що більшість бюджетів з 1991 року існування незалежної України приймалася набагато пізніше за 31 грудня поточного року. Крім того, існує норма, відповідно до бюджетного кодексу, згідно з якою, якщо бюджет не приймається в поточному році, то до його ухвалення наступного року діє норма: всі відрахування і операції здійснюються за формулою – попередній бюджет ділиться на 12 і щомісячно використовується 1/12. Тому говорити про те, що буде повний провал, не можна.
З іншого боку, звичайно ж, затягування з ухваленням бюджету – досить серйозний удар по економіці, тому що змінилися ціни на газ, на продукти харчування. Відповідно, і бюджет потрібно коректувати.
- На вашу думку, чи можливий варіант, що до кінця п'ятирічки нинішньої Ради в парламенті буде сформована широка коаліція?
- Верховна Рада тільки почала працювати. Я думаю, що за п'ять років ще стільки може води з Дніпра витекти або влитися в Чорне море. Може бути дуже багато пертурбацій у Верховній Раді, що я навіть не хочу про це говорити. Не хочу бути фальшивим Нострадамусом або Вандою. Справжнім – так, а ось фальшиві пророцтва – не для Блоку Литвина.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом