Вівторок стане ще одним днем випробувань для новоствореної коаліції – «помаранчеві» голосуватимуть за призначення Юлії Тимошенко прем'єром. Здавалося б, все давно вирішено і домовлено – всі 227 учасників парламентської більшості в потрібний момент натискатимуть на кнопку «за». Але, проте, сама лідер БЮТ прагне підстрахуватися, пропонуючи включити в свою урядову програму передвиборні обіцянки Блоку Литвина. Звичайно ж, у замін на голоси. Народний депутат з КПУ Олександр Голуб допускає, що хтось з фракції Володимира Михайловича підтримає призначення Юлії Володимирівни. Про це і про оцінку поточної політичної ситуації в країні парламентарій розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Олександре Володимировичу, чого варто чекати від завтрашнього пленарного засідання?
- Затвердження прем'єр-міністра.
- А розподіли комітетів і обрання віце-спікерів?
- Я думаю, спочатку буде голосування по прем'єру, а потім зі всієї решти питань.
- «Регіонали» наполягають, що спочатку повинно бути вибрано керівництво ВР і поділені комітети, а потім вже уряд.
- Ця процедура виписана в регламенті, але він не є законом. «Помаранчева» більшість вже неодноразово показувала, що не збирається звертати увагу на регламент ВРУ, а керуватиметься доцільністю.
- А якщо ПР буде цьому перешкоджати? Наприклад, знову блокувати трибуну.
- Подивимося. Річ у тому, що можна блокувати трибуну, але 227 голосів «помаранчеві» контролюють.
- І всі вони проголосують за призначення Тимошенко?
- Я думаю, так. Цього разу не буде навіть потрібна така мобілізація, яка була при обранні спікера, тому що голосування відкрите, тому навіть картками неприсутніх депутатів дуже легко скористатися.
- Як Ви вважаєте, чи підтримає фракція Блоку Литвина обрання Юлії Володимирівни?
- Фракція Блоку Литвина неоднорідна. Тому я вважаю, Тимошенко може отримати від цієї фракції декілька голосів, які підстрахують голосування.
- Але це, явно, не сам Литвин.
- Звичайно ж.
- Як Ви розцінюєте заяву лідера БЮТ про те, що вона готова передвиборні обіцянки Литвина на 100 % використовувати в своїй урядовій програмі?
- Юлії Тимошенко не вперше робити популістські заяви. Ми вже чули про те, що з 1 січня не буде призову в армію, що за два роки будуть повернені всі внески. Абсолютно очевидно, що це її заяви з того ж ряду.
- Арсеній Яценюк говорить, що якщо Тимошенко завтра не стане прем'єром, то він піде у відставку.
- Це також одна з форм тиску. Але я на 99,9 % упевнений, що голосування дасть позитивний результат.
- Тимошенко заявила, що комуністи можуть другими після Блоку Литвина вибрати собі комітет.
- Я вважаю, це повинен бути той комітет, який виконує контрольні функції. Це може бути і комітет по боротьби з організованою злочинністю і корупцією або комітет із ТЕК, або по охороні здоров'я. У нас є достатньо фахівців. Але кількість комітетів, які візьме КПУ, залежатиме від того, чи буде у нас перший віце-спікер. Якщо так, то кількість комітетів буде мінімальною, але якщо ні, то ми сподіваємося, що у нас буде 3-4 комітети.
- А чи стане ним Адам Мартинюк?
- Це предмет переговорів. Тут же яка ситуація склалася: з одного боку «помаранчеві» говорять, що вони готові віддати опозиції цю посаду, а коли ми визначаємося з кандидатурою, вони починають грати – за цю кандидатуру готові голосувати, за іншу – ні. Насправді, я думаю, вони намагаються зірвати голосування по першому віце-спікеру, вибравши віце-спікером свого представника. І, таким чином, вони можуть взагалі не обирати на цю посаду представника опозиції.
Враховуючи, що навряд чи цей парламент пропрацює більше одного року, думаю, в даному випадку Яценюк чи віце-спікер, безумовно, справляться з тими задачами, які перед ними стоять.
- Рік добігає кінця а бюджет наступного року так і не прийнятий. Яка вірогідність того, що парламентаріям доведеться попрацювати в Новорічну ніч?
- «Помаранчеві» зацікавлені в тому, щоб бюджет був у «ручному» управлінні. Тому їм дуже зручно, пробачте за прямий вираз, красти гроші і при цій ситуації виводити їх у «тіньові схеми».
Під виглядом свого проекту бюджету вони хочуть «поховати» бюджет, який є сьогодні, підготовлений урядом Віктора Януковича. Свій бюджет вони можуть не прийняти. У цій ситуації буде фактично «ручне управління» Кабміном фінансовими потоками країни.
- Василь Волга створив Союз лівих сил. На вашу думку, чи перспективний це проект?
- Я взагалі вважаю, що СЛС потрібно було б створювати, якби він відбувся. А так – є назва, а союзу лівих сил немає. Тобто, складається абсолютно парадоксальна ситуація.
Другий момент, я трохи скептично дивлюся на даний проект. Тому що, по-перше, час створення політичних партій «з нуля» вже минув, адже дуже важко в даний час запустити такий проект і зібрати під нього реальну політичну партію. По-друге, якщо ми говоримо про об'єднання лівих сил, то їх потрібно не дробити, а зробити кроки по злиттю політичних сил, які декларують свою ліву спрямованість, а потім створювати партію.
- Ви говорите, що вибори можливі через рік. Чи зможе цей Союз потрапити до парламенту?
- Швидше за все, на наступних виборах буде інший процентний бар'єр – як мінімум 5 %. Я думаю, за цей час розкрутити партію неможливо.
- Хто зацікавлений у підвищенні прохідного бар'єру до 5 %?
- Основні політичні «гравці» України. Я думаю, всі три фракції – БЮТ, НУ-НС і ПР зацікавлені, щоб підняти прохідний бар'єр. При цій ситуації відпадуть дрібні формальні партії.
- Чи потрапить тоді КПУ до парламенту?
- Я в цьому упевнений, оскільки тенденція зниження підтримки КПУ, коли наш відсоток знижувався, зламана. Сьогодні великий інтерес до Компартії. Крім того, наша партія дуже швидко змінюється і модернізується. Тому інтерес до неї, я впевнений, і далі ростиме.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом