Після болісного народження коаліція все-таки була створена. Злі язики говорять, що довго вона не проіснує і її реальну міцність перевірить перше серйозне голосування. Про варіанти розвитку новоствореної коаліції демократичних сил розповів в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у політолог, президент соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.
- Коаліцію в парламенті, нарешті, створено. Чи можна зараз прогнозувати її майбутнє?
- Є декілька варіантів розвитку подій. Перший: коаліція швидко розвалиться. Другий: до неї почнуть перебігати «зрадники» з інших фракцій. Таке в українській політиці траплялося часто. Це можуть бути люди з Партії регіонів, з Блоку Литвина і навіть декілька комуністів. Ще одним варіантом може стати повільне «тління» коаліції, оскільки діяльність її відрізнятиметься низькою ефективністю.
Дуже погано, що НУ-НС не продовжила сьогодні роботу. Ще більш збентежує те, що рішення фракції нам повідомив Роман Зварич. Це не найнадійніше джерело щодо політичних процесів в Україні. Він може сказати, що він професор нью-йоркського університету або член Академії наук. З трибуни Зварич заявляє все що завгодно, а потім завжди може послатися на те, що його неправильно зрозуміли. Якщо «помаранчева» коаліція все-таки створилася, вона повинна була проголосувати за свого голаву Верховної Ради.
- Якою, по-вашому, насправді буде «помаранчева» коаліція, формальною чи фактичною?
- Я думаю, в серйозних голосуваннях, наприклад, по бюджету, політичні опоненти об'єднуватимуться. Чом би Партії регіонів не проголосувати за бюджет? Тут немає ніякої зради. З цієї сторони важливіше інтереси окремих груп, тим більше олігархічних. Я не здивуюся, якщо до голосування демократичної коаліції приєднається Партія регіонів. І навпаки, за пропозиції «регіоналів» проголосують коаліціанти. Це цілком цивілізований спосіб взаємодії у Верховній Раді. Парламент для того і створений, щоб політичні конфлікти розв'язувалися виключно в діалогах і голосуваннях. У всій решті випадків люди хапаються за зброю або виходять на вулиці.
- Засідання ВР було перенесено на вівторок. НУ-НС не може домовитися про кандидатуру спікера?
- Я думаю, це не так. Якщо Кириленко відмовився від цієї посади, то питання про призначення на неї Яценюка буде остаточно затверджено. Звичайно, йому буде дуже важко управляти «старими більшовиками» в «Нашій Україні», які навіть у найстрашнішому сні не уявляли, що ними керуватиме Яценюк. Але це політика, і нічого незвичайного тут немає. Я думаю, що такі ж потрясіння чекають скоро і фракцію Партії регіонів.
Якщо дійсно на пост спікера буде висунутий Яценюк, різко зростають шанси на прем'єрствування Тимошенко. Таким чином, Юлія Володимирівна, постійно скаржачись на те, що Секретаріат мучить Кириленко, насправді була зацікавлена в тому, щоб Президент поставив ту людину, на яку він може розраховувати, і який протидіятиме їй у Кабінеті міністрів. Поява фігури Яценюка якраз відповідає цим умовам. Насправді Тимошенко повинна радіти. Вона практично на 50% виграла посаду прем'єр-міністра.
Зараз не доводиться говорити про те, що найближчі півроку хтось з керівників Верховної Ради буде рівний Морозу. Все-таки Мороз був глибою, але він переоцінив свій вплив, намагаючись обдурити одночасно і Президента, і Партію регіонів. У результаті він програв і тим, і іншим. Біда Мороза полягала в тому, що він вважав себе «батьком» парламентаризму і сподівався єдиним отримати плоди від перемоги.
- Багато хто вважає, що Ющенко затягував з формуванням коаліції для того, щоб «вибити» для себе максимум повноважень. Чи можна говорити про те, що Президент досяг своєї мети?
- Я думаю, Ющенко не затягував розвиток подій. Якщо проаналізувати його політичну діяльність, можна сказати, що він завжди так працював. Стрімкі дії для Ющенка не характерні. Коли ж він до них вдається, наприклад, підписує указ на крилі літака, це, як правило, помилка. Можу сказати, що поки все йде своєю чергою. Я не бачу особливого запізнювання або особливого забігання вперед у самоорганізації Верховної Ради.
Одне можна сказати точно, над парламентом зараз нависнув «Дамоклів меч» у вигляді голосування по бюджету. Депутати зобов'язані його прийняти, інакше вони будуть порожніми демагогами, не здатними управляти країною. Звичайно для цього повинне бути сформовано керівництво Верховної Ради, призначені керівники комітетів, і якнайшвидше повинен початися бюджетний процес. У цьому значенні у нардепів залишилося дуже мало часу, буквально місяць. Як правило, до 30 грудня депутати закінчують цю тяжку працю.
Я думаю, що бюджетне питання об'єднає частину Партії регіонів, частину фракції Литвина і частину демократичної коаліції. І це не розглядатиметься як трагедія. Голосування за бюджет пройде не по структурі фракцій, а по структурі мікрофракцій.
- Є думка, що наступним Президентом України стане Тимошенко. Які, по-вашому, шанси Юлії Володимирівни посісти цю посаду?
- Говорити про Юлію Тимошенко, як про майбутнього Президента, можна тільки в тому випадку, якщо вона пройде випробування прем'єр-міністром. Є п'ятдесят відсотків вірогідності того, що вона займе прем'єрський пост. Говорити ж про якісь інші її перспективи зараз не доводиться.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом