Ну хто ж урозумив членів підготовчої групи оголошувати початком роботи Верховної Ради 6-го скликання п'ятницю, 23 листопада? Про яку працездатність новообраних парламентаріїв може йти мова, коли попереду маячить уїк-енд з риболовлею, полюванням, сауною з пивцем? Хіба ж до коаліції чи обрання спікера тут? Адже політики – теж люди, і ніщо людське. Це – так би мовити, можливі приземлені причини, які пояснюють, чому конструктивна робота у народних депутатів в день відкриття ВР не заладилася. Насправді, минулої п'ятниці під куполом на Грушевського для майбутньої демократичної коаліції продзвенів навіть не один, а два тривожні дзвінки. Мова – про створення коаліції і обрання спікера.

Звичайно, знаючи про проблеми, які назріли всередині пропрезидентського мегаблоку «Наша Україна – Народна самооборона» навіть найзапекліший оптиміст навряд чи з стовідсотковою упевненістю сказав, що коаліція демократичних сил буде створена в минулу п'ятницю. А вже наступного вівторка парламентська більшість почне один за іншим приймати закони, які ввійшли до погоджувального пакету БЮТ, - НУ-НС.

По-перше, навіть за добу до відкриття шостого сезону роботи українського парламенту помаранчеві не змогли умовити декількох своїх соратників, котрі виступали проти союзу з Блоком Юлії Тимошенко, і підписи під проектом коаліційної угоди всупереч бравурним заявам лідерів пропрезидентського блоку так і не з'явилися. По-друге, питання з кандидатурою спікера від НУ-НС хоча і було, за словами верхівки мегаблоку, вирішене при безпосередній участі Президента Віктора Ющенка, але остаточної підтримки В’ячеслава Кириленка бунтарі на зразок Івана Плюща і Ігоря Кріля не виявляли. Що, ймовірно, могло позначитися на результатах голосування по кандидатурі голови фракції НУ-НС. По-третє, залишався неузгодженим один з пунктів, прописаних у згаданій угоді, – про терміни переходу на контрактну армію. Проте, вже в п'ятницю представники обох політсил заявляли, що компроміс по армії знайдений. Причому, легкість, з якою Юлія Тимошенко відмовилася від однієї зі своїх досить привабливих для електорату передвиборчих обіцянок, вельми показова.

Сумнівна коаліціада

Події п'ятниці, 23 листопада, тільки підтвердили побоювання скептиків, які вважають, що нунсовці, котрі не вирішили першочергових внутрішніх проблем, зможуть безболісно об'єднатися в стінах парламенту з бютівцями.

Як і очікувалося, гучні заяви представників НУ-НС про те, що за створення більшості з БЮТ проголосували всі 72 члени однойменної фракції, на ділі виявилися пустушками. Тому як у другій половині дня депутат-нунсовець Роман Зварич підтвердив: під угодою про формування коаліції не вистачає восьми підписів. Причому, «неподпісантами» опинилися ті ж люди, які ще до початку роботи парламенту заявляли, що не підтримують ідею створення демократичної більшості і висунення на пост прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. Як стало відомо зі слів того ж Зварича, з ними вирішив особисто «попрацювати» Ющенко. Які слова зміг знайти Віктор Андрійович, щоб переконати непокірних депутатів? Адже Глава держави, по суті, не має права втручатися в процес створення коаліції. Та все ж зміг! В середу ввечері Віктор Балога заявив, що після зустрічі з Президентом всі «непідписанти» зважилися поставити свої автографи під коаліційною угодою.

Відомо, що Ющенко сам не в захваті від того, що доведеться вносити до Верховної Ради кандидатуру Юлії Тимошенко. А переконувати людей в тому, чого сам не підтримуєш всіма фібрами душі – справа не проста. Проте, як досвідчений політик, Ющенко знайшов спосіб схилити антагоністів до союзу з БЮТ.

Втім, «війна» ще не закінчена. Попереду ще голосування за прем'єра і спікера.

«Гарячий стільчик» для молодого спікера

Посада голови парламенту – ще один камінь спотикання для демкоаліції. Відомо, що бліц-кріг коаліціантів складався з чотирьох пунктів: власне, створення більшості, обрання спікера, ухвалення 12 законопроектів, і голосування за кандидатуру прем'єра плюс формування уряду.

Схоже, куди більше шкоди своїм соратникам і союзникам з БЮТ наносить сам Віктор Андрійович. Узяти хоч би його зустріч у четвер, 22 листопада, з депутатами від мегаблоку. Коли торкнулося питання про єдину кандидатуру спікера, Глава держави назвав чотири (!) прізвища, серед яких не було прізвища Кириленка. Також гарант пропустив прізвище Кириленка, коли говорив про лідера фракції. Згадав про голову політради «Нашої України» Віктор Ющенко лише коли заговорив про кандидатури в новий склад уряду, сказавши, що не проти побачити Кириленка на посту віце-прем'єра. З цих слів можна було зробити висновок: Ющенко не бачить голови політради НУ спікером парламенту. Одна з глибинних причин цього – «юний» В’ячеслав, так само як і його партнер, Юрій Луценко, схоже, вирішили грати в свою гру, яка відрізняється від президентської, розв'язавши війну з головою Секретаріату Президента Віктором Балогою і фактично визнавши верховенство БЮТ у майбутній коаліції. Тому Кириленко зараз втратив довіру і підтримку гаранта. А без неї посада спікера стає для представника «Нашої України» швидше «електричним стільцем», ніж впливовим постом.

Події вівторка, коли засідання політради НСНУ перетворилося на балаган, стали останньою краплею для спікерських домагань Кириленка. Політрада була провалена просто тому, що туди не з'явилися люди, які перебувають під впливом голови СП. Їх кількість виявилася такою, що Кириленко зрозумів: цю партію він програв. Йому не залишалося нічого іншого, як визнати поразку, приборкати амбіції і звільнити сцену для нового головного героя – Арсенія Яценюка. Людина Президента, фігура, яка влаштовує, по суті, всіх – і «непідписантів»-нунсовців (яких Ющенко умовив за досить короткий час по телефону), і велику частину бютівців, і, що головне, – він може бути прийнятий як нейтральний варіант Партією регіонів. Ще один нюанс – Президент, за словами Балоги, висловив упевненість, що після того, як знята напруга в «спікерському» питанні, демкоаліція таки відбудеться.

І вона відбулася. У четвер лідер БЮТ Юлія Тимошенко і лідер НУ-НС В’ячеслав Кириленко підписали угоду про створення коаліції демократичних сил. Всі 228 депутатів двох фракцій проголосували на спільному засіданні в четвер за створення парламентської коаліції.

Що буде далі? Чи буде коаліція життєздатної? Як пройде «битва за спікера» і прем'єріада? Поживемо – побачимо.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

757