Другий тиждень робоча група з підготовки першої сесії парламенту шостого скликання намагається розпочати роботу, але ніяк не виходить. То кворуму немає, то голову вибрати не можуть. Так, пересварившись, і переносять засідання з дня на день. А час іде. 26 листопада закінчується термін, коли має відбутися перше засідання «слуг народу». Що може чекати Україну 27 листопада, в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у розповів один з членів робочої групи від НУ-НС Руслан Князевич.
- Руслане Петровичу, вчора робоча група знову не вибрала керівництво. Як довго ще затягуватиметься цей процес?
- Якби від нас все залежало, то це рішення було б ухвалене ще 6 листопада. Фактично ми розуміємо, що існує якийсь план. Інтуїтивно ми здогадуємося, в чому його суть. Тому впевнений, що будь-які «здорові» пропозиції, які звучать з нашого боку, будуть відкинуті або доведені до абсурду з метою максимально затягнути початок роботи сесії ВРУ.
- Це план Партії регіонів?
- Звичайно. У цьому плані є два аспекти. Перший простежується у вчорашній заяві Януковича на Кабміні про те, що потрібно показати народу і політикуму, що в нас нічого не відбудеться, і ніякого рішення парламент не ухвалить і не зможе працювати. Тобто, або ви створите коаліцію з нашою участю, умовно кажучи, або парламент взагалі весь час не працюватиме. Але я думаю, що є і другий «бік медалі», адже 26 листопада закінчується конституційний термін для початку роботи сесії. І виникає питання, що буде, якщо перше засідання не відбудеться? Що робити 27 числа?! Я думаю, що мету цього плану включає той аспект, який зводиться до того, що це для них, на їх думку, може бути додатковим аргументом на користь того, щоб поставити під сумнів легітимність парламенту, який, умовно кажучи, розпочне роботу в будь-який день, починаючи з 27 листопада. Я не виключаю, що вже заготовлено якісь конституційні подання, і що КСУ вже їх чекає. Що тоді може бути, згідно з їх логікою? Тоді вони розуміють, що продовжують здійснювати свої повноваження депутати попереднього скликання. Відповідно до Конституції, уряд може скласти свої повноваження тільки перед новообраною ВРУ. А поки її не буде, Кабмін працюватиме в повному обсязі.
Цей план помилковий. Оскільки ми його знаємо, ми вже «озброєні». Ми чудово усвідомлюємо, що 26 чисел за будь-яких умов парламент буде зібраний, адже, згідно з Конституцією, ВРУ здійснює свої повноваження тоді, коли обрано понад дві третіх.
- А БЮТ цього плану хіба не знає? Адже вони згодні на кандидатуру і Мартинюка, і Єфремова, і «чорта лисого», як самі говорять.
- Я Вам скажу, це окрема позиція одного з членів БЮТ. Коли ми до них зверталися з проханням роз'яснення, нам відповіли, що це окрема позиція їх представника.
Я не згоден з цим. БЮТ абсолютно солідарно підтримує нашу позицію, і чудово усвідомлює, що якби ми погодилися на кандидатуру Мартинюка, то це б означало, що Партія регіонів прийшла, побачила і перемогла. Це була б психологічна поразка, і, не виключаю, спричинило б за собою цілу низку поразок, про які я навіть не хочу говорити.
- Добре, Мартинюк не пройшов. Чому ж вас не влаштовує кандидатура Матвєєва?
- Річ у тому, що коли ми висуваємо свої пропозиції щодо керівництва підготовчої групи, то в них є якась логіка, яка передбачена регламентом, результатами виборів і взагалі політичними процесами. Коли ми пропонували свою кандидатуру, ми розуміли, що вона не пройде, що і відбулося. Ми не наполягали на повторному її внесенні. Разом з тим вони висунули кандидатуру Мартинюка, яка не пройшла. Але натомість, щоб запропонувати іншу людину, вони знову наполягали на Мартинюку. Ми внесли пропозицію вибрати Шарова. Але на наше здивування, він кілька разів знімав свою кандидатуру, і сказав, що давайте розглядати інші варіанти. Ми вирішили, що потрібно керуватися логікою, згідно з якою групу повинен очолити представник партії, яка набрала найбільшу кількість голосів виборців на виборах. Шаров це підтримав. Тоді ПР, не чекаючи цього, вирішила взяти перерву до ранку. Але представник Блоку Литвина сказав, що потрібне це поставити на голосування. Це повністю «обеззброїло» ПР, тому вони узяли перерву на 15 хвилин, яка тривала більше двох годин. За цей час Партія регіонів судорожно телефонувала, що означає, що вони не ухвалюють ніяких рішень. Всі їх справжні керівники сидять на іншій вулиці, за іншою адресою. Тому вони не могли нічого іншого запропонувати, як кандидатуру Матвєєва, щоб ми знову ж таки не погодилися на алогічну пропозицію. Коли озвучили його ім'я, то пан Матвєєв, який сидів біля мене, зблід. Я так розумію, це для нього було повною несподіванкою. І після того, як закінчилося засідання, він сказав: «Хлопці, ви хоч попереджайте, а то у мене серце може не витримати». Навіщо стару людину, яка, дійсно, має дуже серйозні заслуги, «кидати» в такі експерименти і «підставляти»?! Це говорить про те, що ПР знайшла єдиний можливий для них вихід, щоб зберегти «хорошу міну при поганій грі».
Але мета загалом не в тому. Якщо навіть гіпотетично допустити, що ми проголосували б за Матвєєва, то вони знайшли б десятки причин, щоб визнати це голосування недійсним. Вони не уповноважені були ухвалювати це рішення. У них була чітка директива: ні за яких обставин не допустити, щоб підготовча група запрацювала.
Я впевнений, що сьогодні у них не буде інших аргументів, і потрібно буде запропонувати свою кандидатуру.
- Хто це може бути?
- Хто завгодно. Той же Єфремов, який є головою комітету з питань регламенту, і, як ми вважаємо, є гідною кандидатурою. Або Тихонов. Але ми не можемо їм диктувати, кого висувати.
- Взагалі складається враження, що процес затягує не тільки Партія регіонів, а й НУ-НС, оскільки продовжуються переговори на тему створення «широкої» коаліції.
- Жоден представник нашої політичної сили не веде ніяких переговорів з ПР і навіть з Блоком Литвина.
- І Секретаріат Президента не веде?
- Секретаріат Президента не є членом нашої депутатській фракції, він не представлений в керівництві політичної ради блоку, і ми не знаємо, чим він займається. Це його політичне право з ким вести якісь переговори.
- Секретаріат підпорядкований Президентові, який є почесним главою НУ.
- Я Вас запевняю, ні Президент України, ні політичні органи НУ не проводять ніяких переговорів з ПР.
Я не виключаю, що сама Партія регіонів «укинула» інформацію про такі переговори, щоб показати, що насправді НУ затягує цей процес.
У наступній ВРУ буде або демократична коаліція, або не буде ніякої. «Широкої» коаліції не буде за визначенням.
- Як працюватиме парламент?
- Це інше питання. Якщо пройде 30 днів, а коаліції не буде, у Президента з'явиться право на його розпуск. Адже коли говорять, що згідно з Конституцією парламент не може бути розпущений протягом року, то це право може розповсюджуватися на ту ВРУ, яка була розпущена Президентом. А попередній парламент саморозпустився шляхом складання мандатів.
- Ющенко розпустить парламент?
- Це питання до Президента.
Я думаю, зі свого боку у разі виникнення цієї ситуації, ми рекомендуватимемо Президентові достроково припинити повноваження такого парламенту.
- Але ж заяви про те, що створюється або демократична коаліція, або ніякої – це теж ультиматум.
- Це не ультиматум, а то політичне зобов'язання, яке ми давали нашим виборцям.
- У ПР теж є виборці, завдяки яким вона виграла вибори.
- Я не заперечую. Хай вони формують коаліцію.
- Судячи з усього, вони хочуть її формувати з вами.
- Даруйте, це їх проблеми. Ми не хочемо, тому що нас до цього не уповноважили наші виборці. Якби ми перед виборами сказали, що не виключаємо, що робитимемо все, щоб у будь-якому випадку створити коаліцію, у тому числі і з ПР, то я Вас запевняю, що 3 % ми б ніколи не подолали.
- До речі, про відсотки. Наскільки особисто Вас уразив результат НУ-НС в 14 %?
- Особисто мене, скажу чесно, це досить несподівано вразило. Мені здається, що були якісь серйозні проблеми в організації передвиборчої кампанії. Коли рейтинги на початку кампанії показують 18 %, а ми приходимо в результаті до 14 %, то це показує, що, напевно, були якісь серйозні проблеми в підготовці і проведенні кампанії. Тут ні з кого не знімається відповідальність, але в першу чергу з тих, хто її організовував.
Але і 14 % - це важливий результат.
- Підтримка Президента на цих виборах вам допомогла?
- Я не можу сказати, як це точно відобразилося на результатах виборів.
Але я б не говорив, що результат на виборах НУ – це результат Президента Ющенка, як багато хто з політологів говорить, тому що ми були у форматі не президентської, а парламентської кампанії, а це зіставляти не можна. Я думаю, що персональний президентський рейтинг значно вищий. Давайте почекаємо два роки, і Ви побачите, що я був правий.
- Ви вже другу кампанію проходите за списком НУ, в якому постійно міняються «особи», в першій десятці під дев'ятим номером.
- Чому нижче не впав або вище не піднявся?! Чесно скажу, що для мене це було несподіванкою. Коли Президент перед підписанням декларації про створення блоку особисто оголосив першу десятку, мені було дуже приємно. Мої заслуги, починаючи з ЦВК, закінчилися в 2006 році. А нинішні спостерігаються при аналізі внеску у законодавчий процес. Коли ми проаналізували, то я виявився одним з лідерів депутатських виступів з місця – більше 60 за підвроку, що для мене, як для молодого депутата, було доволі несподівано.
Мені здається, що ще важливу роль зіграла пропозиція Президента щодо омолодження лав НУ, що потрібно робити ставку на «молоді обличчя», які вже себе зарекомендували, і мають якусь перспективу.
- Якщо буде створена демкоаліція, ким буде Руслан Князевич? Депутатом чи, може, міністром?
- По-перше, давайте без «якщо» - вона буде створена.
По-друге, я вважаю, що найвища посада – це народний депутат України. Я точно не бачу себе в уряді. Я буду рядовим народним депутатом, мене це повністю влаштовує. Я вважаю, що для мого віку і досвіду це більш ніж достатньо.
- Литвин заявив, що Ющенко ще не визначився з кандидатурою на посаду прем'єр-міністра. Нібито для нього неприйнятними є і Юлія Тимошенко, і Віктор Янукович.
- Якщо Володимир Михайлович думає, що Віктор Андрійович хоче подати його кандидатуру, то він глибоко помиляється.
Я думаю, що ті публічні заяви, який зробив Президент – незмінні. В усякому разі, він не давав приводів сумніватися в тому, що він саме так і поступить. А Президент сказав, що та кандидатура, яку запропонує демократична коаліція, протягом доби автоматично буде подана на розгляд до парламенту. Якщо буде створена демократична коаліція, то ні в кого немає сумніву, що БЮТ запропонує Юлію Тимошенко, яка і буде внесена Президентом.
- І за Тимошенко проголосує 228 депутатів?
- Я не знаю, скільки проголосує, але більше, ніж 226. На мою думку, може бути і більша кількість депутатів. Чому ні?! Зараз важко прогнозувати, але ми зробимо все, щоб всі 72 депутати з нашого блоку проголосували за внесену кандидатуру прем'єра.
- А що буде з імперативним мандатом?
- Навколо так званого імперативного мандата існує безліч спекуляцій. Насправді, в Україні немає ніякого імперативного мандата.
Дійсно, в конституційному праві багатьох країн світу є такий інститут, який називається імперативний мандат. Але це інститут, який передбачає можливість відкликання депутата виборцями. І він є в тих країнах, де діє мажоритарна модель. Тобто, за визначенням, він у нас не існує.
Більше того, ніякої згадки про нього в українській Конституції Ви не знайдете. Разом з тим, в ній є спеціальне додаткове положення, згідно з яким достроково припиняються депутатські повноваження. І це норма чинної Конституції. Там говориться, що депутатські повноваження повинні бути припинені керівним органом партії або блоку у випадку, якщо він не входить у фракцію, або депутат добровільно виходить з фракції в порядку, встановленому законом. Тому і закон, який ми вносимо, якраз і є тими нормами, які вимагає Конституція для того, щоб визначити такий порядок. Ні більше, ні менше. Просто ті люди, які критикують цей закон, в очі його не бачили.
- Так його ж не можна ніде прочитати!
- Тому що це поки що законопроект, який розробляється.
- Руслане Петровичу, Ви вже здали спеціальний номерний знак, який закріплений за Вашим службовим автомобілем?
- Насправді, оскільки ми припинили повноваження народних депутатів, то, відповідно всі номерні знаки віддали.
- А як взагалі ставитеся до ініціативи Президента в черговий раз позбавитися від номерів «козирів»?
- Особисто я ставлюся позитивно, тому що неодноразово був свідком того, як нахабно поводяться водії, які їздять з такими номерними знаками.
Інша справа, що не вперше починається боротьба із спеціальними номерними знаками. І я б дуже хотів, щоб на цей раз ініціатива Президента знайшла своє логічне завершення.
Я вважаю, що на дорозі не повинно бути ніяких переваг, оскільки це приводить до того, що гинуть люди, у тому числі і депутати.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом