Незважаючи на сумніви багатьох політологів і політичних опонентів у стійкості майбутньої коаліції демократичних сил, «помаранчеві» політики продовжують запевняти, що все йде за планом, ніяких «різких рухів» не передбачається, і вже 15 листопада відбудеться перша сесія Верховної Ради VI скликання. В ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у «БЮТівець» Анатолій Семинога розповів про те, чому формування демократичної коаліції неминуче, як Партія регіонів відчуватиме себе в опозиції, і хто, крім представників більшості, збирається голосувати за Юлію Тимошенко як прем'єра.

Крім того, нардеп пояснив, чому прем'єр-міністр Віктор Янукович останнім часом хвалить Президента Віктора Ющенка і всіляко підтримує його ініціативи, і чому всі представники «НУ-НС» рано чи пізно підпишуть угоду про створення демкоаліції.

- Анатолію Івановичу, Президент України Віктор Ющенко не проти підписання нового Універсалу національної єдності. Як Ви відноситеся до цієї ідеї?

- Я відношуся до неї абсолютно нормально. Я чув виступ Президента. Він говорить про те, що ми повинні об'єднувати політичні сили: і опозицію, і більшість, і парламентські сили, і позапарламентські партії для того, щоб працювати на національну ідею і на нашу державу. Тому я вважаю, що такий документ має право на життя, і він може стати основою співпраці всіх політичних сил.

- Чи не мається на увазі формування широкої коаліції?

- Ні, про це не йдеться. Йдеться про те, щоб об'єднати зусилля опозиції і більшості у Верховній Раді, щоб привернути до цього позапарламентські політичні сили, для того, щоб всім разом працювати на побудову демократичної держави. А про формування широкої коаліції не йдеться. Всі, здається, вже зрозуміли, що без сильної опозиції ніколи демократії в державі не буде. Це дві нормальні інституції побудови демократії: більшість і опозиція. Якщо не буде ефективної опозиції, у влади завжди спокуса буде непрозорою, не робить звіт про свою діяльність і вирішує всі питання келійно, як це було до цього. Тільки сильна опозиція здатна контролювати владу.

- Чому тоді ходять чутки про те, що між главою Секретаріату Президента Віктором Балогою і «регіоналом» Борисом Колесниковим йдуть переговори про формування «ширки»?

- Не знаю, чи мають вони під собою підстави. Для мене особисто як для політика на сьогоднішній день існує факт, який важко, навіть неможливо заперечувати: нашими лідерами підписана політична угода між Блоком Тимошенко і «Нашою Україною». Підписана не тільки сама угода, але і кожна його сторінка. Це не просто угода, а програма дій майбутньої більшості у Верховній Раді і програма дій майбутнього уряду. Для мене це є фактом. А вся решта розмов про те, що хтось з кимось зустрічається, веде якісь переговори – це або байки, або внутріпартійні дискусії. Я вважаю, що вони жодним чином не можуть вплинути на формування більшості у Верховній Раді. Це по-перше.

По-друге, всі ці чутки ходять, тому що є певний час до першого засідання Верховної Ради. Як тільки відбудеться засідання, як тільки буде сформована і задекларована більшість, буде вибраний глава Верховної Ради, і почнеться нормальний робочий процес по формуванню комісій, Кабінету міністрів, програми... Я переконаний, що в цьому процесі активно братимуть участь абсолютно всі політичні сили: і БЮТ, і «Наша Україна», і Партія регіонів, і Блок Литвина. Адже, як то кажуть, коли потяг починає рухатися, то в нього встрибують, а не вистрибують. Інших варіантів немає.

- Чому Іван Плющ і Володимир Стельмах не підписали цю угоду про коаліцію демократичних сил? Є вірогідність, що вони так і не підпишуть її?

- Я переконаний, що всі члени «Нашої України» підпишуть цю угоду, тому що у цієї партії є почесний глава – це Президент нашої держави Віктор Ющенко. І підписувалася ця угода з його «благословення». Я не думаю, що він сьогодні дозволить комусь принижувати його авторитет, адже члени команди є члени команди. Якщо лідер підписав угоду, то всі інші також повинні це зробити. Я не думаю, що хтось з представників «Нашої України» захоче сьогодні підвести Президента або продемонструвати свою власну позицію, відмінну від позиції політичної сили, яка сьогодні презентує Президента.

- Останнім часом прем'єр-міністр України Віктор Янукович дуже часто згадує Ющенка в позитивному контексті, хвалить його ініціативи. З чим це може бути пов'язано?

- Швидше за все, це – продумана політика Партії регіонів і прем'єр-міністра. Я пам'ятаю, які вони компліменти говорили Президенту, коли він повинен був подати кандидатуру прем'єра Януковича на затвердження. Тоді вони ще більше розказували. І, до речі, Універсал підписали, і обіцяли, що виконуватимуть кожний його пункт. Присягалися і божилися, і виступали у пресі, публічно про це говорили. Скільки пунктів Універсалу вони виконали, ми з вами знаємо – жодного. Тому це, швидше за все, така позиція і тактика при бажанні створити якусь іншу коаліцію, ніж коаліція демократичних сил. Це по-перше.

А по-друге, я переконаний, що Партія регіонів не буде такою жорсткою опозицією, якою міг би бути БЮТ. Усередині цієї політичної сили дуже багато суперечностей, там також багато представників, у яких є інші думки, які можуть сьогодні співпрацювати тільки з владою. В опозиції вони відчуватимуть себе некомфортно.

Тому я переконаний, що цілісності опозиційного руху не буде. Буде співпраця у Верховній Раді. Тим більше, що опозиційний рух і не потрібен вже. Адже демократична коаліція, яка формується, заявила, що вона надасть опозиції абсолютно всі можливості працювати комфортно і конструктивно, тому що у них в руках будуть інструменти. У них будуть і комітети, у них будуть і посади в Кабінеті міністрів. У них буде можливість формувати тіньовий уряд, альтернативний бюджет у державі і захищати його, і альтернативні програми по міністерствах. Повноваження величезні. Було б лише бажання працювати на результат для держави.

Мені здається, що силового протистояння щодо ухвалення цих законів у Верховній Раді, яке було раніше, більше не буде.

- Юрій Луценко виразив надію, що парламент почне свою роботу 15 листопада. Ви думаєте, що це реальна дата?

- Це абсолютно реальна дата. Ми знаємо, що згідно з законом з моменту офіційної публікації результатів виборів дається 20 днів на підготовку першої сесії. І сьогодні робоча група над цим активно працює. Я думаю, що вони встигнуть до 15 числа підготувати сесію і провести її. Це абсолютно реальний термін

- Наскільки велика можливість того, що за Юлію Тимошенко як прем'єра не проголосує достатня кількість депутатів?

- Я хочу нагадати, що минулого разу за Юлію Володимирівну як кандидата на пост прем'єра проголосувало 373 депутати ВР. Я переконаний, що і сьогодні, коли обговорюватиметься це питання, і буде голосування за прем'єра Тимошенко, то буде набагато більше, ніж 250 голосів.

Я особисто чув заяви деяких депутатів з Партії регіонів, які публічно говорили про те, що вони голосуватимуть за Тимошенко як за прем'єра, тому що їм подобається і та програма, яку вона обнародувала, і ті обіцянки, які вона давала виборцям, особливо щодо повернення заощаджень і так далі.

- Ви не сумніваєтеся, що вона стане прем'єром?

- Я переконаний, що вона буде вибрана, і що за неї проголосує набагато більше, ніж 228 депутатів, які будуть презентовані в більшості. Люди розуміють, що сьогодні держава вимагає змін, і чудово розуміють, що єдиний кандидат, який сьогодні здатний забезпечити ці зміни на посту прем'єр-міністра – це Тимошенко Юлія Володимирівна. Адже ситуація в державі, в економіці досить таки складна.

- Президент підписав укази, якими відмінив укази свого попередника Леоніда Кучми, які присвоювали полковнику Володимиру Сацюку військове звання генерал-майора, а Ігорю Смешку – дипломатичний ранг Надзвичайного і Повноважного посла. Чи не пов'язані ці укази із справою про отруєння Ющенка?

- Я читав у ЗМІ, що ці укази пов'язують із справою про отруєння. До речі, в той же час я читав офіційну версію з цього приводу, що ці звання їм присвоєні з порушенням процедури, з порушенням чинного законодавства. Мені складно в цьому питанні виступати арбітром. Швидше за все, час розставить все по своїх місцях.

Якщо кримінальна справа підійде до завершення, і буде зрозуміло, хто отруїв Віктора Андрійовича, яким чином і за яких обставин, тоді стане зрозуміло, чи дійсно це відповідає інформації, яка сьогодні бродить по ЗМІ.

Прогнозувати сьогодні це складно. Якщо за цим послідує якийсь серйозний рух по чиїйсь кримінальній справі, то, можливо, це пов'язано саме з розслідуванням. Якщо ж такого руху не буде, то, швидше за все, причини можуть бути зовсім інші.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

853