Про створення «помаранчевої» коаліції БЮТ і НУ сурмлять на повний голос, але з НУ-НС час від часу чути голоси політиків, які не проти об'єднатися з ПР і Блоком Литвина. Що думають про це, а також про «помаранчеві коржики», якими «помаранчеві» можуть спокусити Литвина, самі регіонали, розповів кореспонденту ForUm’у народний депутат України V скликання, член фракції Партії регіонів Ярослав Сухий.

- Не дивлячись на те, що вже заявлено про швидке створення «помаранчевої» коаліції, багато політиків з НУ-НС хочуть бачити в парламенті «широку коаліцію». Ярославе Михайловичу, можливе, по-вашому, створення коаліції в «непомаранчевому» форматі?

- У політичному житті України були всякі повороти і несподівані сюжети. Можна припускати все, що завгодно, але розмови про коаліцію можна вести тільки тоді, коли Верховна Рада збереться на першу сесію. Донині подібні «переговори» – це домисли і роздуми на тему «як би було, і що б було». Навіть, якщо не вдасться створити коаліцію, Верховна Рада цілий рік може працювати за принципом більшості-меншості.

Особисто я, народний депутат Ярослав Сухий, не бачу себе в широкій коаліції з «нашистами» і не розумію, як я виконуватиму їх програмні установки, коли установки, продиктовані мені моїми виборцями, інші. Звичайно, ПР і НУ ситуативно можуть об'єднуватися навколо законопроектів. Нам необхідно продовжити реформування пенсійної системи, потрібно розвивати єдиний соціальний внесок, мінімізувати плату підприємців і суб'єктів підприємницької діяльності. Тут все зрозуміло, але що стосується ідеологічних установок, то ми не просто різні, а діаметрально різні.

- Багато хто стверджує, що опинитися в опозиції для БЮТ буде справжнім політичним щастям. У цьому випадку Юлія Тимошенко може сміливо йти на президентські вибори? Чи це так?

- Юлія Володимирівна в опозицію не піде. Їй там скучно, і робити нічого. Для неї важлива влада, і не важливо, якою ціною вона дістається. Тому Тимошенко погодиться на всі умови, прийме всі ляпаси, всі плювки, стерпить усе мовчки, лише б Ющенко вніс її кандидатуру на пост прем'єр-міністра України. А ось у тому, що за неї проголосує 228 народних депутатів, я сумніваюся.

Партія регіонів у жодному випадку не голосуватиме за Тимошенко-прем'єра. На цю вудочку ми не клюнемо. Всі заяви про те, що БЮТ сподівається на 300 голосів, я вважаю неприпустимими. То нас голослівно оголошували в корупції, тепер робляться заяви про те, що деякі депутати від Партії регіонів на якихось вигідних для себе умовах підтримають Тимошенко. Такого не буде хоча б тому, що ПР представляє інтереси базових галузей народного господарства, яким Юлія Володимирівна завдала дуже важкого удару. Патологічна нелюбов БЮТ до вітчизняного товаровиробника мене дивує. Він чомусь стоїть горою за спекулятивний капітал і «купи-продайну» промисловість, але ненавидить свого виробника.

Ще раз повторю, Юлія Володимирівна цілиться на будь-яке крісло, якщо на ньому написано «влада». Це мета її життя.

- Якщо допустити, що «помаранчева» коаліція все ж таки буде створена, чи зможе вона проіснувати довго?

- Я хотів би, щоб «помаранчева» коаліція існувала п'ять років. Україні потрібна стабільність і прогнозованість. Особливо для великого бізнесу і інвестицій. Це я говорю щиро, адже я зовсім не злорадів, коли «помаранчеві» розпалися в 2006 році. Їх коаліція розвалилася, тому що вже дуже вони дуже різні. Ці політики не просто амбітні, вони хворобливо амбітні. Тому я сумніваюся в тому, що «помаранчева» коаліція проіснує довго. Єдина їх надія – це двадцять голосів Володимира Литвина.

Чи захоче Литвин приєднатися до «помаранчевих» залежатиме від того, яку мету перед собою поставить Володимир Михайлович. Якщо це честолюбна мета з прицілом на високу державну посаду, то, звичайно, він піде в опозицію з Партією регіонів. Якщо ж його цікавить миттєва вигода, то він приєднається до «помаранчевих» і «виб'є» якусь посаду особисто для себе або для кого-небудь з членів свого блоку.

Я не думаю, що Литвин розмінюватиметься на якісь «помаранчеві коржики». Швидше за все, він залишиться осторонь. Блоку Литвина вигідно показати себе як самостійну політичну силу, дати виборцю розібратися в своїх ідеологічних установках і програмній меті.

- Яка вірогідність проведення ще одних дострокових виборів?

- Дострокові вибори неможливі впродовж одного року роботи нової Верховної Ради. Це прописано в Конституції. Але цілком ймовірно те, що у Ющенка можуть початися політичні «ігрища». Можуть виникнути питання, з якого моменту відлічувати цей рік.

- Деякі політологи стверджую, що Ющенко веде «подвійну гру». Спочатку закликає переможців парламентських виборів об'єднатися навколо національних пріоритетів, потім квапить «помаранчевих» у формуванні коаліції. Як ви оцінюєте дії Президента?

- До нашого напівлегітимного Президента не підходять ніякі політологічні або політтехнологічні визначення. Своїми провокаційними ідеями Ющенко створив напруженість у суспільстві. Він ніякий як політик, з цього випливають всі політичні кризи.

Мені здається, що Ющенко не веде ніякої гри, тому що він несамостійний політик. Принаймні, я не бачу якоїсь цілісності в поведінці цієї людини. Я за вдачею матеріаліст, і якби я бачив, як Ющенко «ламає через коліно» країну в ім'я збереження державності, я б сприймав його як Президента. А так він «гробить» цю державність. Подивіться, чи залишився в порядку хоча б один інститут влади, який не облапав би своїми руками Ющенко? Наша судова гілка влади повністю себе скомпрометувала продажними суддями. В законодавчому органі безлад. Один тільки Президент - «білий і пухнастий» і без кінця кидається зі своїм Секретаріатом. У цей Секретаріат, здається, навіть робітники вже листів не пишуть, не чекаючи звідти ніякої допомоги.

- Ярославе Михайловичу, ПР неодноразово говорила про свою готовність працювати в опозиції. Проте, Віктор Янукович заявив про те, що «регіонали» зобов'язані до кінця боротися за створення коаліції національної єдності. Що ж все-таки чекає Партію регіонів?

- Я можу гарантувати стовідсотково те, що ми зберемося на першу сесію. Ніхто з нас не збирається здавати депутатські мандати. На відміну від наших конкурентів з колишньої опозиції, ми не політичні психопати і працюватимемо чітко за регламентом.

Можу з упевненістю сказати, що Партія регіонів, як переможець дострокових виборів, проводитиме переговори про створення нової коаліції. Якщо у нас не вийде створити коаліцію, ми працюватимемо в опозиції і працюватимемо конструктивно. На сьогоднішній день у нас вже напрацьовано ряд важливих законопроектів, які проходять юридичну експертизу.

ПР ніколи не вела кулуарних переговорів про створення коаліції до першої сесії Верховної Ради ні з «Нашою Україною», ні з БЮТ. Те, що підписали зараз НУ і БЮТ – це звичайний шантаж Ющенка, щоб він навіть не думав запропонувати на пост прем'єра когось іншого крім Тимошенко.

Ще раз повторюся, Партія регіонів вестиме переговори тільки після того, як відкриється перша сесія. Після цього ми запропонуємо якісь варіанти і, якщо вони не будуть підтримані, ПР працюватиме в опозиції.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

782