Не встигла Україна порадіти оголошеною ЦВК офіційним результатам дострокових парламентських виборів, як процес знову зупинився. Вищий адміністративний суд України заборонив «Урядовому кур’єру» і «Голосу України» оприлюднювати підсумки волевиявлення українців, без чого, звичайно, оновлений парламент не може розпочати виконання своїх безпосередніх функціональних обов'язків. Хоча охочих попрацювати на благо народу хоч відбавляй. «БЮТівці» з «нашоукраїнцями» вже і угоду про створення коаліції парафували, і «портфелі» поділили, і визначилися, хто «розумний», а хто – «красивий», а мандати поки так і не отримали. Яких же змін у політичному житті країни варто чекати найближчим часом, кореспондент ForUm’у дізнався у кандидата в нардепи від БЮТ Володимира Полохала.

- Володимире Івановичу, Вищий адміністративний суд України відмовив у задоволенні клопотання про дозвіл на офіційну публікацію результатів дострокових парламентських виборів. На вашу думку, хто затягує цей процес?

- Якщо говорити метафорами, то це політична безкультурність, інфантилізм, якась провінційність тих політичних сил, які програли вибори.

Я вважаю, що Україна всупереч своїм заявам про відданість європейським стандартам, західним принципам проведення виборчих кампаній демонструє саме такі якості, які я назвав. І це означає, що якраз політичний клас України не готовий сьогодні до політичної інтеграції в європейське співтовариство, тому що він де-факто не визнає ті правила, норми і традиції, які властиві західному демократичному світу.

- Але, враховуючи ці обставини, чи розпочне свою роботу парламент до 15 листопада?

- Безумовно. Ті політичні сили, які подали позов, є маргінальними і, по суті, технічними проектами або «маріонетками» в руках могутніших людей. Вони – інструмент складнішої «підкилимкової» гри, яка передбачає ревізію волевиявлення-2007.

В Україні владу сприймають, як приватну власність, яку не хочуть втратити в результаті виборів.

- Комуністи не виключають, що голоси виборців будуть перераховані, і таким чином СПУ потрапить до парламенту шостого скликання.

- Якщо буде перерахунок голосів, то виявиться, що насправді у соціалістів реально набагато менший відсоток, ніж у них є сьогодні згідно з офіційними даними ЦВК.

- А у БЮТ?

- БЮТ може отримати більший відсоток, тому що згідно з екзит-полам, середній показник у БЮТ був більший, ніж дані ЦВК. Я не скажу, що це будуть масові додавання і віднімання, але СПУ, безумовно, погіршить свій результат, а БЮТ може його поліпшити. Я більше довіряю екзит-полам.

БЮТ, як опозиційна сила, була «мішенню» спецоперацій, що мала на меті зменшення його результату.

А те, що говорять комуністи – це блеф, тому що сьогодні «переграти» вибори в юридичному плані просто неможливо.

Взагалі суд не має конституційного права відміняти ці вибори і призначати якийсь третій або четвертий тур.

- Політологи стверджують, що угода, яку парафували БЮТ і НУ-НС, буде схильна до правки.

- Парафування угоди – це вираз з лексики дипломатії, і ніхто в демократичному світі ніколи не використовує цей термін, коли створюється та або інша коаліція.

Мова йде про реалізацію статті Конституції, в якій говориться, що коаліція створюється на підставі узгодження позицій тих фракцій, у яких може бути 226 голосів.

Я вважаю, що угода ця підписана лідерами політичних сил, узгоджена на фракціях, і ті або інші заяви, які «викидаються» в інформаційний простір, не мають ні юридичної, ні правової, ні якоїсь моральної сили.

- Але парламент офіційно не запрацював, а коаліція може формуватися тільки в дієздатному законодавчому органі.

- Абсолютно правильно. Це спростовує ті маніпулятивні тези про те, що затягується процес створення коаліції. Сама постановка питання є некоректною, тому що реальний процес створення коаліції може початися після офіційного оприлюднення результатів виборів в «Голосі України» і «Урядовому кур'єрі», і після того, як депутати отримають від ЦВК тимчасові посвідчення. Ось з цієї миті і можна говорити, чи швидко йде процес створення коаліції, чи навпаки.

Сьогодні можна говорити про певну дискусію, яка піднімає «інформаційний пил» навколо цієї проблеми, за якою немає реальної суті. Можливо, це задовольняє потреби мас-медіа в інформації, але не має якогось реального політичного і правового сенсу.

- Що зробить БЮТ у випадку, якщо за кандидатуру Юлії Тимошенко на пост прем'єр-міністра України не проголосує 226 депутатів?

- Можна розглядати різні сценарії. Якщо в будь-якій демократичній країні все закінчується вдень голосування, то в Україні для суб'єктів виборчого процесу все тільки починається.

Будь-який варіант, будь-яка комбінація, яка адекватно не відповідатиме волевиявленню громадян, міжнародним співтовариством, українським суспільством розглядатиметься як ревізія виборів-2007.

- Я так розумію, Ви допускаєте, що якась невелика частина «НУ-НС» не підтримає Тимошенко на посту прем'єра.

- Не знаю. Я, чесно кажучи, про це чув тільки від однієї людини.

- Юрія Єханурова.

- Я не називатиму прізвище. Ця людина приблизно висловлюється так: «Так, я, звичайно, підтримаю, але я проти». Це двозначність і якийсь потік свідомості, а у політиків на певні питання повинні бути чіткі відповіді: та чи ні. В Україні говорять: «Так», а думають: «Ні» і навпаки. Це, на мій погляд, характеризує вищу фазу політичного інтелектуального отупіння частини українського політикуму.

- Але такі заяви з вуст людини, наближеної до Президента, наводять на думку, що переговори між ПР і НУ-НС щодо створення «ширки» дійсно ведуться.

- У мене одне питання: хто отримав 31 % підтримки виборців – БЮТ або та людина, яку Ви називаєте? І в рамках країни, і в Дніпропетровській області зокрема.

- БЮТ.

- Тоді які в нормальній країні можуть бути після цього питання?!

- Але якщо все-таки ці переговори мають місце, що тоді робитиме БЮТ?

- Та ж людина, про яку Ви говорите, вела переговори з ПР в 2006 році і довела їх до логічного завершення, але сценарій, який передбачав бліц-включення комуністів і соціалістів в коаліцію, перешкодив реалізуватися цим домовленостям. Це знають усі, зокрема з розповідей цієї людини одному з Інтернет-видань. А сьогодні поки офіційної інформації про такі переговори я не отримував.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

637