Не чекаючи початку роботи оновленого парламенту, БЮТ і НУ-НС презентували громадськості черговий «шлюбний контракт» - угоду про створення коаліції демократичних сил. Але як би Тимошенко і Кириленко на пару «солодко» не розповідали, що всі спірні питання узгоджені, «портфелі» поділені, останні камені спотикання усунені, віриться в це не дуже. Ось, наприклад, цікаво, чому в угоді написано, що з 1 січня наступного року відміняється призов в армію, про що лідер БЮТ красномовно розповідала в своїх рекламних роликах, а президентський міністр оборони наступного дня заявляє, що цьому не бувати?! Політолог, президент соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко згоден з головою Міноборони і вважає, що Леді Ю демонструє погані «загравання» з армією. Про це і багато інше він розповів в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

- Вікторе Сергійовичу, вчора відбулося урочисте оприлюднення коаліційної угоди, підписаної БЮТ і НУ-НС. Але чи все так стабільно й добре, як у цьому запевняють Тимошенко і Кириленко?

- Головна проблема полягає в тому, що буде спочатку - розподіл «портфелів» чи ухвалення законодавчих актів, на яких наполягає Президент. Якщо перше, то все закінчиться великим «сімейним» скандалом, на який зі злорадістю дивитиметься Партія регіонів. А якщо все-таки спочатку приймуть закони, то це спростить ситуацію.

Але поки, я вважаю, що все йде нормально. Ці люди проходили такий етап, вони вдруге «одружуються», тому добре один одного знають, в міру довіряють і не довіряють один одному. Ситуацію тільки псує те, що наближаються президентські вибори.

- Юлія Володимирівна стверджує, що «портфелі» вже поділені.

- Головна заслуга Тимошенко полягає в тому, що вона завжди говорить раніше інших, а останнім залишається тільки або піддакувати, або дивуватися рішенню, яке за них вже прийняли. А ми, політологи, змушені чекати, щоб дізнатися, яке ж по-справжньому прийняте рішення. Отже давайте почекаємо ще хоч би тиждень.

- Але все одно у БЮТ і НУ залишаються деякі розбіжності. Наприклад, Тимошенко стверджує, що, згідно з угодою, з 1 січня 2008 року буде скасований призов в армію.

- Це неможливо. Це дуже погані «загравання» з армією. Про яку професійну армію йде мова, якщо ми ще не позбавилися від радянської і пострадянської?! Не можна ні з того, ні з цього раптом припинити призов в армію.

- Про це говорить і Гриценко. Чому тоді НУ-НС підписує угоду, в якій значиться такий пункт?

- Я думаю, що Гриценко зобов'язаний зайняти твердішу позицію, якщо він, дійсно, міністр оборони в уряді будь-якого прем'єр-міністра, не обов'язково Тимошенко, тому що я думаю, «спливуть» і інші кандидатури – хтось з регіональних губернаторів, хтось з молодого покоління, типу Яценюка. Гриценку потрібно чітко показати, що він – професіонал. Або нам потрібно буде визнати, що Тимошенко не тільки професіонал по газу, піару, а й по армії. Тоді це вже серйозно. Якщо в руках людини газ і армія - ніякого Майдану не треба.

- Ви говорите, що на пост прем'єра «спливуть» і інші кандидатури. Тобто, стовідсоткової підтримки Юлії Володимирівни, про яку говорить Кириленко, немає?

- Я, як політолог, цього не бачу. Більше того, так само не визначена ще доля Кириленка. Може, це доля людини, яка підписує Мюнхенську угоду?! Може, він просто повинен щось підписати, щось зробити, щось почати, десь сісти, десь проголосувати. Поки не ясно, наскільки він перспективний кандидат на голову ВРУ. Тим паче, що сильному Кабміну повинен протистояти сильний парламент. Це нормальна позиція.

- Спікером може бути Іван Плющ?

- Якщо він не потягне, значить, хтось інший. Але це повинна бути людина, яка може твердо сказати Тимошенко «ні», не дивлячись на найспокусливіші пропозиції.

- А ось Катеринчук вважає, що за призначення Тимошенко прем'єром проголосує понад 300 депутатів, у тому числі і з ПР.

- Тоді потрібно робити інакше – доводити до кінця логіку Катеринчука і головою ВРУ робити Тимошенко, тому що саме спікерові необхідна така більшість, а не прем'єр-міністрові. Голова уряду займатиметься фінансовими потоками і так далі.

- Але на це не погодиться Тимошенко.

- Це дуже погано, що вона не може зважитися на найголовніше в своєму житті.

- Вікторе Сергійовичу, Янукович стверджує, що коаліція не буде «одноколірною». Значить, переговори по створенню «ширки» все-таки тривають?

- Я думаю, що Партія регіонів заганяє себе в неправильне русло. Вони хочуть повністю повторити те, що було півтора року назад. Але їм потрібно шукати якісь інші конфігурації, які цілком можливі. Не обов'язково «ширка». Може бути технічний прем'єр-міністр, і при цьому існувати технічна коаліція. Може бути регулярна зміна коаліції – три за рік. Тобто, існують різні варіанти розвитку подій. Я не знаю, чому всі зациклилися на катастрофі «помаранчевих» і річній роботі антикризової коаліції.

- Тобто, Партія регіонів може спокійно співпрацювати з БЮТ.

- Так вони блискуче співробітничають. Вони провели прекрасне конституційне голосування згідно з законом про Кабмін. І все гаразд. Чому вони не можуть співпрацювати по НАТО, російській мові, газу і по тій же армії?! У нас, між іншим, одна країна.

- Судячи з усього, Литвин не долучиться до жодної коаліції, навіть, якщо «помаранчева» не відбудеться, і працюватиме на майбутні президентські вибори.

- Швидше за все, він працює поза своїм бажанням на технологізацію, як Кабміну, так і ВРУ, коли голосування відбувається так, як це вигідно якимсь конкретним групам.

- І з тих чи інших питань примикатиме то до одних, то до інших груп.

- І не тільки він. Відповідно, і частина ПР, частина НУ і, напевно, БЮТ. Така ситуація можлива, і я не бачу тут великої біди. Інша річ, якщо в пакеті буде прийнятий закон про імперативний мандат. Він не стільки зіпсує життя ВРУ, скільки пересварить людей в місцевих органах влади.

- А чи потрібний нам взагалі такий закон?

- На Заході політик прямо відповідає перед населенням через громадську думку, через звичайні юридичні інстанції. Можливо, на рік-півтора він і потрібний. Але я думаю, що потім буде дуже важко вирватися, тому що це означає феодалізування партійної структури. П'ять-шість партійних босів визначатимуть долю партії.

Більше того, зверніть увагу, що цей закон одночасно пов'язують з підвищенням прохідного бар'єру до 5 %. Це дуже погано. Це стовідсоткове «загнивання» країни і політичної, партійної системи. Ось Ви собі уявляєте такий жах, коли ми бачитимемо дев'яностоп'ятирічну Тимошенко під руку з Ющенком і Кириленком?! Така перспектива лякає мене. Я не хочу, щоб наступне покоління політологів дорікало нам у тому, що ми були дуже м'які до нестримних фантазій наших політиків.

- Вищий адміністративний суд заборонив ЦВК публікувати офіційні результати виборів. Хто затягує цей процес?

- А я говорив, що процес затягування виборів буде. І він безпосередньо пов'язаний не з якоюсь демократією, а з узгодженням того, хто буде в коаліції, і що візьме. Це всього лише якийсь спосіб отримати додатковий час для формування коаліції. Я про це попереджав за тиждень до виборів.

- Причина в позові КПУ.

- Це неважливо. КПУ робить дуже хорошу справу. Їх теж можна зрозуміти. Вони зараз у набагато кращому становищі, ніж минулого разу, коли були в антикризовій коаліції. Тоді всім все-таки заправляв Мороз і СПУ, а ПР тільки створювала масовку і гордилася своєю потужністю, а комуністи взагалі були десь «на периферії». А зараз вони мають повне право на активність, і правильно роблять. Зверніть увагу, які у них різкі перепади: то Симоненко пропонує себе у виконавчу владу, то на голову ВРУ, то КПУ раптом отримує милість від судової системи. Такого в країні не було 15 років.

Це дуже підозріле рішення судової системи. За рівнем несподіванки я б його прирівняв до вибуху в Дніпропетровську.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

756