Можливо доля майбутньої коаліції вже вирішена. Європейський парламент, та і сам Віктор Ющенко радить Партії регіонів, «Нашій Україні», Блоку Литвина і БЮТ об'єднатися навколо національних інтересів. Політологи стверджують, що таке об'єднання в майбутньому можливе. Партія регіонів і «Наша Україна» не відкидають можливості співпраці, а ось Блок Юлії Тимошенко і чути не хоче про примирення зі своїм «затятим» ворогом і політичним опонентом. Чому не можливе створення широкої коаліції між БЮТ, ПР і НУ, яка вірогідність приєднання до «помаранчевих» Литвина і як можуть розподілитися міністерські посади в новому парламенті розповів кореспондентові ForUm’у народний депутат України V скликання від фракції БЮТ, Андрій Шкіль.
- Андрію Васильовичу, чи можливе створення коаліції більшості у форматі ПР-БЮТ-НУ?
- Я вважаю, що формування такої коаліції не має сенсу тому, що у НУ і БЮТ немає спільної мети з Партією регіонів. Бачення геополітичного розташування України у нас різне, розуміння економічного розвитку теж різне, впровадження ринкових механізмів різне, ставлення до української мови різне. Основні цілі партій діаметрально протилежні. Те, що в Партії регіонів є тямущі і багаті люди, нічого не означає.
У таких випадках я люблю наводити приклад Бельгії. Колись це була єдина держава, тепер на наших очах вона перестає нею бути через абсолютно дурні причини – державної мови. Здавалося б, що таке мова? А через неї розпадається країна тому, що немає загальної мети її існування. Як правильно сказав один з лідерів голландського уряду: «Бельгію об'єднує король, пиво і шоколад». Що об'єднує Україну? Футбол? За збірну України ми вболіваємо разом, але на кубку УЄФА, ми вболіваємо за різні клуби.
В ім'я чого БЮТ і НУ об'єднаються з Партією регіонів? Що зробив уряд Януковича для народу за три роки? Чому нічого хорошого не зроблено ними самостійно, але буде зроблено колективно з «помаранчевою» командою?
- Яка вірогідність приєднання до «помаранчевої» коаліції Блоку Литвина?
- Я вважаю, поки що некоректно обговорювати це питання тому, що тут все залежить від Литвина. Я знаю, що це буде непростим для нього рішенням. Я не хочу розігрувати з себе політолога, але наскільки я бачу, йому буде дуже важко впливати на рішення свого ж блоку. Тому реально такі рішення ухвалюватиме вся його партія в цілому.
Точно можна сказати те, що цей блок хоче бути при владі. У нас в Україні прийнято називати ті партії, які в будь-яку погоду перебувають, за будь-яких обставин і результатів при владі, прагматичними. На жаль, у нас є така національна межа як «пристосовництво». А пристосовництво і прагматизм – це різні речі. Я не відношу вищесказане ні до Литвина, ні до будь-якої іншої політичної сили. Тут я маю на увазі те, що відносини в майбутній коаліції потрібно формувати не за принципом пристосовництва. Об'єднувати партії повинна тільки спільна мета.
У разі входження Литвина в «помаранчеву» коаліцію, у нас виникає питання, чи буде він голосувати за низку законів? Відповівши на це питання, ми можемо говорити про формат майбутньої коаліції. В принципі, нічого неможливого в світі не існує. Але, я повторю ще раз, дві протилежності не можуть мати спільної мети.
- Як, на вашу думку, можуть розподілитися міністерські портфелі?
- Якщо чесно, то хто конкретно обійматиме посади міністрів, мене не цікавить. Для мене важливо, щоб міністерські портфелі розподілилися між фахівцями. Якщо політичні посади будуть віддані політикам, а міністерські портфелі – професіоналам, то я не дивитимуся на прізвищі ці людей. Тим більше, якщо це будуть люди, які добре зарекомендували себе у минулому, і ними рухає державний не власний інтерес.
- Чи погодитися Партія регіонів піти в опозицію? Чи можливий варіант, що 150 представників від цієї партії не прийде на засідання Верховної Ради, і відбудуться повторні парламентські вибори?
Звичайно, Партія регіонів в опозицію не піде, і стоятиме на тому, що вони або управляють країною, або вибори будуть доти, доки вони не отримувати 450 голосів у парламенті. Такого ніколи не буде, тому вибори у нас триватимуть…
Партія регіонів може відмовитися від мандатів, які їм дав народ. Вони можуть не скласти присягу і ввести Україну в ще одні вибори, на яких вони точно програють. Це буде цілком об'єктивна реакція їх же виборців. У разі ще одних виборів постраждає вся політична система, і в першу чергу Партія регіонів тому, що вона виступила їх ініціатором.
Мені здається, що стара коаліція вже довела свою повну некомпетентність, що б там не розповідали представники Партії регіонів. Окрім них самих міністерські пости займали ще і соціалісти. Вони теж виділилися своїм надзвичайним «професіоналізмом». Це був некомпетентний парламент, у нього не було спільної мети при створенні коаліції. 300 голосів було потрібно їм для того, що б переставити Україну з одного геополітичного простору в інший, з євроорієнтованого в російськоорієнтований.
- У «помаранчевої» коаліції немає конституційної більшості. Чи збирається нова коаліція співпрацювати з Партією регіонів для внесення змін до Конституції?
- Якщо ми говоримо про зміни в Конституцію, то рішення має ухвалювати, звичайно, парламент. Але перед цим коаліція і Президент має право порадитися з народом, тобто провести референдум. Буде дуже дивно, якщо переважну більшість у Верховній Раді підтримають ті або інші положення про внесення змін до Конституції, а Партія регіонів не підтримає. Я ще раз роблю наголос на тому, що, якщо Партія регіонів не керуватиме в парламенті, і не матимуть свого прем'єра, вони не складуть присягу. Але за будь-яких обставин, перемога на референдумі - це дуже серйозна перемога.
- Чи можна вважати результати дострокових парламентських виборів завершенням політичної кризи, чи вона надалі збільшуватиметься?
- Звичайно, проведення дострокових виборів дало можливість завершитися одній політичній кризі. Але в той же час Партія регіонів успішно починає другу. Вже чуються заяви про те, що вони не складуть присягу. Ви чули виступ Раїси Богатирьової, яка сказала, що, якщо в Кабміні не буде міністрів від Партії регіонів, то навіщо їм тоді такий парламент? Це серйозний шантаж, який говорить про те, що якщо Партія регіонів не отримає свого шматка влади, вона знову піде на вибори.
- Андрію Васильовичу, як вирішиться питання з київською владою?
- Я чув, що в Санкт-Петербурзі затриманий один з активних керівників будівельної піраміди «Еліта-Центр», яка відпрацювала в Києві. Це говорить про те, що дні правління київської влади визначені. У будь-якому випадку, залишатися все як є, далі не може. Вже те, що зараз робить київська влада достатньо для того, щоб усунути її від управління. Звичайно ж, в Києві будуть перевибори мера.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом