Поки українці чекають оголошення офіційних результатів свого волевиявлення, еліта суспільства теж не дрімає. Схоже, кожна з ворогуючих сторін продовжує проводити переговори не тільки з «своїми», а й з потенційним союзником, яким є Володимир Литвин. Керівник Центру прикладних досліджень «Пента», політолог Володимир Фесенко вважає, що екс-спікер до останнього моменту вибиратиме, в який же табір йому податися. Хоча і стверджує, що у «помаранчевих» Володимира Михайловича не дуже й люблять. Особливо Юлія Тимошенко. Про це і багато інше Фесенко розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

- Володимире В’ячеславовичу, наскільки може затягися процес підрахунку голосів виборців?

- По-перше, є формальні критерії. Так або інакше, за протоколами Центрвиборчком може підбивати підсумки виборів протягом двох тижнів. Тобто, до 15 жовтня вони повинні оголосити офіційні результати голосування.

За станом на сьогодні залишилося 6% протоколів, тому з технічно-організаційного погляду, я поки не бачу принципових підстав хвилюватися.

Є інша проблема: будуть чи не будуть судові конфлікти за підсумками голосування по окремих дільницях. Оскільки вельми велика ймовірність, що результат виборів вирішуватимуть буквально декілька десятих відсотка, то, звичайно ж, ризик «судової війни» достатньо високий.

- Чи не поспішив вчора Президент, доручивши правоохоронним органам розібратися, чому так довго, на його думку, йде підрахунок голосів?

- Об'єктивності і справедливості ради, розбиратися тоді треба було не тільки по Донецькій, Луганській областях, Криму, а й по Києву. Адже на момент заяви Ющенка найбільш низький відсоток підрахунку голосів був саме тут. Ось це викликає здивування. Все-таки Київ – столиця, тут, здавалося б, повинні бути менше тих же транспортних проблем, тобто, в організаційному плані ситуація могла б іти набагато краще. Тому натяк на схід і південь – це своєрідний інструмент тиску на Партію регіонів і її союзників, це якесь політичне попередження. Якщо хочете, це непряме використання адміністративного ресурсу, звичайно ж, у символічному плані, оскільки про пряме використання мова не йде.

Боротьба точиться не просто за кожен відсоток голосів, а буквально за кожну десяту відсотка. І тому напруга залишається досить високою.

- Чи є ще шанс у соціалістів потрапити до парламенту?

- Теоретичні шанси зберігаються, але, боюся, «зачепитися» їм буде дуже важко. Їх доля зараз дуже нагадує ситуацію з Вітренко з деякими корективами. Минулого року екзит-поли дали ПСПУ три відсотки, а потім за офіційними підрахунками їм декілька сот не вистачило для подолання бар'єру. У Мороза ситуація трохи інакша: за екзит-полами він не виходив на цей рівень, але за офіційними підрахунками він має шанс «зачепитися».

- А опозиція говорить, що соціалістам зараз «дотягують» відсотки.

- Такі підозри мають право на існування. Коли мова йде про декілька сотих відсотка, пригадаєте знову ж таки ПСПУ. Тоді Вітренко і низка експертів не безпідставно підозрювали, що у неї могли ці соті «відняти». А тут говорять про те, що соціалістам додали. Взагалі, згідно з практикою, легко «забрати» голоси, тобто зіпсувати бюлетені, а додати голоси складніше. Хоча, звичайно, це теж можливо.

Якщо є підозри, то треба перевіряти цю інформацію. Це єдиний критерій пошуку істини.

- Володимире В’ячеславовичу, так бути чи не бути «помаранчевій» коаліції?

- Є шанси на появу такої коаліції - наразі не велика перевага у них зберігається. Якщо до парламенту все-таки потрапляють соціалісти, тоді з'являються шанси на створення коаліції у ПР.

Але можливий ще один варіант. Теоретично не виключено, що ПР, комуністи і Блок Литвина матимуть буквально на декілька десятих відсотка більше, ніж БЮТ і «Наша Україна».

За станом на ранок не тільки в Донецькій і Луганській областях були не дораховані голоси, а й в Одеській, Запорізькій. Якраз, можливо, в цих регіонах вирішуватиметься остаточний результат голосування.

Поки можливі три варіанти коаліції: «помаранчева» - БЮТ і «Наша Україна», якщо проходять соціалісти – розширений варіант минулої коаліції або більшість, сформована з ПР, КПУ і Блоку Литвина.

Дуже багато залежатиме від позиції Литвина.

- Тобто, до «помаранчевих» він не піде?

- Я думаю, що Володимир Михайлович вибиратиме до останнього моменту. Поки ситуація складається таким чином, що «помаранчеві» його і не запрошують. Особливо помітно, що саме Юлія Тимошенко не хоче бачити в цій коаліції Литвина. У неї вже виробився «комплекс Мороза», і вона не хоче мати справи з потенційно нестійким партнером. З цієї точки зору, звичайно ж, «помаранчеві» постараються сформувати «чисту» коаліцію.

- Я так розумію, коаліції з ПР і НУ все-таки не буде?

- Це дуже малоймовірний варіант. В усякому разі, на найближчу перспективу. А далі – я не виключаю різних варіантів. Цілком може виникнути така ситуація: створюється «помаранчева» коаліція, якийсь час вона існує, але як вже показала практика 2005 року, вельми велика вірогідність чергових конфліктів між Ющенком і Тимошенко, і якщо ця коаліція розпадеться, то тоді постане питання або про дострокові парламентські вибори, або про якусь нову конфігурацію більшості. І хто знає, може виникнути коаліція з ПР, того ж Литвина і якоїсь частини «Нашої України». Але це вже справи майбутнього, які залежатимуть від нових політичних обставин.

А наразі коаліція з ПР і НУ мені представляється маловірогідною, навіть ще й тому, що для Ющенка це буде дуже великим ризиком, адже тоді Тимошенко постарається максимально опустити його рейтинг, розколоти «Нашу Україну», перетягти на свій бік радикалів і революціонерів з НУ.

- Таким чином, вона готуватиметься до дострокових президентських виборів.

- Зрозуміло. Тоді вона візьме курс на президентські вибори і на витіснення Ющенка з «помаранчевого» табору. До речі кажучи, ця тенденція вже має місце, адже, згідно з попередніми даними, найбільша кількість голосів у БЮТ у західних регіонах України. Це дуже показово. Ющенко програв регіони свого традиційного впливу. Звичайно ж, тепер Тимошенко зможе шантажувати Віктора Андрійовича якраз перспективою майбутніх президентських виборів.

- Але ж Ющенко має це розуміти.

- Звичайно, він це чудово розуміє. Тому проблема Юлії Тимошенко в великій мірі це проблема Ющенка, ніж, наприклад, ПР.

До речі, я не виключаю й іншого варіанту розвитку подій. Цілком може скластися, що не буде створена жодна коаліція, якщо переговори зайдуть в безвихідь. Адже якщо формуватиметься «помаранчева» більшість, я думаю, дискусії йтимуть не стільки навколо кандидатури прем'єр-міністра, а навколо силового блоку уряду. Я передчуваю дуже гостру і жорстку боротьбу за МВС. Схоже, що БЮТ і особисто Турчинов претендуватиме на це відомство. А Ющенку вони можуть залишити контроль над СБУ. Не виключено, що можуть бути серйозні суперечки і в боротьбі за ПЕК. Отже приводів і предметів для конфліктів інтересів може бути досить багато. І рано чи пізно вони можуть привести до розпаду «помаранчевої» коаліції.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

864