До виборів залишилося 10 днів, і політична розв'язка вже не за горами. Загостриться політична криза в Україні чи навпаки вдало вирішиться, покажуть результати голосування. А поки різні партії прораховують всі «за» «проти» створення різноманітних коаліцій. Які фальсифікації можливі на виборах 2007, хто з політиків може зібрати новий майдан, і як розподіляться сили в новому парламенті, ForUm’у розповів Володимир Малинкович, директор української філії Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень.

- Володимире Дмитровичу, на минулих президентських виборах активно використовувалися «каруселі» з відкріпними посвідченнями. Яка фальсифікація, на ваш погляд, може стати «фішкою» цієї виборчої кампанії?

- Я не думаю, що на цих виборах фальсифікація буде дуже великою. Основні політичні сили, які ділять між собою владу, я маю на увазі команду Президента і команду прем'єра, зацікавлені в тому, щоб потім між собою домовитися, і тому дуже активно воювати під час виборів один з одним не будуть.

Якась фальсифікація, звичайно, можлива. Найімовірніше, в західній Україні вона буде пов'язана з паспортами людей, які виїхали закордон, навіть не дивлячись на те, що відомості про емігрантів доступні виборчим комісіям. Але таких фальсифікацій буде набагато менше, ніж зазвичай. На сході ж існує можливість фальсифікації, пов'язаної з голосуванням вдома. Але, знову ж таки, масштаб таких фальсифікацій буде невеликим.

Підробляти велику кількість голосів за допомогою відкріпних талонів цього разу теж не вийде. Я думаю, що рівень фальсифікації буде відносно невеликим ще й тому, що за цим стежитимуть ті партії, які знаходяться на межі непроходності до парламенту. Вони всіляко контролюватимуть процес голосування для того, щоб не позбутися десятих відсотка своїх голосів на користь великих політичних сил.

- ЦВК вже визначила умови голосування вдома. Тепер людині, яка не в змозі прийти і проголосувати, достатньо вказати в заяві дані медичної довідки або лікарняного. Чи може це послаблення стати приводом для фальсифікації?

- Не можна до всього підходити тільки з позиції можливих фальсифікацій. Потрібно все-таки дотримуватися права виборців. Зараз ми можемо спостерігати окремий випадок захисту Президентом закону. Ющенко подавав до Конституційного Суду запит про те, щоб люди, які повернулися в Україну після 27 вересня, могли проголосувати. Це їх законне право. Так само голосувати мають право хворі люди вдома, і позбавити їх його, як це було зроблено в третьому турі президентських виборів, не можна. Я думаю, що зібрати хворій людині довідки тільки для того, щоб проголосувати, буде дуже важко. Тому рішення ЦВК з приводу голосування вдома мені здається нормальним.

- Які дії, на ваш погляд, варто зробити ЦВК і політичним силам, що йдуть на вибори, щоб зменшити можливості фальсифікацій до мінімуму?

- Те, що якісь порушення в процесі голосування будуть, сумнівів не викликає. В останню мить хтось почне закидати бюлетені, але на цих виборах таких випадків буде менше, ніж на минулих. Мені здається, ми всі можемо за цим прослідкувати. Як правило, такого рівня фальсифікації виявляються в нерівномірному викиді голосів в останні години голосування. По тому, в яких містах такі викиди особливо великі, ми можемо зробити висновки, що саме тут високий рівень фальсифікації. Під час президентських виборів подібні випадки були зафіксовані як в Донецьку, Одесі і Миколаєві, так і у Львові, Тернополі й низці інших міст західної України. У цих районах можна організувати додатковий підрахунок голосів. Але, мені здається, що, оскільки нині чинні сили зацікавлені не у війні, а в мирі, то подібних дій з їх боку не буде.

Що стосується самих виборців, то, я вважаю, їх права потрібно розширити, а не обмежити. Було б добре, якби ЦВК дозволила голосувати людям, що повернулися до України не з 27 вересня, а з 28.

- Як ви вважаєте, хто більше всіх скаржитимуться на фальсифікації? Чи будуть після виборів чергові «майдани»?

- Я впевнений, що скарг буде багато. Звичайно, скаржитися будуть ті партії, які не потраплять до парламенту або не отримають належного відсотка голосів. Зачіпок для претензій у цих політсил буде достатньо, але вони, на мій погляд, абсолютно незаконні.

Якщо до парламенту не потраплять соціалісти, а такий варіант цілком можливий, то Олександр Мороз, напевно, оскаржить законність розпуску парламенту на підставі статті 82. Так само діятимуть і інші політичні сили, які близькі до проходження до парламенту, але не пройдуть в нього. Однак, я гадаю, таких буде небагато.

Стосовно можливості нових великих майданів, то відразу після виборів їх не буде тому, що організувати їх можуть тільки три політичні сили, а вони, напевно, до парламенту пройдуть. Приблизну розстановку сил ці партії теж знають. Скажімо, якщо Партія регіонів отримає 34-36%, то вона навряд чи організовуватиме «майдан». Теж саме торкається НУ і БЮТ. Ці дві політсили змагаються в тому, хто з них буде першим. Але і тут немає особливого секрету. Думаю, всі розуміють, що на друге місце вийде Юлія Тимошенко. Отже відразу йти на конфлікт великі політичні партії не стануть.

Які ще можливі варіанти? Спроба створення конфлікту може бути здійснена з боку БЮТ. Але знову-таки не відразу, а коли НУ-НС піде на угоду з Партією регіонів. Ось тут ми можемо чекати «майдан» від Тимошенко, при чому це може бути дуже серйозний «майдан». У разі формування широкої коаліції, значна частина виборців блоку «НУ-НС» буде обурена її створенням, і Юлія Володимирівна, спробує перетягти їх на свій бік. Зробить вона це як для сьогохвилинних акція, так і враховуючи перспективу майбутніх президентських виборів. Це відповідний момент, щоб збільшити свою підтримку і підірвати сили НУ-НС.

- За 10 днів до виборів ви можете спрогнозувати, хто пройде до парламенту?

- До парламенту пройдуть від трьох до шести партій. За наявності трьох політичних сил в новій Верховній Раді, на мій погляд, Партія регіонів отримає голоси в районі 35-37%, БЮТ – 24-25%, НУ-НС – близько 15-16%. Таким чином, у «Нашої України» і БЮТ буде на 3% більше, ніж у Парії регіонів. При іншому розкладі до парламенту проходять комуністи, отримавши близько 4% або трохи більше. Ці 4% дадуть перевагу нинішній коаліції. Таким чином, «помаранчеві» не зможуть самостійно формувати уряд. Але тут мова йде тільки про чотири партії. Зараз з'явилися серйозні шанси у Блоку Литвина, і якщо він пройде, то матиме «золоту акцію». Я боюся, що до парламенту не пройдуть соціалісти, хоча якийсь шанс у них ще зберігається. В інших партій сформувати новий склад Верховної Ради, на мій погляд, шансів немає.

Далі виникне складна проблема з формуванням коаліції. Багато що залежатиме від того, пройде до парламенту Литвин чи ні. Якщо Литвин пройде, то саме від нього залежатиме характер майбутньої коаліції. Швидше за все, він дасть згоду на створення широкої коаліції. Я думаю, що Ющенко буде цьому радий. У нього з'явиться привід сказати: «Юлія Володимирівна, я дуже хотів, щоб ми перемогли, і ви отримали прем'єрсто, але не виходить. Тому я йду на широку коаліцію».

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

926