Суспiльство

Киян атакують озвірілі «бобики»

Днями киянка стала жертвою собаки. На жінку напав стаффордширський тер'єр. Пса вигулювала господиня по вул. Лайоша Гавро (Оболонь), він бігав без намордника і з відчепленим поводком. Потерпіла говорить, собака кинувся ні з того ні з сього, жінка впала на асфальт, боляче ударилася і подряпалася, звернулася в медпункт, але в міліцію не стала, не сподіваючись на допомогу, а лише подзвонила в «Сьогодні». Жінка розказала, що за літо вже п'ять її знайомих сталі жертвами кусачих псів. Виявилося, останнім часом скаржитися на напад з боку чотириногих «друзів» в місті почали в два рази більше. Навіть довелося посилити контроль над тваринами. За словами директора КП «Центр ідентифікації тварин» Світлани Берзіної, тепер планові рейди з міліцією і працівниками ЖЕКів проводити стали в два рази частіше, крім цього, оперативно виїжджають за скаргами киян.

Причиною значно збільшеної агресії у дворових псів фахівці називають затяжну страшну жару, а потім різкий перепад температури. Домашніх же псів все менше виховують їх господарі, оскільки робота віднімає у них багато часу і його не залишається на те, щоб займатися з підопічним. Чи впливає на агресивність собак збільшена нервозність їх господарів через грядущі вибори, фахівці підтвердити не бралися, хоча і не виключили такої можливості.

Якщо на вулиці на вас напав і покусав собака, потрібно викликати міліцію. Дільничний складає протокол і направляє в адміністративну комісію. Там вирішують, чи накладати штраф на господаря або передавати справу в суд. Коли є матеріальний збиток або травми, порушується кримінальна справа за статтею «Хуліганство», можна вимагати відшкодування збитку. За рішенням суду у господаря можуть забрати собаку або навіть посадити у в'язницю на два роки самого господаря.

«До такого рідко доходить. У Києві ще нікого не садили. Таке було тільки в Сумах півтора роки тому, коли собака знівечив дитину. Але у нас були випадки, коли тварину вилучали», — говорить Світлана Берзіна. Останній раз киянина насильно розлучили з вихованцем наприкінці квітня. Стаффорд по кличці Геракл наводив страх на жителів Святошинського району. Пес тричі кусав людей. За рішенням суду, його відвезли в притулок і приспали.

Якщо покусала дворняга, тоді запитати немає з кого. Але на собак, які вселяють побоювання, теж можна скаржитися правоохоронцям. До господарських прийдуть з перевіркою, на дворняг можуть наслати фахівців по вилову. Правда, заявку можуть подати лише працівники ЖЕКів.

З міліціонерів тільки дільничні займаються правопорушеннями собачників. У ГУ МВС Києва розказали, що цього року склали 150 протоколів, що вже більше, ніж за весь минулий рік. Є і оштрафовані. Штраф невеликий — від 17 грн., але це тільки на перший раз. Повторно спіймані без намордника домашні улюбленці можуть розорити власника до 51 грн. В міліції говорять, що найбільш небезпечні райони Оболонський, Святошинський і Голосіївський. Жителі більше скаржаться по лінії 02, сказав інспектор управління цивільної безпеки ГУ МВС Києва Володимир Матівішин.

Вихід з ситуації — притулки, проте через брак коштів у нас поки частіше два виходи — спокійну дворнягу чекає стерилізація, буйну — усипляння.

Дресирувальник Олександр Кругликов розповів «Сьогодні», що є різні рецепти захисту від нападу собаки.

Якщо нападає дворняга, її достатньо налякати. «Поводитися потрібно упевнено, дивитися їй в очі. Нагнутися за палицею або каменем. Не потрібно їх кидати, собака часто тікає, лише углядівши такий рух. У крайньому випадку кинути поряд з нею, але мимо, щоб не розсердити її ще більше», — радить дресирувальник. За словами фахівця, пси нападають, коли бояться або у них виникає негативна асоціація. Можливо, хтось схожий образив.

Інша категорія — домашні, погано виховані. Коли на людину летить пес, що зірвався з поводка, необхідно зупинитися і нормальним тоном попросити господаря відкликати його. «Бувають різні ситуації, і недбайливі господарі, на жаль, не рідкість. Тоді виставіть вперед сумочку або куртку, щоб пес вхопився за річ, а не за вас».