До позачергових парламентських виборів залишилися трохи більше півтора місяці. Щосили трудяться і кандидати в нардепи, і журналісти, і політтехнологи. Одним з найголовніших учасників виборчого процесу є, безумовно, Центральна виборча комісія.

Кореспондент ForUm’у поспілкувався з одним з членів ЦВК Михайлом Охендовським, дізнався, як проходить підготовка до дочасних виборів, і чи можна провести референдум щодо змін у Конституцію одночасно з позачерговими виборами до Верховної Ради. Крім того, Охендовський спрогнозував можливі судові оскарження відповідних рішень ЦВК і термін, коли, мабуть, завершиться їх розгляд.

- Михайле Володимировичу, як проходить в ЦВК підготовка до виборів? Чи все відбувається згідно з до плану? Чи немає якихось відхилень від цього процесу?

- Немає абсолютно ніяких відхилень. Всі заходи, які передбачені календарним планом основних організаційних заходів щодо підготовки та проведення позачергових виборів, виконуються в строк - як Центральною виборчою комісією, так і іншими суб'єктами виборчого процесу і відповідними державними органами.

- У понеділок заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна сказала, що ЦВК необхідно додаткове фінансування для реалізації програми «Первинне наповнення і первинне уточнення Державного реєстру виборців». Де ЦВК збирається брати необхідну суму?

- Необхідно усвідомлювати те, що створення реєстру йде паралельно з виборчим процесом, і ці заходи жодним чином не пов'язані між собою. Тобто вибори виборами, реєстр реєстром.

- Як ви вважаєте, наскільки реально провести всеукраїнський референдум змін до Конституції одночасно з позачерговими виборами у Верховну Раду?

- Не хотілося б говорити про реальність чи нереальність цього. Набагато правильніше, на мій погляд, було б оперувати фактами. Самі процедури підготовки референдуму і підготовки виборів є абсолютно різними. Вони регулюються абсолютно різними законами. З одного боку - Законом «Про вибори народних депутатів України», з іншого боку - Законом «Про всеукраїнський і місцеві референдуми». Досить сказати хоч би про те, що голосування на виборах народних депутатів і голосування виборців на всеукраїнському референдумі також проходять за абсолютно різними нормами відповідно до абсолютно різних правил.

Стосовно можливості проведення референдуму, наприклад, 30 вересня цього року, то необхідно мати на увазі, що для того, щоб такий референдум був проголошений Президентом України за всенародною ініціативою, необхідно, насамперед, щоб були зареєстровані відповідні ініціативні групи. Ці групи повинні провести збір підписів. Всього має бути зібрано не менше трьох мільйонів підписів. Виходячи з цього, я пропоную кожному робити висновки про те, що реально, а що ні.

- У понеділок голова Секретаріату Президента України Віктор Балога заявив, що включення багатьох членів уряду у виборчий список Партії регіонів загрожує застосуванням адміністративного ресурсу і тиску. Чи можете ви погодитися із словами Балоги? Яка політична сила насправді може застосувати адмінресурс, і наскільки це може відбитися на результатах виборів?

- Завдання Центральної виборчої комісії як організатора виборів – забезпечити таке «середовище» їх проведення, в якому буде неможливим застосування адміністративного ресурсу. Якщо в ЦВК поступатиме яка-небудь інформація, підтверджуюча факти застосування адмінресурсу, то комісія реагуватиме на них відповідно до закону.

- Михайле Володимировичу, наскільки велика ймовірність того, що в найближчі дні в парламенті пройде позачергова сесія Верховної Ради, як на цьому наполягає СПУ?

- Це питання не за адресою, як член ЦВК я не можу це коментувати.

- Чи збираєтеся ви найближчим часом у відпустку, чи часу відпочивати вже не залишилося?

- Безумовно, часу на відпочинок зараз вже немає. Я можу тільки сподіватися на можливість якогось відпочинку приблизно в листопаді-грудні. Якщо уявити собі, що 30 вересня відбудеться голосування на позачергових виборах, приблизно до 15 жовтня Центральна виборча комісія, очевидно, встановить результати. Хотілося б уникнути можливих судових оскаржень відповідних рішень ЦВК, але якщо це виявиться неможливим, то завершення розгляду подібного роду справ можна прогнозувати десь на початок листопада.

- Які плани на відпочинок?

- Чесно кажучи, таких планів просто немає. Я про це ще не думав.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

831