З дня на день може з'явитися черговий Указ Президента про розпуск парламенту V скликання і призначення дочасних виборів у ВРУ. І тоді вже передвиборча кампанія почнеться повним ходом. Поки ж не всі впевнені, що Ющенко знову «візьметься за перо». Народний депутат V скликання з Партії регіонів Владимир Зубанов припускає, що 30 вересня всенародного волевиявлення може і не бути. Так само, як і референдуму з питання ухвалення нової Конституції. Про це та інше він розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Володимире Олександровичу, 1 чи 2 серпня ЦВК має офіційно оголосити про початок передвиборчої кампанії про дочасні вибори до парламенту, призначених на 30 вересня. Виходить, сьогодні-завтра варто чекати появи четвертого Указу Президента про розпуск ВР?
- Якщо Президент вважає за необхідне провести вибори 30 вересня, то в ці найближчі два-три дні має бути Указ. Якщо його не буде, то вибори будуть під питанням, оскільки у Центрвиборчкомі не буде юридичних і технологічних можливостей почати роботу.
- Виходить, 30 вересня вибори можуть не відбутися.
- Я вважаю, є така вірогідність. Причому велика.
- Чому?
- Тому що до кінця не закінчена процедура з обнулення списків БЮТ і НУ. Крім того, ЦВК не підтвердила, скільки є чинних депутатів, і скільки тих, з яких зняли повноваження. Ніхто не знає, що технологічно робиться в Центрвиборчкомі з заявами нардепів про зняття з себе повноважень. Тобто, існує дуже багато неврегульованих юридичних нюансів. Тому, щоб була чистота процесу, потрібно всі ці процедури пройти, отримати всі рішення судів, і тоді заново відраховувати 60 днів.
Повторюся, на мій погляд, не факт, що 30 вересня вибори відбудуться. Можливо, вони будуть у листопаді, оскільки всі зацікавлені, щоб процес виборів був чистим.
- Партія регіонів вже запланувала проведення з'їзду на 4 серпня.
- Так. Більше того, ми ведемо активну підготовку до виборів і працюємо над складанням списку окружних і дільничних комісій.
- А списку кандидатів в народні депутати?
- Це питання президії партії. Я туди не входжу. Принаймні, всі депутати з ПР, у яких зараз є мандати, заповнюють документи для внесення до списку.
- І Ви зокрема?
- Так, і я заповнюю.
- Говорять, що в партійний список Партії регіонів будуть включені мери декількох великих міст України. Чи це так?
- На мою думку, в списку буде певна кількість нових осіб. По-перше, потрібно розширювати електоральну базу ПР в Центральних і Західних областях. Думаю, в списку будуть особи і з інших партій. І мери зокрема.
- Існує думка, що якщо вибори таки відбудуться, до парламенту потрапить чотири партії: БЮТ, «Наша Україна», Партія регіонів і Компартія. Більше ні в кого немає шансів?
- Є ймовірність того, що соціалісти можуть пройти до парламенту. Все-таки у них сільський електорат у центральних областях, який не дуже схильний до соціологічних опитувань. Тому СПУ може на 1 % більше набрати, чим їм дають соціологи. Плюс, у них є потенціал. Тому я вважаю, що у ВР потраплять ці 4 партії, які Ви назвали, і СПУ.
Щодо Литвина і Вітренко я не впевнений. Але все може бути.
- У своїй передвиборчій агітації Партія регіонів як і раніше дотримуватиметься принципів не вступу України в НАТО, російська мова – друга державна і так далі. Чи ви все-таки видозміните свою ідеологію?
- Ключові питання не будуть змінені. Я, наприклад, як рядовий член партії, пропоную, що ми повинні розширити і поглибити моменти, які пов'язані з патріотичними мотивами, – ми багато робимо для розвитку України, але патріотизм теж повинен стати одним з ключових моментів нашої програми. Без патріотизму державу не побудуєш. Ми повинні об'єднати під цим гаслом всю Україну, тому що всі ми любимо її і хочемо, щоб вона була сильною. Але без відчуття патріотизму це дуже важко зробити.
- Якщо на виборах ПР набирає більшість і формує коаліцію, як Ви думаєте, чи подасть Ющенко кандидатуру Януковича на пост прем'єр-міністра України?
- По-перше, він пообіцяв. По-друге, згідно з Конституцією, він зобов'язаний це зробити. Я думаю, якщо на чесних і прозорих виборах ми отримаємо більшість і право пропонувати кандидатуру прем'єра, то Ющенко її подасть, оскільки не ризикне ще більше поглиблювати кризу в державі.
- До речі, про Конституцію. Яка вірогідність того, що разом з дочасними виборами в ВРУ буде проведений референдум по новій редакції Основного Закону?
- Терміни вже пройшли, тому його ні технічно, ні юридично неможливо підготувати. Я думаю, що, якщо вибори все-таки відбудуться 30 вересня, то референдум не буде проведений. Якщо ж пізніше, тобто вірогідність того, що він буде. Правда, ніяких наслідків за собою не зумовить. Це як опитування. Адже все одно Конституцію трьохстами голосами має затвердить парламент.
Взагалі на референдумі неможливо змінити 300 статей Конституції. Це може бути тільки одне питання. Наприклад, вступаємо ми в НАТО чи ні. А юридичні питання виносити безглуздо. Ніякого толку від цього не буде. «Помаранчеві» самі ж після виборів наступного дня забудуть про свої обіцянки провести референдум, тому що вони розуміють, що це зробити неможливо. А зараз це чистої води популізм.
- «Нашоукраїнці» збираються добитися зняття депутатської недоторканності. Чи вийде у них це?
- І раніше б вийшло зняти депутатську недоторканність, коли б не «помаранчеві». Ще при Кучмі, коли піднімалося це питання, «Наша Україна» і БЮТ на смерть стояли на тому, щоб її залишити. Вони боялися, що Кучма їх переслідуватиме. Зараз Президент – Ющенко. Вони думають, що «зловили Бога за бороду», і можуть творити, що хочуть, і їм за це нічого не буде. Вони вважають, що Президент може їх і так врятувати без цієї недоторканності. Тому коли б не позиція БЮТ і «Нашої України», то недоторканність би давно зняли. Принаймні, Партія регіонів за неї не тримається.
- Отже, це знову лише піар.
- Це цинічний піар з боку БЮТ і «Нашої України». Але якщо вони залишаться на цій позиції, то за нами зупинки не буде, і недоторканність буде знята, щоб вона не дратувала наш народ.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом