Політолог, експерт Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України Олександр Палій вважає, що для українців було б дуже вигідне ухвалення нового варіанту Конституції на референдумі. Про це він повідомив в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.

Крім того, політолог пояснив, в якому випадку буде необхідний четвертий Указ Ющенка про призначення дочасних виборів, на що політичні партії витратять гроші, отримані за «прохідні» місця в своїх списках, і які механізми використовуватимуться для фальсифікації результатів виборів 30 вересня.

- Як відомо, офіційно передвиборча кампанія стартує тільки 1 серпня. Згідно з законом, передвиборча агітація може розпочинатися тільки за 60 днів до виборів. Проте, деякі політичні сили вже кілька тижнів тому почали активно рекламувати себе в засобах масової інформації. Наскільки це законно, на вашу думку? Чи може це стати приводом для судових позовів?

- Наш закон про вибори виписаний таким чином, що інформація різних політичних сил про себе і про свою діяльність може розцінюватися і як агітація, і як не агітація. Це недолік законодавства. Сьогоднішній стан законодавчого поля в Україні свідчить про те, що парламент дійсно потрібно було розпускати, оскільки ці законодавці пишуть закони, направлені на те, щоб якимсь чином отримати політичну або економічну вигоду для себе. Вони повністю нехтують потребами забезпечення прозорості і зрозумілості для громадськості тих законодавчих норм, які існують в країні.

Фактично був написаний не дуже якісний закон, хоча і кращий, ніж за часів Кучми в 2005 році. Потім його «добили» тими поправками, які були внесені в результаті компромісу між Президентом і прем'єром в червні 2007 року. В результаті ми маємо таке законодавче поле, яке дозволяє його тлумачити як завгодно.

Крім того, і суди себе презентують відповідним чином, як такі органи, які можуть за певну суму тлумачити закон як завгодно, на користь будь-якої політичної сили, але не обов'язково на користь закону. Ми маємо фактично зруйноване правове поле в результаті діяльності 15 років попередньої влади і дискредитовану судову систему. Все це потрібно змінювати. Робити це можна двома шляхами: революційним або еволюційним. Вибори – це якраз і є еволюційний шлях.

- У понеділок, 23 липня, в КС надійшло подання 46 народних депутатів щодо відповідності Конституції Указу Президента «Про призначення позачергових виборів у Верховну Раду України» від 5 червня 2007 року. Як ви вважаєте, чи буде суд розглядати це подання, і яке винесе рішення?

- Сьогодні в Конституційному Суді присутня пані Станік, але відсутні два інших судді. Тобто з 18 суддів є 16. Політичний розподіл голосів між президентською і прем'єрською сторонами приблизно однаковий. В результаті достатнього велика вірогідність, що 10 голосів, необхідних для ухвалення того чи іншого рішення з цього питання, не набереться. І таким чином, швидше за все, це питання тлумачитиметься дуже дипломатично, що дозволить продовжити цю дискусію надалі саме в політичному ключі.

Я думаю, що Конституційний Суд не стане перешкодою дочасним виборам. Крім того, у Президента завжди є при собі авторучка, і він може написати ще один Указ, і потім його в черговий раз розглядатимуть декілька місяців. Потрібно достатньо чітко розуміти, що до Конституційного Суду, який підірвав власну легітимність, необхідно призначити двох суддів від президентської гілки, які були звільнені Президентом, і провести необхідну процедуру у Верховній Раді – складання присяги і тому подібне.

Крім того, Конституційний Суд іде в місячну відпустку. Швидше за все, за цей місяць виборчі процеси і процедури будуть вже відповідним чином запущені. Не можна сподіватися на те, що вибори таким чином будуть зірвані. Вибори можуть бути зірвані через Центральну виборчу комісію, де у антикризової коаліції є 8 членів з 15. Але на практиці це буде досить важко, і може закінчитися для цих членів ЦВК порушенням кримінальних справ, оскільки вони саботуватимуть виборчий процес, що, відповідно до українського законодавства, є злочином.

- Ви згадали про те, що Президент України Віктор Ющенко може у будь-який момент узяти ручку і написати ще один Указ. В четвер, 26 липня, представник Президента в ЦВК Марина Ставнійчук заявила, що, можливо, Президент дійсно видасть ще один Указ про проведення дострокових парламентських виборів 30 вересня. Чи вважаєте ви необхідним четвертий Указ?

- Поки що такий Указ не є необхідним, але у випадку, якщо ЦВК удасться до бойкоту виборів, тобто зриву політичних домовленостей і виборчого процесу, і бойкоту виконання Указу Президента, то не виключено, що буде ще один Указ Президента, який розставить все на свої місця. Але я думаю, що це кризовий варіант, і він зараз навряд чи вигідний Партії регіонів і всій антикризовій коаліції. Це варіант битви в той час, коли потрібно переконувати людей голосувати. Він ще раз продемонструє населенню, що Партія регіонів не хоче йти на вибори, тому що вона сумнівається в підтримці своєї позиції. Якщо вибори бойкотуватимуться через ЦВК, це буде демонстративне ослаблення своїх позицій перед населенням України. Не думаю, що Партія регіонів піде на це.

- За словами експертів, для того, щоб подолати трипроцентний бар'єр, невеликій партії доведеться викласти не менше 25 мільйонів доларів. Максимальна ж вартість проведення кампанії для найбільших партій і блоків коливатиметься в межах 30-50 мільйонів доларів. Як ви можете прокоментувати ці цифри?

- Партіям дійсно знадобляться десятки мільйонів доларів. В окремих випадках, для таких багатих сил як Партія регіонів, це можуть бути навіть сотні мільйонів. А якщо порахувати ті соціальні пільги, які фактично є подачкою перед виборами (їх візьмуть з державного бюджету, але використають у політичній боротьбі), то ціна виборів, зрозуміло, значно більша. Вона досягає гігантських сум з боку провладних сил. А з боку інших політичних сил сума укладатиметься в декілька десятків мільйонів доларів.

- Крім того, за деякими даними, будь-який охочий зможе пройти в Раду за 4-5 мільйонів доларів.

- Відповідно до чуток, які наполегливо ширяться у середовищі політичних сил, саме ці суми і є реальними – 4-5 мільйонів доларів, навіть швидше 5, за попадання в прохідний список. Говорили навіть про цифру 7 мільйонів, але не відомо, чи дійсно це так. Кожна політична сила, яка має шанс потрапити до парламенту, може отримати достатньо серйозний капітал, який можна використовувати або для покупки дач своїм лідерам, або для політичних кампаній. Можливі різноманітні варіанти використання цих коштів.

- У середу, 25 липня, заступник голови Секретаріату Президента Віктор Бондар пообіцяв, що перше питання, яке поставить «Наша Україна», коли прийде до парламенту, – це відміна депутатської недоторканності. Чому це питання таке важливе для «Наший України»?

- Це питання дійсно досить цікаве. У нас традиційно, ще з часів Кучми, парламент формувався як закритий клуб, на членів якого законодавство практично не розповсюджувалося. Зокрема, законодавство про притягнення до кримінальної відповідальності. Ми пам'ятаємо, що за часів Кучми фактично ні по одному депутатові, за дуже невеликим виключенням, не було дано дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності. Політичні сили, що навіть змагаються, дуже часто не «здавали» своїх колег з парламенту для того, щоб ті не «здали» їх у відповідь, якщо виникне така небезпека. Зрозуміло, що утворилася така когорта «недоторканних», які контролюють більший сегмент економіки країни, і фактично є «дахом» для цього сегменту економіки. В результаті ні економічні, ні соціальні механізми не працюють, і загублений принцип соціальної справедливості. Люди бачать очевидну несправедливість, і це деморалізує населення і стимулює зростання рівня злочинності, оскільки населення бачить, що справедливості неможливо добитися законним чином.

Тому відмова від депутатської недоторканності – це, в принципі, хороше гасло. Але з другого боку потрібного розуміти: не можна допустити, щоб це був інструмент для того, щоб построїти депутатів у шеренгу. Якщо ми відмовляємося від депутатської недоторканності, тоді потрібно максимально забезпечити прозорість правоохоронних органів, надзвичайно могутній контроль над ними, щоб вони не могли за своєю суттю використовуватися як інструмент політичного тиску на депутатів. Коли ми говоримо «а», потрібно говорити і «б». Очищення правоохоронної системи, очищення судової системи – це насправді дуже складне завдання, і я не думаю, що його «з нахрапу» на другий день після виборів вдасться вирішити.

- Як ви вважаєте, чи можливо буде прийняти новий варіант Конституції на всенародному референдумі? Наскільки це законно?

Мені здається, що якщо Партія регіонів або їх нинішні союзники спробують зірвати вибори, то у такому разі ухвалення Конституції на референдумі стане достатньо вірогідною реальністю, видимою перспективою. Президент апелюватиме до населення, що йому необхідно покласти край хаосу, попередити руйнування державності. Думаю, що в таких умовах безладу населення підтримає Президента, оскільки розглядатиме його як свого союзника в протистоянні олігархам різних мастей.

У таких кризових умовах населення завжди тягнеться до одноосібного лідера, і це буде абсолютно природно. Я не думаю, що Партія регіонів зацікавлена в такому розвитку подій. Мені здається, що для всіх політичних сил вигідний сьогодні саме еволюційний підхід до реформування країни. Всі політичні сили представляють бізнес, який вже фактично поділив між собою власність і не хоче перегляду цього. Але для населення, можливо, набагато вигідніше був би радикальний спосіб вирішення питання - ухвалення нової Конституції на референдумі. Це дало б можливість достатньо швидко і без важких і довгих мук встановити більш-менш справедливий порядок в країні.

- Наскільки вірогідне те, що результати дострокових виборів будуть сфальсифіковані?

- Чесність цих виборів можна забезпечити тільки одним способом – надзвичайно потужним контролем правоохоронних органів. Оскільки у нас правоохоронні органи контролюються різними політичними силами, і в різних регіонах вони мають різні переваги, то в результаті цей механізм дійсно може не спрацювати.

А що стосується внесення змін до законодавчих норм, то це вже не спрацює, тому що Верховної Ради немає, і ніяких змін туди внести абсолютно неможливо.

- А як у такому разі можна забезпечити чесність і прозорість виборів?

Якщо вдасться забезпечити нейтралітет правоохоронних органів хоч би на нижчому рівні, тому що на верхньому вже не вдасться, і забезпечити декілька демонстративних притягнень до відповідальності за спробу фальсифікації, хоч би на початку виборчого процесу, то мені здається, що фальсифікації можна буде звести до мінімуму. Але це дійсно надзвичайно велика загроза у зв'язку з тим, що політичні сили мають досвід фальсифікації виборів, зокрема, президентських виборів 2004 року. Ті люди, які проводили ту фальсифікацію, нікуди не поділися, і є механізми для її відновлення. Зокрема, таким механізмом є фактично безконтрольний дозвіл для голосування вдома. Як ми знаємо, саме за допомогою цього методу в 2004 році фальсифікувалися результати виборів. У червні були прийняті зміни до закону про вибори, і вони дозволили відновити цю систему. Проконтролювати її теоретично можна, але на практиці достатньо важко, тому що членів комісій завжди не вистачає, і багато хто з них має низьку кваліфікацію. Все це створює практичний механізм для здійснення фальсифікацій, який може вимірюватися десятками відсотків і більше.

Крім того, раніше результати голосування по дільниці відмінялися, якщо там було на п'ять відсотків більше бюлетенів, ніж проголосованих. Зараз цю норму недавно прийнятим законом підняли до десяти відсотків з незрозумілих причин. Тобто фактично десять відсотків бюлетенів по кожній дільниці можна сміливо вкидати в скриньку, і ніхто не буде за це покараний.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1444