Директор Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній, вважає, що після дострокових парламентських виборів політична криза в Україні не буде завершена. Формування законодавчої влади лише дасть новий поштовх для вирішення ситуації, що склалася.
Також в інтерв'ю кореспонденту Forum’у Доній повідав про причини тривалої політичної кризи, яких змін варто чекати після дострокових парламентських виборів, і розказав, чому люди не будуть голосувати за Андрія Данилка.
- Прокоментуйте, будь ласка, ситуацію, що склалася з персонами нон грата в Україні і Росії. Спочатку російським скандалістам забороняють в'їзд, потім МЗС і СБУ свою заборону відміняють. Які локальні критерії існують для зарахування людей іншої країни до категорії «персона нон грата»?
- Держава з метою захисту національних інтересів може йти на такі заходи, як оголошення людей, які працюють проти іміджу держави, персонами нон грата. У контексті російсько-українських відносин слід відмітити, що факт оголошення персоною нон грата більше б'є по інтересах України, бо українські громадяни не помічені на території Росії в якихось антидержавницьких діях, вони не є підбурювачами суспільних рухів за відділення якої-небудь частини Федерації. В той же час, на території України з боку російських громадян дуже часто виходила ініціатива порушення гуманітарної політики, з метою перегляду деяких конституційних норм, наприклад, про статус державної мови. Було чітко видно активне втручання російських громадян в українську внутрішню політику і час від часу така діяльність переходила дозволені грані, грані дружніх відносин і грані українського законодавства.
Тому логічно напрошувалася спроба захистити національні інтереси України і ввести відповідні норми. В той же час, Росія проводила не тільки дзеркальну політику, але і втілювала в життя ці норми просто по представниках оточення Президента, абсолютно необґрунтовано заявляючи про зараховування до персон нон грата то Порошенка, то Жулинського. Росія впливала на українську владу психологічно, що привело до сумісної відміни цієї практики. Звичайно, це швидше пішло на користь російським національним інтересам, ніж українським.
- Що ви вкладаєте в поняття «національний інтерес»?
Це захист національної цілісності, захист української національної ідентичності, гарантії невтручання сторонніх держав і сил у внутрішні інтереси. Це і є національна безпека, національні інтереси.
- Чого слід чекати від дострокових парламентських виборів? Чи принесуть вони якісь зміни?
- Будь-які дострокові вибори - це шанс на ротацію еліт. Хоча б мінімальний. А Україні потрібне очищення. Шанс є. Мінімальний, але є. Інша справа, що крапка в політичній кризі, на жаль, поставлена не буде, тому що корінь кризи набагато глибше, ніж здається на перший погляд, і політична альтернатива сьогоднішньої влади поки що не може встати на ноги самостійно через економічний і моральний стан суспільства. Економічного, тому що політика знаходиться під великим капіталом. У простих громадян немає можливості своїми зарплатами утримувати політичні партії. Політика - це гра великого бізнесу, який не хоче міняти правила цієї гри. І політична криза накладається на кризу суспільну. У більшості українців відсутня правова свідомість і, відповідно, саме суспільство не готове до змін правил гри. Саме суспільство ростить таких політиків. Додаткова криза – це національна ідентичність, що не повністю сформувалася.
- Тобто після завершення парламентських виборів політична криза в Україні не буде завершена?
- Швидше за все, це буде не крапка, а кома в політичній кризі, і буде новий виток політичного вирішення ситуації, що склалася. Повинні пройти суспільні зміни, щоб суспільство було готове до самоочищення, а після цього до вирощування контреліти і змін правил гри в політиці. Проблема не тільки в політиках, але і в самих людях. Згідно із законом повинні жити всі громадяни, щоб потім питати у політиків і урядовців. Але якщо самі люди не дотримуватимуться закону, тоді вони ж прощатимуть політикам, те, що їм не можна прощати.
- На основі чого формуватиметься майбутній уряд і наскільки довгим буде цей процес?
- Тут дуже багато різних варіантів. Це залежатиме за великим рахунком від конфігурації сил у парламенті. Ну і хотілося б щоб Україна йшла по європейському шляху, де є чітке розмежування влади і опозиції, яка, критикуючи виконавчу владу, тим самим допомагає їй поліпшуватися. Це оптимальний варіант
- У нас таке можливо?
- Таке повинно бути, до цього слід прагнути.
- За даними деяких соціологічних фірм, партія Мороза не подолає трипроцентного бар'єру для проходження до парламенту. Що ви можете сказати про майбутнє Соцпартії в контексті виборів?
- Вони перестали бути самостійним політичним чинником і їх проходження до парламенту можливе тільки через ряди Партії регіонів у рамках блоку або якщо їм допоможуть з базовими регіонами. Пан Бойко вже заявив, що він піде на вибори від СПУ, і якщо район Маріуполя, де він має великий вплив, підтримає, то теоретично може бути повторення сценарію з партією «Громада», яка по регіонах набрала по 1 %, а у себе на Дніпропетровщині – 30% і за рахунок цього подолала чотиривідсотковий бар'єр. Тобто, цим базовим регіоном для соціалістів може стати Донбас. Повторюся, якщо СПУ і пройде до парламенту, то тільки як абсолютний сателіт Партії регіонів, свого більш потужного патрона.
- Ющенко заявив, що хотів би бачити на посту прем'єра людину, якій не «чужі інтереси України» і, яка б «добре розмовляла українською мовою». Як ви вважаєте, кого мав на увазі Президент?
- Це питання до Ющенка. Якщо він так говорив, значить у нього є якісь свої бачення щодо поста прем'єра. В його оточенні є декілька людей, які могли б претендувати на цю посаду. Але для Ющенка, звичайно ж, було б дуже комфортно, якби прем'єром став хтось з «помаранчевих», а не з представників нинішньої коаліції. Незалежно від того, яким буде формат коаліції, зважати на інтереси Президента доведеться будь-якій політичній силі, яка входитиме в майбутню коаліцію.
- Та все ж, хто може бути наступним прем'єром?
- Перелік дуже великий. Очевидно, що є декілька кандидатур. Кожна політична сила, яка йде на вибори, повинна оголосити кандидата, який від неї претендує на прем'єрське крісло. Партія регіонів вже оголосила, що такою кандидатурою у них є Янукович, у БЮТ – це Тимошенко. Тепер задача у новоствореного блоку «Наша Україна-Народна Самооборона» визначити, хто буде з їх сторони. Якщо НУ-НС виграє у БЮТ і набере більше голосів, тоді вони повинні чітко знати, кого запропонують на це місце. Ця кандидатура просто ще не визначена.
- Як ви відноситеся до ініціативи Андрія Данилка йти на вибори з новоствореним блоком «Проти всіх»?
- Це чистої води PR-хід для підтримки рівня популярності самого Данилка. Нагадаю, що аналогічні заяви він робив на виборах 2006 року, але на них не пішов. А шансів блок одних акторів не має, тому що апріорі у разі позитивного результату цей блок викликав би тільки посмішки. Люди, які б підтримували даний блок, не ходили б на виборчі дільниці , а обговорювали б його шанси за святковим столом, кажучи про Данилка і одночасно, наприклад, забиваючи козла. Час у нас не настільки простий, щоб голосувати за клоунів і блазнів.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом