Не дивлячись на свої недавні заяви, Президент України Віктор Ющенко зробить все, щоб Юлія Тимошенко після позачергових парламентських виборів не зайняла прем'єрське «крісло». Крім того, Віктор Андрійович і Юлія Володимирівна «битимуться» один з одним до крові, до смерті». У цьому впевнений народний депутат п'ятого скликання, соціаліст Василь Волга.

В інтерв'ю кореспонденту ForUm’у він розповів, що зараз відбувається в Соцпартії, як коаліція національної єдності повинна йти на вибори, яка ймовірність розвалу мегаблоку «Наша Україна – Народна Самооборона» і чи є шанс у Вєрки Сердючки потрапити до парламенту.

- Василе Олександровичу, ваш лідер Олександр Мороз вчора на прес-конференції не відповів на запитання, чи буде Соцпартія готуватися до позачергових парламентських виборів. Поясніть, чи йде СПУ 30 вересня на всенародне волевиявлення?

- СПУ на цьому етапі робить все можливе для того, щоб ці вибори не відбулися. Виходить це, насамперед, з розуміння того, що вони незаконні, антиконституційні і не приведуть до розв'язання кризи, а тільки посилять проблему.

Крім того, Мороз, керівництво СПУ також розуміють, що пройшло небагато часу, щоб громадяни Україні відчули, що той крок, який зробила Соцпартія свого часу, ввійшовши до складу антикризової коаліції, був єдино правильним. Відчути правильність цього кроку люди змогли б десь наступного року, тому що саме тоді буде прийнята модель Мороза про почасову оплату праці, яка приведе до триразового збільшення заробітних плат.

- Тобто, СПУ не готується до виборів.

- Соцпартія чудово розуміє, що прикладом служить 2004 рік, коли, здавалося б, відбулося фантастичне: третій тур, непередбачений ні законом, ні Конституцією, отриманий під тиском вулиці, відбувся. Так і зараз, коли ми бачимо, що ці вибори – антиконституційні, але вони теж можуть відбутися. Розуміючи, що це так, СПУ готується. Недавно по обласних центрах проходили конференції з висунення кандидатів у делегати на з'їзд, який відбудеться 4 серпня, а також висунення кандидатів у партійний список.

- Він вже обговорювався?

- Поки ніякого обговорення списку, як такого, наскільки мені відомо, не було.

Мені здається симптоматичним вислів Олександра Олександровича на вчорашній прес-конференції про те, що цілком можливо, що на вибори ми підемо коаліційним блоком, інакше, СПУ піде самостійно. Насправді, я веду відчайдушну боротьбу всередині партії з приводу того, що нам необхідно боротися за створення єдиного коаліційного блоку.

- Але очевидно, що Компартія не погодиться ввійти до складу цього блоку.

- Буде шкода, але це буде не велика втрата. Коли ми говоримо про коаліційний блок, то ми повинні розуміти, що через певні публічні помилки, які були допущені коаліцією, можливо, пів або півтора відсотки голосів «відвалиться» від Партії регіонів і коаліційного блоку. Ось ці голоси якраз «підберуть» комуністи. Це нормально. Але коли мова йде про створенні єдиного блоку, то, передусім, ми говоримо про ПР, СПУ, добре, якщо будуть «Зелені», ПППУ і «Віче».

- І Коновалюк.

- Так, і «трудовики» Коновалюка, цілком вірно.

- Думаєте, Партія регіонів погодиться?

- Партія регіонів відстоює самостійний рух на цих виборах. Я вважаю це помилкою, тому що, скільки б ми не говорили, що сили коаліції йтимуть в одному напрямі, ми все одно скотимося на критику один одного. Це дуже нагадує спаринг товаришів, які займаються в одній секції з боксу. Вони перед початком тренувального бою домовляються про те, щоб не калічити один одного. Дійсно, перших 20-30 секунд бій іде потихеньку, поки хтось комусь не вріже, як слід. Після цього починається бійка за повною програмою. Теж саме може відбутися й тут. Багато хто говорить, що ми повинні «на березі» домовитися про етичну поведінку. Це може продовжитися рівно до першого якого-небудь неакуратного вислову члена однієї з команд. Після цього почнеться «рубка».

- Від цього втратите і ви, і ПР.

- Скажімо так, ми не набудемо, а ПР втратить. Ми, врешті-решт, таким чином, зіграємо на руку так званій демократичній коаліції. Насправді, вони політтехнологічно діють супер. Вони створили привабливу першу десятку блоку і кругом її крутять. Вони говорять, що у них є щось нове.

- Прогнозують, що мегаблок «Наша Україна – Народна Самооборона» ще до виборів може розвалитися.

- Дай боже. Там є багато питань, які залишаються невирішеними. Адже в блоці присутні радикальні націоналістичні сили і той же Луценко, який після компартійної номенклатури радянських часів став соціалістом, впродовж багатьох років боровся з націоналізмом.

- Складається враження, що Ющенко поставив Луценка першим номером у списку блоку для того, щоб була можливість його контролювати. Адже Юрій Віталійович може стати конкурентом на президентських виборах.

- Ющенко ніколи не дивував інтелектом, як і цього разу. Луценко – дуже сильна фігура, яка вірить у самого себе, як у рятувальника України. Це людина, яка себе інакше, як Президентом, царем вже зараз не бачить. Причому ця віра практично такої сили, як у Тимошенко. Це люди, які готові розтоптати інтереси України заради власної вигоди. І ось якщо Ющенко думає, що він, таким чином, контролюватиме Луценка, він глибоко помиляється.

- Василь Волга буде в списку СПУ або, як говорять, ПР?

- Василь Волга веде боротьбу за те, щоб був створений коаліційний блок, і бачить себе виключно в ньому.

- Президент не виключає, що після виборів прем'єр-міністром може знову стати Юлія Тимошенко. Це говорить про те, що він упевнений в перемозі «помаранчевого» табору, але сумнівається в тому, що його блок візьме більше голосів, ніж БЮТ?

- Це політтехнологічна річ – Президент публічно не має права сумніватися в своїй власній перемозі. Він навіть, коли «тонутиме», розповідатиме, що «помаранчеві» обов'язково виграють.

А Тимошенко вже не один раз «витерла ноги» об Президента. І я думаю, ця їх розмова, що з'явилася в Інтернеті, про багато що говорить. Найголовніший супротивник Ющенка – не коаліція національної єдності, а Тимошенко. Це дві людини, які готові Україну «покласти» собі під ноги для того, щоб піднятися вище. Монарші повноваження – ось їх мрія. І ці два псевдомонархи «битимуться» один з одним до крові, до смерті.

Ви поговоріть з депутатами з БЮТу, без диктофона, що вони насправді думають про Ющенка. Якщо Ви знайдете там хоч 3 % людей, які позитивно про нього відізвуться, Ви виграли. Основна ж маса там його відверто ненавидить і вважають упирем, який ні на що не здатний. Він це чудово знає і розуміє. Тому боротьба буде божевільною. Ющенко робитиме все, щоб Тимошенко не стала прем'єром.

- Багато експертів стверджують, що наступного року можуть відбутися позачергові президентські вибори.

- Це можливо. На ситуацію, яка відбувається, дуже істотно впливатиме такий факт, чи піде Ющенко на ухвалення Конституції референдумом. Якщо він на це зважитися, в країні відбудеться реальний розкол. Причому не по територіальному, а за ознакою того, визнають люди закон і Конституцію чи ні. Ющенко хоче зібрати три круглі столи, на яких всі одностайно скажуть, що його Конституція – найкраща в світі і найконституційніша. Після цього – референдум, який, ми знаємо, як проводиться. Свого часу Кучма показав, як це робиться. Ющенко застосовує його прийоми. Після чого цей текст Конституції Ющенко збирається вводити своїм Указом, ось що небезпечно. Насправді, Укази Президента в ієрархії законодавчих актів стоять на четвертому місці. Ющенко хоче свої Укази поставити вище за Конституцію. Він хоче оголосити себе царем Іваном Грозним, який ввів указове право в Росії, як норму права.

- Ви дуже жорстко, не соромлячись, критикуєте Президента. Не боїтеся?

- Немає сенсу йти в політику, боячись чогось. Тут і так повно пристосованців, які не знають, як прогнутися і перед ким.

- Недавно з'явилася інформація про те, що Андрій Данилко збирається створити партію «Проти всіх» і йти на вибори. Чи може цей проект стати партією-кілером, як називають його деякі політологи?

- Насправді, Данилко – це людина, набагато глибша, ніж багато з нас. Він зможе продемонструвати українським політикам, до чого вони догралися, що, насправді, дискредитація самої ідеї політики, як такої зараз досягає «точки кипіння». Якщо народ, плюнувши на все, проголосує за Вєрку Сердючку, це покаже рівень розчарування суспільства в політиці взагалі.

- Тобто, в принципі, у нього є шанс подолати трипроцентний бар'єр.

- Звичайно.

Мені сподобалося, коли на президентських виборах в Росії Жириновський отримав 20 %, Задорнов сказав: «Чому проголосували? Здається, циркач, клоун. А просто була гарна погода, люди вранці вийшли, вирішили пожартувати, ось і пожартували». Така ситуація може бути і тут. Але зараз ніхто з політтехнологів, аналітиків не зможе оцінити, скільки відсотків людей підтримають Вєрку Сердючку, тому що у нас не було подібного досвіду. А він може бути дуже цікавим для вивчення, яка кількість людей глибоко розчарувалася в політиці і готова посміятися над політиками.

- До речі, про Жириновського. МЗС і СБУ дозволили в'їзд в Україну окремим російським скандалістам. Скільки може тривати цей дозвіл? Адже є вірогідність, що після чергової заяви того ж Владимира Вольфовича про ситуацію в Україні, знову з'явиться «чорний» список.

- «Помаранчеві» можуть піти на це, тому що вони бояться альтернативних точок зору і людей, яких слухають.

- Але це ж посилить і так далеко не кращі відносити України і Росії.

- У нас немає можливості налагодити хороші відносини з Росією доти, доки Ющенко – Президент.

- Василе Олександровичу, Ви привітали Януковича з днем народження?

- Не зміг додзвонитися. Але планую.

- А що подаруєте?

- Величезний букет з 57 троянд.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

862