Свiт

ООН: Жителі Землі вважають за краще жити у містах

У 2008 році вперше за всю історію людства більше половини населення, а саме 3,3 млрд. чоловік житимуть у міських районах, - свідчить доповідь Фонду Організації об'єднаних націй (ООН) в області народонаселення (UNFPA).

Ростуть і абсолютні показники чисельності міського населення. «Очікується, що до 2030 року чисельність міського населення збільшиться майже до 5 мільярдів чоловік», - приводить «Інтерфакс» прогноз демографів. За прогнозами, це складе 61% населення Землі.

Одночасно і кількість сільських жителів скоротиться на 100 мільйонів.

При цьому експерти передрікають появу нових серйозних проблем у зв'язку із завершенням процесу урбанізації (збільшення частки міського населення). «Протягом життя одного покоління населення малих і великих міст країн, що розвиваються, повинно збільшитися в два рази. Багато нових городян будуть незаможними, їхнє майбутнє, майбутнє міст у країнах, що розвиваються, і саме майбутнє людства буде у дуже значній мірі залежати від рішень, що приймаються сьогодні», - сказала на презентації доповіді представник UNFPA в Росії Сітске Стенекер.

Вона відзначила, що урбанізація неминуча, проте вона може бути як позитивним, так і негативним чинником. Тим часом, «один мільярд чоловік живе в районах хрущоб, причому 90% з них - це жителі країн», що розвиваються, додала Стенекер.

Притока населення в міста ставить перед владою задачі щодо забезпечення людей житлом і налагодженняі ефективної роботи міських служб. Тим часом, у багатьох містах не розв'язана навіть проблема постачання населення водою, придатною до вживання. Більшості країн, що розвиваються, не мають для їх вирішення ні досвіду, ні необхідної інфраструктури, ні відповідної політичної стратегії. Демографи побоюються, що притока сільського населення, що позбавилося звичних орієнтирів, стане джерелом соціально-політичних конфліктів.

Відмітимо, що в Декларації тисячоліття, підписаній у 2000 році, міжнародне співтовариство ухвалило вжити заходи до скорочення числа міської бідноти в світі на 100 мільйонів чоловік до 2020 року. Упор при цьому повинен робитися на рішення житлового питання і надання городянам найпростіших соціальних і медичних послуг. Серед останніх - доступність контрацептивних препаратів і відповідних консультацій для жінок найбідніших шарів, оскільки рівень народжуваності серед них традиційно вищий, передає «Newsru.com».

В період між 2000 і 2030 роками чисельність міського населення в Азії збільшиться з 1,36 млрд. чоловік до 2,64 млрд., в Африці - з 294 млн. до 742 млн., а в Латинській Америці і Карибському басейні - з 394 млн. до 609 млн., уточнюють демографи.

Як наголошувалося в більш ранніх аналогічних дослідженнях, міста-гіганти розташовуватимуться в Азії і Латинській Америці.

Автори доповіді «Використовування потенціалу урбанізації» закликають вжити «попереджувальні заходи для підготовки до майбутнього зростання міст». Серед рекордсменів за кількістю жителів у майбутньому названо Токіо, Бомбей, Делі, Мехіко і Сан-Паулу.

Індустріалізація, що відбувається в країнах, що розвиваються, лише прискорюватиме процес зростання міст, незважаючи на можливості інфраструктури, що склалася.

Парадоксально, але в економічно розвинутих державах і країнах так званого «третього ешелону» (що розвиваються) йдуть, часто, протилежні процеси. Тоді як в Європі відбувається спад народжуваності і «старіння населення», в Африці, наприклад, проблемою номер один залишається дитяча і материнська смертність, що поєднується з галопуючою народжуваністю.

Пом'якшити гостроту цих явищ, можна було б за допомогою переселенської політики, проте на сьогодні 40% країн світу обмежують імміграцію, тоді як ще в 1970-і роки таких держав було всього 7%.