Дев'ять нових членів Європейського союзу приєднаються до зони мандрівок без кордонів до кінця цього року, незважаючи на заперечення деяких старих членів ЄС, стурбованих питаннями безпеки. Словаччина, Словенія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Мальта, Польща і Чеська республіка приєднаються до так званої Шенгенської зони 31 грудня і знімуть пости на сухопутних кордонах. Повітряні кордони цих країн відкриються до березня 2008 року, - повідомив міністр внутрішніх справ Німеччини Вольфганг Шойбле.
Як відзначає The International Herald Tribune, входження в Шенгенську зону має ще і символічне для нових членів Євросоюзу, більшість з яких раніше знаходилася під впливом Радянського Союзу. «Немає жодної причини сумніватися в тому, що хоча б одна з цих країн не зможе вступити в Шенген до кінця року, - заявив Шойбле в інтерв'ю журналістам, яке він дав за тиждень до того, як його країна повинна закінчити головувати в ЄС і передати кермо влади Португалії, передає «Newsru.com».
Втім, він відзначив, що до цих пір збереглися «деякі проблеми»: нові члени ЄС повинні довести рівень охорони власних кордонів до рівня країн Шенгенської зони.
Австрія, що має протяжний кордон з Чеською республікою і Словаччиною, наполягала на перенесенні дати вступу цих країн у Шенгенську зону, заявляючи, що вони ще не готові до цього. Кіпр, що вступив у Євросоюз в 2004 році, поки вирішив зберегти блокпости в прикордонних зонах.
В Шенгенську угоду в даний час входять 15 країн. В жовтні минулого року комісар ЄС з питань юстиції, свободи і безпеки Франка Фраттіні заявив, що тільки одна з 10 держав, які увійшли в 2004 році в Євросоюз, - Словенія - може в 2007 році стати учасником Шенгенської угоди.
Спочатку передбачалося, що система шенгенських віз буде поширена на нових членів ЄС у жовтні 2007 року. Проте, на думку Єврокомісії, до цього терміну не вдасться розв'язати всі проблеми технічного і юридичного характеру.
Нагадаємо, угода «Про відміну паспортного і митного контролю між низкою країн Європейського союзу», відома як Шенгенська угода, спочатку була підписана в червні 1985 року сьома державами Європи: Бельгією, Нідерландами, Люксембургом, Францією, Німеччиною, Португалією і Іспанією. Вона набула чинності в березні 1995 року.