Суспiльство

Ющенко подарує музею свою «окупаційну» форму?

Журналісти ознайомилася з експозиціями столичного і львівського музеїв совокупації.

А в аналогічному київському музеї чекають експонатів від самого Президента. Скандальна ідея Глави держави, здатна створити в суспільстві ще один привід для жорсткого протистояння, стала все активніше реалізовуватися з кожним днем.

На сесії Львівської облради за рішення створити музей тоталітаризму і окупації проголосували 97 депутатів. Проголосувати-проголосували, а ось що це буде за музей, які експонати в ньому виставлятимуться, пояснити до ладу не можуть. Особливо завзяті націоналісти пропонували іменувати його музеєм російської (або навіть московської) окупації. Не відома і майбутня адреса музею. Частина депутатів бачить його на вулиці Бандери. Мовляв, колись там розташовувалася в'язниця, де в 40-50-х роках тримали націоналістів. Інші пропонують приміщення колишнього музею радянської армії. Третій варіант – за містом, просто неба.

У Львові сподіваються і на фінансову підтримку Президента, який більше за всіх ратує за створення таких націоналістичних експозицій.

Київський «Музей радянської окупації» був створений практично відразу після того, як Ющенко виказав рац-пропозицію.

Він розмістився в невеликому 3-х поверховому рожевому будиночку на вулиці Стельмаха, 6а, на третьому поверсі. Його броньовані двері відкриті для всіх охочих, плати за його відвідування не беруть. Експозиція охоплює період з 1917 по 1991 рік. На кількох стендах розміщені фотографії, документи, які покриває скло із зображенням червоного колючого дроту. Найбільш виділяються стенди «Биковні», де представлені черепи загиблих там людей, пише «Сьогодні».

Як розповів засновник музею і Глава київської організації товариства меморіалу ім. В. Стуса Роман Круцик, до кінця року експозиції поповняться новими експонатами і документами: серед них шифроване листування Леніна і Троцького, де мовиться про те, що Україні можна обіцяти все, але війська не виводити і розстрілювати всіх неугодних.

Люди часто приносять експонати самі — роби з таборів і в'язниць, унікальну вишивку того часу зроблену за допомогою голки з кісток риби. В музеї можна подивитися 120 фільмів, які доповнюють представлені тут стенди. «Хто думає, що за радянських часів було багато хорошого, — говорить Роман Круцик, — нехай створить музей «світського раю», я не маю нічого проти».

Чому саме «совєтської», а не «радянської» в україномовному варіанті, це пояснив Роман Миколайович так: «Щоб було зрозуміло і росіянам, вони теж не мало постраждали». Додамо, що такі музеї планують відкрити в Кіровограді, Запоріжжі, а в Рівному для цього навіть приміщення є.

Як відомо, в суспільстві немає однозначної підтримки ідеї створення музеїв совокупації. Партії, які входять у правлячу коаліцію, вважають, що ця тема розколює українське суспільство, в якому існують прямо протилежні оцінки радянського періоду в історії України.

Днями Президент заявив, що може подарувати київському музею експонати зі своєї колекції. Що саме, в прес-службі поки не змогли відповісти. Відзначимо проте, що згідно зі своєю офіційною біографією, Ющенко служив у Закавказзі в прикордонних військах КДБ СРСР (тобто був типовим «радянським окупантом»), а тому, цілком можливо, хоче здати в музей свою «окупаційну форму» або дембельський альбом, в якому він знімався з іншими такими ж окупантами.