Минулої п'ятниці нарешті сталося диво - коаліція і опозиція дружно проголосували за необхідні для проведення позачергових парламентських виборів закони і вибрали новий склад Центральної виборчої комісії. Отже тепер, 30 вересня, українці дружно йдуть на вибори. Але чи відбудеться це – поки що також питання. Наприклад, народний депутат з Партії регіонів Михайло Чечетов стверджує, що для позачергового народного волевиявлення немає конституційних підстав – ЦВК не «обнулила» списки БЮТ і «Нашої України». Тому політичну кризу остаточно не врегульовано. Про це і інше нардеп розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.

- Михайле Васильовичу, депутати-опозиціонери склали свої повноваження. В той же час, Янукович говорить, що коаліція наполягатиме на продовженні роботи ВР. Чи законно це?

- В п'ятницю Миколою Яновичем Азаровим на робочій групі перед прийняттям остаточної версії закону про вибори була озвучена позиція про те, що до виборів чотири місяці, але це не значить, що розвиток країни повинен зупинитися. Все ж таки радіють тільки тому, як би вибори провести. Але країна повинна жити в нормальному ритмі, тому необхідна нормальна робота уряду. А для цього вона потребує прийняття тих або інших законодавчих актів, законів. Тому обговорювалося питання про те, щоб в окремі дні за узгодженням всіх парламентських фракцій збирати ВР з наперед узгодженим порядком денним і приймати не політичні, а економічні рішення, щоб економіка могла нормально розвиватися. Наприклад, потрібно буде прийняти зміни до бюджету, тому що після тієї жари, яка була в травні, в агропромисловий комплекс потрібно направити додаткові бюджетні кошти.

Що стосується складання повноважень, то це питання ще остаточно не вирішено.

- ЦВК повинна обнулити списки?

- Так. Депутати вийшли з фракції, на з'їзді було ухвалено рішення, після чого ЦВК повинна позбавити їх повноважень, а далі за списком ввести нових. Але в даній ситуації, для того, щоб парламент був неповноважним, потрібно обнулити списки. Тут виникли питання: в «Нашій Україні» є група Кінаха, тому суд заборонив їм обнуляти список. І стосовно БЮТу було ухвалено таке рішення.

- Виходить якась правова колізія.

- Так. Але що стосується Партії регіонів, то ми зі свого боку умови угоди, підписаної нашим лідером Віктором Федоровичем Януковичем, Олександром Морозом і Президентом, повністю виконали. Але в цій угоді є один пункт, який наші політичні опоненти повинні зробити самі – реалізувати вісімдесят другу статтю Конституції, внаслідок чого в парламенті буде менше 300 голосів. Тут ми їм взагалі нічим допомогти не можемо. Якщо вони це реалізують, значить, 30 вересня на законних підставах будуть вибори.

- Виходить, є вірогідність, що 30 вересня вибори все-таки не відбудуться?

- На сьогоднішній день головне питання не вирішено остаточно – не підведена конституційна основа для проведення виборів 30 вересня. Тобто, механізми всі відпрацьовані, закон про вибори прийнятий, зміни до бюджету прийняті і так далі. Але конституційної основи для проведення виборів поки що немає.

- І політична криза на сьогоднішній день все-таки не вирішена?

- Я б сказав, юридичні нюанси для того, щоб повністю була реалізована постанова і угода про проведення цих виборів, не реалізовані. І хотілося б, щоб не було спекуляцій, що до цього причетна Партія регіонів. Цю частину шляху опозиція повинна пройти сама.

- Володимир Путін заявив про те, що Україна наближається до тиранії.

- Це його оцінка. Він бачить ситуацію ззовні, я її бачу зсередини. І я вважаю, що у нас відбуваються непрості демократичні процеси з урахуванням нашого менталітету. Єдине, це ускладнюється тим, що влада вважає, що їй іноді можна керуватися не буквою закону і Конституції, а по-своєму їх трактувати, ухвалювати політичні рішення зовні конституційного поля. Але демократичний процес в Україні йде. Він незворотний.

- Можливо, для того, щоб політичні суперечки швидше розв'язувалися, Президент і прем'єр повинен бути з однієї команди?

- Ось у США президент в одній команді, а парламентська більшість – в іншій. В Італії прем'єр з однієї команди, президент – з іншої. Це абсолютно нормально. Є Конституція – це головне.

Взагалі, я вважаю, що якщо Президент і прем'єр будуть з однієї команди, то це йтиме в розріз курсу на демократизацію суспільства. І якоюсь мірою буде узурпація влади.

- Михайле Васильовичу, якщо у Вас буде відпустка, куди Ви плануєте поїхати?

- По регіонах, вибори ж. Відпустки не буде.

- А взагалі, де любите відпочивати?

- Я впевнений, що кращого відпочинку, ніж у Криму, немає. У мене не щороку виходить туди поїхати. Минулого року моя сім'я там відпочивала, а я двічі вранці прилітав і увечері відлітав.

Я сподіваюся, що пройде 10-12 років, і Крим буде кращим місцем відпочинку на землі.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

763