Заступник міністра регіональної політики і будівництва Олександра Кужель вважає, що політикам, охочим очиститися, необхідна «добра клізма». Також в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у екс-нардеп розповіла, чому зростає рівень злочинності, з яких причин неможлива реалізація силового варіанту виходу з політичної кризи, і що таке «коаліція мудрості».

- Олександро Володимирівно, чому, на вашу думку, Віталій Гайдук пішов з поста Секретаря РНБО? Чи є Плющ рівноцінною заміною?

- Плющ — дуже сильний політик. Я завжди говорила, що мені, наприклад, дуже шкода, що зараз у політиці немає Костенка, Плюща, Мусіяки. Гайдук і Плющ — це дуже різні напрями. Мені шкода, що Віталій Гайдук пішов. Вони обидва державники, але вони різні. Гайдук — це людина нового покоління в політиці. Це політик більш проєвропейський. А Плющ мудрий, як і Кравчук. Це та мудрість, яка сьогодні, напевно, дуже потрібна Україні.

Я не знаю причин звільнення Віталія Гайдука, але мені з ним було дуже цікаво і комфортно працювати. У нас завжди були дуже живі розмови.

- Наскільки достовірними Ви вважаєте гучні заяви Валерія Гелетея про підготовлювані замахи на відомих політиків?

- Коли я дізнавалася про те, що на мене готувалися замахи, то я сама подавала заяву в СБУ, і на прес-конференції повідомляла про це для того, щоб ті люди, які це готували, знали про мою обізнаність. Такого дуже багато, на жаль, в нашій країні. Поки пан Луценко був міністром МВС, у нас відновилися практично всі банди. Тому недивно таке зростання рівня злочинності. У будь-якому випадку це треба розслідувати.

Є дуже добра притча, коли хлопчик жартома кричав «вовки, вовки», і двічі йому вдавалися на допомогу, а втретє, коли хлопчику дійсно загрожувала небезпека, йому не повірили, і вовки його загризли. Якби це була людина з вулиці, Кармазін, наприклад, або Кужель, у яких немає можливості підняти всю СБУ і МВС. Я думаю, що у Секретаріату Президента була можливість більш серйозного аналізу цих документів перед оприлюдненням.

- На ваш погляд, чому робоча група так довго не може домовитися? Що гальмує її роботу?

Мені видається, що причина, насамперед, у головній позиції коаліції — в необхідності створення реєстру. Я їх абсолютно в цьому відношенні підтримую.

Я зараз перебуваю в Тернопільській області і їжджу по селах. Тут практично немає тих жителів, які голосують. Велика частина людей перебувають на роботі закордоном. І про це треба чесно говорити. На одну Тернопільську область прийшло 200 млн. доларів по Western Union. А як вони голосують? Вони голосують там, в посольстві, а потім тут за їх паспортами голосують родичі. Це нечесно.

Якщо ми говоримо про очищення, то потрібно його проходити дійсно з бажанням очиститися, а не так поверхнево обмитися. Хай вже роблять добру клізму.

- Олександро Володимирівно, як ви вважаєте, який склад коаліції сформується в парламенті після дострокових виборів? Чи комуністи і соціалісти відділятимуться від Партії регіонів?

- Я не можу цього знати, але можу сказати, чого б я хотіла. Я вважаю, що вибори повинні пройти восени, щоб не псувати сезон, коли люди заробляють гроші. Люди повинні попрацювати на землі, в садах, будувати. Цей найплідніший час. Крим, наприклад, взагалі цілий рік живе на запрацьовані влітку гроші. Ситуація з рейтингами за два-три місяці не зміниться. До виборів потрібно ґрунтовно підготуватися, зробити реєстр, виділити гроші на вибори, якщо вже таке рішення ухвалене. Хоча, чесно кажучи, я не бачу конституційності в цьому рішенні. Я була однією з тих, хто приймав діючу Конституцію, і мені неприємна вседозволеність. Я розумію, що це може не дуже добре закінчитися.

На мою думку, якби в минулому парламенті була створена коаліція «Нашої України» і Партії регіонів, це був би дуже серйозний прорив. У кожній з партій є маса порядних людей, фахівців. Звичайно, хотілося б максимальної присутності тих, чиї позиції співпадають з розумінням реформ, які могла провести Юлія Тимошенко в 2005 році. Тоді вона, маючи божевільну довіру населення, нічого не зробила. Але сьогодні реформи все одно треба проводити.

Я знаю і дуже поважаю опозиційну команду: і «Правицю», і «Нашу Україну». Є добрі фахівці і в «регіонах», це дуже сильна команда. Є фахівці і в СПУ. Я хочу, щоб вони працювали на Україну. Є дві-три люди, які мені цікаві, в БЮТ, але вони повністю позбавлені права вирішувати питання. А популізм ми просто більше не витримаємо. Ні популізм Луценка, ні БЮТ. Для країни це — катастрофа.

Візьміть останні малюнки ВВП і подивіться: 2004 рік — валовий внутрішній продукт — 12 з гаком відсотків, 2005 рік — 2,4 відсотки. Зараз ледве «вилазимо» на 8 відсотків. Юлія Володимирівна розірвала нам торговий баланс майже на 9 мільярдів. Імпорт перевищив експорт, це загроза національній валюті. Ми тільки-тільки «вилізли», на пузі проповзли ці роки уряду Єханурова і Януковича, щоб довести цього року до цифри 1,6. Ви представляєте ще один такий вибух? Це катастрофа.

Все-таки, при всіх політичних симпатіях, потрібно робити справу. Я вважаю це найголовніше. Хотілося б, щоб була така коаліція мудрості.

- Якщо найближчим часом Ющенко і Янукович не прийдуть до компромісу, чи можлива реалізація силового варіанту?

- Я думаю, що обидва Віктор настільки мудрі і відповідальні, що вони прийдуть до компромісу. Що той, що інший — державники, і переживають за людей. Якби вони думали тільки про себе, якби на їх місці була Юля, то можна було б чекати силового варіанту. А так я думаю, що вони домовляться.

- Як вам працюється на новій посаді??

- Мені раніше здавалося, що я так багато знаю, що вже можу все. А зараз, працюючи поряд з Яцубою, можу сказати, що вчуся щодня. Такого досвіду в мене ще не було, мені важко, але дуже цікаво.

- Чи встигаєте відвідувати світські заходи? Бути з сім'єю?

- Вільного часу у мене дуже мало. Працюю по 12-13 годин на день. Зараз багато відряджень, тому що міністр хоче встигнути напрацювати дуже цікаві програми. Ми не беремо участь у всіх цих політичних розбираннях. Працюємо як останній раз, вкладаємо всі сили. Хотілося б дуже багато встигнути до того, як знову почнуться перестановки.

Один день тижня — неділя — я приділяю родині.

- Чи не хочете потрапити в список тієї чи іншої партії?

- Поки що я не думала на цю тему. Я б дуже хотіла працювати з розумними людьми. Прийдуть розумні люди у виконавчу владу, будемо ми запитані — значить, працюватимемо. А якщо запросять у список — треба подумати.

Недавно я чула, як Ніна Карпачова закликала, щоб пішли олігархи і прийшли фахівці. Потрібні їм фахівці? Покличуть — я готова попрацювати. Я вже знаю, як працювати, у мене є досвід. Я прийду, і з першого дня працюватиму професійно. Треба буде, запросять — значить, будемо поряд.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1164