Звільнення Президентом суддів КСУ за невиконання присяги є ширмою, за якою Президент ховається від рішення КСУ по указу про розпуск Ради від 2 квітня. Про це і багато інше в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у розповів директор українського філіалу Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень Володимир Малинкович.

Серед іншого, він припустив, що в ситуації повного ігнорування Президентом Ющенком законів України і Конституції, може знову стати актуальною тема розігнання чинного уряду. «Президент може через Раду безпеки оголосити Кабмін таким, що діє проти указів Президента, тому що він не фінансує вибори», - вважає Малинкович.

- Як ви розцінюєте сьогоднішнє призначення Медведька заступником генерального прокурора України. Чи було воно прогнозованим? Чи не вважаєте ви, що такі дії Піскуна є спробою пом'якшити удари, раніше нанесені Президентом?

- Я думаю, що це все-таки пов'язано з позицією самого Піскуна, який вельми і вельми обережний і не хоче розривати ні з ким відношення. Він боїться гострої конфронтації.

Річ у тім, що Медведька не можна звільнити, оскільки він був на лікарняному, а це значить, що поки він Генеральний прокурор України. Для того, щоб пом'якшити цей конфлікт, Піскун пропонує Медведьку цю посаду, але той поки наполягає на суді з Ющенком з приводу законності його указу про призначення Піскуна тоді, коли він хворів.

- Коаліція говорить про те, що судді КСУ Станік і Пшеничний як і раніше є діючими суддями, оскільки указ Президента про їх звільнення нелегітимний. А як вважаєте ви?

- Я вважаю, що в КСУ як і раніше 18 суддів і тому зараз призначати нових суддів абсолютно безглуздо. І не тільки тому що вони не можуть скласти присягу, а й тому, що не вирішено питання з легітимністю президентського указу про звільнення Станік і Пшеничного. Дійсно відповідно до статей Конституції 106 і 126 Президент має право звільнити тих суддів, які пройшли за президентською квотою, але це зовсім не означає, що подібне рішення не передбачає якусь попередню процедуру. Ці судді звільнені за порушення присяги і треба все-таки визначити, чи дійсно вони порушили присягу.

В цьому випадку є процедура, передбачена регламентом Конституційного Суду, згідно з якою, судді КСУ повинні визначити чи мало місце порушення присяги, і визнати це можна тільки тоді, коли 12 суддів висловлюються на підтримку факту порушення.

До того ж в законі про КСУ, причому в редакції від серпня 2006 року, коли вже діяли зміни до Конституції, сказано, що повноваження судді Конституційного Суду, який порушив присягу, може припинити Верховна Рада, і лише після цього вступає в дію норма Конституції про право Президента позбавити цих суддів посади. Але ця процедура не дотримана. М'яко кажучи, питання про те, чи є Конституція і її норми вищими, ніж норми інших законів - це спірне питання.

Сьогодні судді КСУ повинні ухвалити рішення по першому Указу Президента про розпуск парламенту, і я думаю, що у них є така можливість. Президент може посилатися на все, що завгодно, але якщо буде рішення КСУ, включаючи голоси Станік і Пшеничного про неконституційність його Указу, він виглядатиме погано.

- Тобто, ви не вважаєте, що в найближчі дні може дійти справа до приведення до присяги новопризначених суддів КСУ?

- Ну, це взагалі немислимо, адже з погляду Президента парламенту давно немає. У парламенті 5-го скликання Степан Гавриш і Василь Костицький не можуть приймати присягу, тому що його вже немає, а парламенту 6-го скликання ще немає, навіть з погляду президентської логіки. Отже їм просто ніде складати присягу і найближчим часом їх можна розглядати тільки як кандидатів на місце суддів.

- Вас не насторожує, що КСУ досі не виніс рішення щодо першого указу Президента про дострокове припинення повноважень парламенту 5-го скликання і про призначення парламентських виборів на 27 травня?

- Мене дійсно сильно хвилює проблема, чи буде рішення КСУ по першому указу Президента про дострокове припинення повноважень Ради. Дивно, що сьогодні КСУ мовчить, адже 5 травня, тобто завтра, у нього закінчується місячний термін, впродовж якого Суд зобов'язаний у разі невідкладного розгляду його завершити, а вони ні вчора, ні сьогодні не працювали.

Тобто, ми вже за межами правового поля і нам залишається тільки фантазувати про можливі наслідки, оскільки вже давним-давно все вирішується з волі однієї людини, а не згідно з законодавством.

- Вихід з цієї ситуації – перемови?

- Ніяким чином. Мені видається, що зараз вступати в переговори з Президентом аморально. Він ні в чому не поступається, не дотримується закону, навіть грубо зневажає закон. Вступати в перемови з Президентом потрібно, але пом'якшувати кути шляхом переговорів можна тільки після рішення КСУ. Залежно від того, яким буде рішення, все і визначиться.

Ми зараз воюємо не за вибори, а за те, чи будемо ми жити в правовій державі, або ж в країні беззаконня. Якщо зараз дозволити Президенту робити те, що він хоче всупереч закону, то хто сказав, що він визнає результати виборів? Хто сказав, що він знову призначить лідера партії, що перемогла, прем'єр-міністром. Нічого не можна гарантувати, тому що він поки ні в чому не поступився і не діє в рамках норм права.

- Сьогодні Рада внесла зміни до бюджету поточного року, щоб підвищити пенсії інвалідам війни і ветеранам, зарплати бюджетникам. Очевидно, що Президент, не визнаючи легітимність парламенту, не стане підписувати і цей закон. Які можуть бути наслідки цього кроку?

- Якщо він не стане підписувати цей закон, за Конституцією через 15 днів достатньо буде підпису голови ВР. Якщо ж Президент накладе вето, то це інше питання. Але він цього робити не буде, адже це соціальний закон і він ризикує налаштувати проти себе мільйони людей, а по-друге, він не накладатиме вето, оскільки для нього парламенту немає.

Тут є і інша проблема: хто визнає закон, підписаний Морозом? Уряд цей закон визнає, а Президент не визнає. Виконувати його буде Кабмін, поки він живий, але якщо завтра розпустять Кабмін.

- А це можливо?

- А чому ні? Про це вже всі говорять. Президент може через Раду безпеки оголосити Кабмін діючим проти указів Президента, тому що він не фінансує вибори. Тобто без рішення КСУ, ми знову в правовому тупику, і Президент робить що хоче.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1339