Політолог, президент соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко вважає, що «весняний марш опозиції», який стартує в цю суботу в Києві, проходитиме мирно. Хоча не виключає, що можливі бійки у випадку, якщо правляча коаліція надумає відправити на мітинг своїх представників. Ось тоді можливі жертви і загострення ситуації, що склалася в країні. Про це і багато інше політолог розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.

- Вікторе Сергійовичу, сьогодні вбивство Максима Курочкіна - тема, яка найбільше обговорюється . На вашу думку, це були бізнес-розбирання чи все-таки не обійшлося без політики?

- Так, це було бізнес-розбирання, але політика тут присутня, тому що відбулося вбивство достатньо впливової в політичних і економічних планах людини. А за це несуть відповідальність МВС, прокуратура і куратор правоохоронних органів у Кабміні – Володимир Радченко. Ось в цьому політика є: сьогоднішній уряд показує свою нездатність контролювати криміногенну ситуацію в країні.

Справа ж не в самому Курочкіні. Вбивств в Україні відбувається багато. Але просто це вбивство викликало багато обговорень.

- Тоді чи загрожує відставка главі МВС Василю Цушку?

- Я думаю, ще ні. Але Радченку і Цушку треба дуже серйозно подумати про своє не економічне, а політичне майбутнє.

- Взагалі якась цікава ситуація виходить. Представники ЗМІ досі не впевнені, що Курочкін мертвий, оскільки ніхто з них тіло не бачив. У такому разі, чи можливий варіант, що Макс Бешений інсценував свою смерть, щоб втекти, наприклад, закордон?

- Я не знаю. Але це тоді ще більший скандал у правоохоронних органах, якщо на очах всієї країни відбувається інсценування, такий «театр».

Те, про що Ви говорите, ще більше ускладнює вину прокуратури, МВС і, повторюю, відповідального за правоохоронний блок Радченка.

- На вашу думку, чи стане ця справа черговим резонансним «глухарем»?

- Звичайно ж. Якщо продовжувати логіку моїх відповідей, те, що було допущене, тим більше не може бути виправлене.

- А на наші відносини з Росією це вбивство якось вплине?

- Я думаю, що ні. Тут не треба шукати якоїсь великої політики. Звичайно, російський уряд може вимагати окреме або спеціальне розслідування. Можуть приїхати їх слідчі. Приблизно так, як це робили з Литвіиенком у Британії.

Але я не думаю, що це вплине на відносини, припустимо, прем'єр-міністра Януковича з Кремлем і так далі.

Тут же політика пов'язана тільки з повною нездатністю правоохоронного блоку уряду справлятися з своїми обов'язками. Але, думаю, у Кремля вистачить розуму, щоб «треті сили» не скористалися цим убивством.

- До речі, про уряд. Як Ви вважаєте, чи вдасться правлячій коаліції за два місяці набрати 300 голосів?

- Не вдасться. Та і не потрібно уряду ці 300 голосів. Тому що якщо так відбудеться, то завтра потрібно буде виконувати програму Партії регіонів зразка 2006 року. Тобто, російська мова, ЄЕП і так далі. А я не думаю, що перед літніми відпустками забезпечена частина уряду і депутатів схоче сваритися з Заходом.

- Якщо говорити про юридичний аспект цього питання. Ющенко засуджує перебіжчиків з БЮТ і НУ, і заявляє, що в одиночному порядку вони не мали права приєднуватися до коаліції, тому що більшість повинна формуватися фракціями.

- Все правильно - більшість формується фракціями. Але якщо визнати логіку Ющенка про те, що окремий депутат представляє свої політичні погляди, то так само окремий депутат має право і переходити з однієї фракції в іншу. Тут не повинне бути подвійної логіки. Ющенко не повинен забувати, що якщо він звинувачує коаліцію в тому, що вона розширяється до 300 голосів не за рахунок фракцій, а за рахунок окремих «солдатів», то вони мали право ухвалювати рішення про перехід у більшість. І вони переходитимуть. Тим паче, що люди БЮТ – це ядро, буквально відсотків 30, які вірять у Тимошенко. А інші – це достатньо багаті люди, які мають серйозний шлях політичної зради в різних фракціях, різних партіях протягом декількох років. Тому вимагати від них відданості Тимошенко теж не можна.

- Недавно Президент зустрічався з суддями КСУ без Януковича і Мороза. Правда, звинувачує спікера і прем'єра в тиску на суддів, а сам хіба не цим займається?

- Абсолютно правильно. Так само, якби Янукович особисто зустрівся з членами Конституційного Суду, опозиція відразу заговорила б про тиск. Тому Ющенко не мав права з ними зустрічатися. А якщо і мав, то повинен був це зробити в публічній обстановці, принаймні, в присутність депутатів, політологів, журналістів, юристів, членів Верховного суду. Але він цього не зробив. Тепер коаліція отримала мотив звинувачувати його в тиску на КСУ, і абсолютно справедливо.

- Якщо все-таки відбудеться зустріч Ющенка, Януковича, Мороза з суддями КСУ, чи можна чекати, що суд нарешті запрацює?

- Ні. По-перше, він дуже слабкий чисто професійно. По-друге, економічний тиск зробив суддів самими перспективно-корумпованими членами українського суспільства. В такій ситуації ніяка частина громадськості не прийме їх рішення. Тобто, відбулася повна дискредитація КСУ.

- Що тоді робити? Переобирати?

- Ні, чому?! Вони стали політичними «імпотентами», але юридично їх становище бездоганне. Давайте хоча б збережемо мінімальну повагу до закону – це переобрання нічого не дасть, тому що немає балансу сил.

- Але якщо не розглядатимуться такі значущі конституційні подання, як, наприклад, щодо закону про Кабмін.

- Вони розглядатимуться. Але в такій ситуації, яка не дасть переваги ні тій, ні іншій стороні, або дозволить інтерпретувати саме рішення КС двояким чином. Тобто, він працюватиме, але виконуватиме свою роль неоднозначно. Що якраз від нього і вимагається, тому що вся решта судів може відображати себе або «мрійниками», або об'єктивними, а Конституційний Суд повинен брати на себе відповідальність, приймаючи той чи інший бік.

- Давайте ще про опозицію поговоримо. В суботу опозиційні сили збираються влаштувати на Майдані мітинг. Як Ви гадаєте, чи буде він мирним, чи варто чекати якихось провокацій?

- Якщо правляча коаліція приведе своїх активістів, які вже довго не одержували матеріальну і політичну допомогу, то вони, звичайно ж, зіткнуться з опозицією. І ось тоді те, що відбувається буде не на користь коаліції і опозиції. Візьмуть гору «треті сили». Або, не дай Бог, відбудеться подальше загострення обстановки. А ми вже знаємо, що ні КСУ, ні МВС, ні прокуратура, ні відповідальні за правоохоронні органи в Кабміні не можуть управляти цими процесами. От чому хай опозиція вирядить своїх людей, порахує свої лави. Але краще, щоб коаліція не приходила на Майдан.

- Добре, вийшли, порахували, сходили під Кабмін. Що далі?

- На вулиці гарна погода, ну, вийшли, походили, пригадали молодість, Майдан. Люди ж приїхали з різних кінців країни. Що ви їм так заздрите?

Гірше, якщо відбудеться зіткнення сил. Будь-яка розбита голова, не важливо, кого – чи міліціонера, чи підлітка з Донецька, чи тітки з Тернополя, - різко загострить ситуацію.

Будь-які дрібні гроші можуть бути дуже небезпечній для України. Тому б було правильно, якби опозиція показала свою силу, а коаліція, використовуючи парламентські методи, продовжувала працювати.

- Виходить, людям не набридли Майдани.

- Не знаю. Здається, ні. Тому що частина України вважає, що її обдурили, що правляча коаліція не забезпечує її інтереси, а інша частина упевнена, що їх інтереси враховані, і Майдани набридли.

Треба бачити і іншу ситуацію. Правляча коаліція справилася з зимовим періодом, тобто, не було соціального вибуху, на який розраховувала опозиція, готуючи свої заходи.

- Дивлячись на ситуацію, що склалася, напрошується висновок про те, що об'єднати Україну, про що так багато говорили Ющенко і Янукович, не вийде.

- Поки не вийде. Це вирішуватиметься або за круглим столом за участю політичних сил, або якщо Ющенко і Янукович піднімуться над політикою. Тобто не слухатимуть ні коаліцію, ні опозицію, а перейдуть до наступного етапу політичної реформи – місцевого самоврядування. Тоді запрацюють зовсім інші політичні сили в областях. І хай у такому разі туди йде вся політика, хай Майдани з'ясовують відносини всередині кожної області.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

954