Звичайним людям завжди хочеться «прочинити завісу» особистого життя народних обранців, яких частюка доводиться бачити на екранах телевізорів, читати про них в газетах і журналах. Кореспонденти ForUm’у вирішили побувати в гостях в одного з найяскравіших представників Партії регіонів, сина дисидента, народного депутата Тараса Чорновола.

Квартира Тараса В’ячеславовича трохи нагадує галерею - стіни коридору, кухні і кімнат увішані найрізноманітнішими картинами, які, як зізнався господар, йому подарували старі знайомі, тому ходити по спеціалізованих магазинах не довелося. А ось магнітики на холодильник Чорновіл купує сам – колекціонує. Обов'язково привозить їх з тих країн, які відвідує.

Оскільки квартира розташована на сьомому поверсі, то про звичайний камін доводиться тільки мріяти. Але був знайдений вихід і з цієї ситуації - нардеп замовив електричний, про що абсолютно не шкодує.

 
 
Не дивлячись на те, що сім'я Чорновола встигла обжитися на новому місці, ремонт доробити не завадило б, вважає глава сімейства. Правда, як саме видозмінити вітальню, поки не знає. Говорить, треба в дизайнерську фірму звернутися, хай порадять професіонали, а то самому не впоратися.

- Тарасе В’ячеславовичу, як давно Ви переїхали в цю квартиру?

- Два з половиною роки тому. Я перший житель цього будинку. Він побудований Верховною Радою. У неї є своє невелике будівельне управління, яке насамперед забезпечує житлом свій апарат, і, крім того, вважається, що має видати квартири всім потребуючим депутатам. Правда, таких не дуже багато, тому що, коли я сюди заселявся, офіційно квартири отримало багато людей, а поселилися одиниці.

- Хто Ваші сусіди?

- Піді мною живе депутат минулого скликання Карнаух. У цьому ж будинку живе Андрій Шкіль. Нові депутати п'ятого скликання вже отримали квартири. Я знаю, що 10 квартир виділили для обранців нового скликання в сусідньому під'їзді. Але вони, здається, не вселилися, принаймні, я їх ще не бачив.

- За сіллю до сусідів ходите?

- Ні, якось з сіллю у мене проблем немає. Я люблю заїжджати раз в тиждень-два до супермаркету і створювати «тиху істерику» касиркам - набираю дуже багато продуктів, і у них заїдає транспортер, по якому рухаються покупки.

 
 
- А в магазинах люди Вас впізнають?

- З цим, дійсно, у мене є проблеми. Де б я не був, у мене обов'язково з'являється одно-два звернення. Люди підходять, розповідають про свої проблеми.

- І Ви намагаєтеся якось допомогти?

- Я розказую, що в приймальну ВР потрібно занести заяву, приносять, а потім вже працюємо.

Я запитав якось у своїх колег: «Скільки у вас з початку року зареєстровано звернень громадян?». Говорять, п'ятнадцять, вісімнадцять. А у мене тільки по офіційному юридичному зверненню вже 250, а з листами буде десь 600.

Стандартний лист до мене починається словами: «Вчора побачила Вас на передачі «Свобода слова». Мене так зачепила Ваша щирість, що я вирішила Вам написати про свої проблеми». І далі – мені потрібне те, то й те.

- Микола Катеринчук розповідав, що якось проїхався в метро. А Ви їздите в метро?

- Часто. У мене з вікна трохи видно виїзд на Південний міст. Якщо я бачу, що пробка на ньому абсолютно «мертва», то швидше поїхати на метро.

- Наскільки я знаю, Ви самі їздите за кермом.

- Так.

 
 
- І водія у Вас не було?

- Ніколи.

- Чому? Не довіряєте?

- По-перше, не довіряю. У мене була одна страшна аварія, коли я дивом залишився живий. За кермом тоді був не я. Після цього я поряд з водієм відчуваю себе не затишно.

- Якщо побудують депутатське містечко, Ви туди переїдете?

- Звичайно, ні. Я б і в цьому будинку не жив, якби всі депутати, які офіційно прописані, тут реально жили.

Я категорично проти цього депутатського містечка. Я був прихильником того, що всіх приїжджих депутатів ВР повинна забезпечити житлом. Але, як в Польщі – «депутатським будинком» - гуртожитком.

У принципі в цьому депутатському містечку планується такий гуртожиток. Але цей дуже шикарний гуртожиток для того, щоб колишні депутати потім відмовилися від спокуси його приватизувати.

 
- А домашні тварини у Вас є?

- Є хом'як. На кішок і собак у мене алергія.

Син захотів хом'яка. Правда, швидко втратив до нього інтерес, і закінчилося тим, що я один його зараз і підгодовую.

 
 
- Ви спілкуєтеся з своєю першою сім'єю?

- Так, постійно. Правда, вони живуть в Німеччині. Це відома історія. Арієв зробив їм рекламу, думаючи, що мені робить антирекламу, коли перед президентськими виборами, розмахуючи якимись папірцями, сказав: «Ось до нас з довірених рук потрапили документи, що представники Януковича, його штабісти, збираються втекти з України». Знаю я, з яких довірених рук – тодішній прес-секретар МЗС Лубкивський передав конфіденційні документи, «підписані Чорноволом, в яких він просить позбавити українського громадянства своїх синів». Йшлося про моїх старших синів, які з трьох років живуть у Німеччині.

- Бачитеся з ними?

- Звичайно. Приблизно разів три на рік.

Крім того, переписуємося по електронній пошті, телефонуємо.

- Про що розповідають?

- Вони тільки хочуть, щоб я трохи менше їх розпитував, тому що основне питання - як навчання. А вчитися не дуже хочуть, як будь-які молоді люди. Адже вони ж звичайні діти!

- Не скажіть. Ви ж і самі не були звичайною дитиною.

- Все-таки син дисидента. У зв'язку з цим було дуже багато нюансів – постійні обшуки в будинку, КДБ.

- Це найяскравіші спогади з дитинства?

- Ні, спогадів багато. Вони всі яскраві. Ми тоді з мамою і її знайомими часто їздили до Карпат. Це була група медиків-фармацевтів, які вмудрялися найняти старий автобус, яким нас вивозили в гори. Маршрути іноді були на декілька днів. Плюс було багато походів з наметами, поїздки на байдарках.

- Яким Ви були в дитинстві?

- Підлітковий вік у мене був особливо важким. Я у восьмому класі відмовився ходити в школу, тому що ввійшов у конфлікту з системою. Почалося з того, що нас на черговому суботнику примусили прибирати листя, а я сказав, що не хочу. Я пішов в юридичну консультацію і добився виписки з Кримінального кодексу про примусову роботу дітей, яку переписав від руки: повісив у школі, другий примірник вручив вчительці, третій – директору. Після чого почався такий скандал! Ось я і відмовився йти в школу. Не знаю, скільки це коштувало нервів мамі, але вона добилася, що мені дозволили навчатися вдома. Це навчання було ніяким, у мене восьмий клас «випав» з освіти. Я досі розділ хімії, який стосується хімічних формул, не пам'ятаю, та й література «випала».

 
 
Потім якось все втихомирилося. Знову почав ходити до школи. Правда, став дуже солідним, носив обов'язково краватку. Коли мене виключали перший раз з комсомолу, на зборах, де мене повинні були «вишпетити», всі учні-хлопчики на знак протесту прийшли в краватках. До цього тільки я один ходив.

- І Вас виключили з комсомолу.

- Так. Спочатку написали: «За зраду Батьківщини». А потім хтось пояснив, що це кримінальна стаття, і треба написати щось інше. Тому мені видали інший листок про виключення з комсомолу «За ідеологічну незрілість».

- З батьком як тоді бачилися?

- Побачення раз на рік на зоні. Частіше не можна було.

Я більше виховувався на його образі.

- Він Вам давав поради?

- Не було такого, щоб він мене повчав.

У мене були дуже цікаві поради, але вони були сформовані набагато раніше. Коли мене хрестили, мені мої хресні батьки написали «Заповіт», в якому було десь двадцять заповідей.

А з батьком було спілкування, про яке у мене залишилися приємні спогади, тому що вони були, дійсно, інтелектуальними.

 
 
- Вас звинувачують, що Ви не ходите на його могилу.

- Я ходжу. Тільки не присутній, коли туди приходить все це зборище, яке вилазить брудними чобітьми на його надмогильний камінь і починає собі створювати «нерукотворний пам'ятник». Я не можу бачити, як люди, які його поганили, зараз розповідають, як вони йому допомагали і підтримували його.

Я приходжу раніше, ніж там може з'явитися «рухівський істеблішмент», десь годині о 7-8 ранку.

- Ваш конфлікт з дружиною батька Атеною Пашко…

- Його немає. Ми просто не спілкуємося.

Взагалі мені здається, що у таких людей, як батько, має бути домашній затишок, чого у нього не було, я це добре пам'ятаю.

- А своїх дітей ким Ви бачите в майбутньому?

- Старші вже визначаються. Думаю, один буде гуманітарієм, а другий займатиметься чимось, пов'язаним з комп'ютерними технологіями.

А молодший буде політиком (усміхається). Він, коли йому було два з половиною роки, всю політику в позитивах і негативах знав так, що я досі не освоївся.

Ось в 2001 році, коли проводилася акція «Україна без Кучми», він, дивлячись на все ці маніфестації, навчився замість «Добридень» говорити «Кучму, геть!». Отже політичну кон'єктуру він освоїв (сміється).

- Чи є у Вас друзі серед політиків?

- У мене є добрі колеги. А слова «друг» в політиці я остерігаюся.

Поза політикою у мене є друзі.

- Хто вони?

- В основному це люди, які зі мною працюють – мої помічники.

- Як проводите вихідні?

- Провожу, як зараз - зустрічаюся з журналістами, заїжджаю на роботу. Якщо є можливість нікуди не поспішати, нічого не робити, я дивлюся фільми Кустуриці або просто переглядаю фотоальбоми, автомобільний атлас Європи і згадую, куди я їздив і думаю, куди можу ще поїхати.

- А взагалі як відпочиваєте?

- Не уявляю, як можна перебувати в «Нижній Ореаде» в Криму, де відпочивають депутати. Мені при всій моїй симпатії до більшості з них, їх фізіономій вистачає у ВР. Їхати «варитися в тому ж соусі» – це не відпочинок. Тому я не відпочиваю в Україні. Крім того, прагну не бувати на закордонних курортах, де багато наших.

 
 
Я люблю поїздки, автотуризм. У цьому плані я трохи авантюрист. Можу сісти в машину і поїхати в якусь європейську країну.

Я знаю всі основні показові платні дороги в Австрії, які ведуть через перевали, заповідники, по яких можна виїхати і побачити щось неймовірне.

- Як вітатимете дружину з 8 березня?

- Я день Клари Цеткін якось не дуже сприймаю. Для подібного свята є День матері.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

3764