Народний депутат з Партії регіонів Микола Круглов вважає, що, не дивлячись на останні баталії, протистояння між двома головними Вікторами в Україні – Ющенком і Януковичем, до літа закінчиться. А дострокових парламентських виборів таки не буде. Хоча, як стверджує парламентарій, «регіонали» до них повністю готові. Про це та інше Круглов розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Миколо Петровичу, Ваш співпартієць Василь Кисельов заявив, що в п'ятницю в парламенті буде зареєстрованийзаконопроект про дострокові парламентські і президентські вибори. Чи обговорювалося це питання на раді коаліції?
- Я не входжу до складу ради коаліції, тому не можу сказати. Але, в принципі, суб'єктом законодавчої ініціативи є депутат, і він має право внести будь-який законопроект.
Але ми не боїмося виборів.
- Яка ймовірність того, що БЮТ і НУ проголосують за цей законопроект?
- Я не думаю, що вони голосуватимуть за проект, оскільки в ньому говориться і про дострокові вибори Президента.
- Чи не вийде так, що, заявляючи про готовність зареєструвати цей законопроект, Партія регіонів пішла на поступки не тільки фракції БЮТ, а й особисто Юлії Тимошенко?
- Я не вважаю, що ми взагалі йдемо комусь на поступки. Якщо виникають якісь питання, то проходить процес домовленості за круглим, квадратним, яким завгодно столом.
- Оскільки в законопроекті йдеться і про президентські дострокові вибори, чи може виникнути ситуація, аналогічна тій, яка виникла в 1994 році з Леонідом Кравчуком?
- Не думаю, що на сьогодні ситуація в державі саме така. Просто намагаються створити видимість, що вона така , як в 1994 році, коли «верхи не можуть, а низи не хочуть». Це абсурд. Сьогодні суспільство хоче спокою.
Ми повинні розуміти, що за минулі два роки у нас накопичилося дуже багато проблем. І їх не можна вирішити виборами. Якби так було можливо, ми по кожній проблемі проводили б вибори, і наступного дня люди прокидалися і говорили: «Спасибі, проблема знята».
- Якщо уявити ймовірність того, що дострокові вибори все-таки відбудуться. Хто, окрім ПР і БЮТ, потрапить до парламенту?
- Якщо подивитися засідання за круглим столом, всі серйозні люди прийшли до єдиної думки, що практично нічого в розкладі політичних сил принципово не зміниться.
- У Литвина і Вітренко є шанси?
- Це залежатиме від них. Тут складно передбачати розклади.
Але у нас поки не відбулося самого головного в думках політиків, тому ми продовжуємо ділити Україну. А звідси і напрям електорату – він може піти як в один, так і в інший бік. І всі ці поїздки по регіонах, чищення, прибирання ведуть тільки до протистояння.
- До речі, про протистояння. Вчора Ющенко дуже жорстко розкритикував уряд, зокрема у сфері тарифів на послуги ЖКГ.
- Я розумію, що у кожного є право зриватися в цій ситуації. Але виникає питання: чому два роки ніхто тарифами не займався? Чому раптом виникло це питання?! На засіданні РНБО поговорили і сказали, що ситуація критична, і це питання національної безпеки. Якщо це так, значить, вона неминуче пов'язана з фінансами, ресурсами, джерелами фінансування. Чому тоді ми робимо протилежні кроки? Тарифи пов'язані з проблемою ЖКГ, національною безпекою. Чому ми намагаємося сьогодні це все повісити, образно кажучи, на одну чи дві політичні сили?!
Якщо це питання національної безпеки, то давайте нацією його вирішувати. А не так – бігти з боку і кричати: «Акела промахнувся!».
- Скільки може тривати «холодна війна» між інститутами Президента і уряду?
- До літа вона стане м'якшою. Просто взимку в усіх загострені відчуття. А до літа… люди поспішатимуть у відпустки, добрішатимуть і м'якшатимуть.
- Янукович не виключає, що президентські вибори в 2009 році проходитимуть в парламенті. Наскільки це ймовірно?
- Для цього треба пройти тривалий шлях внесення змін до Конституції.
Якщо ця ідея, як говорив колись дідусь Ленін, оволодіє масами, 450 голосами, то такий варіант, у принципі, можливий. Але він важко здійснимий, тому що для цього потрібно як мінімум 300 голосів.
- Хто може стати конкурентом Тимошенко на цих виборах від Партії регіонів? Янукович? Чи можливі інші варіанти?
- Сьогодні навіть не варто це обговорювати. Рано.
- Віктор Андрійович вчора також заявив, що Янукович зразу ж «дав добро» на Огризка.
- Наскільки я знаю, зустрічі не було.
Я думаю, якщо хотіли б взаєморозуміння, то ця людина повинна була «пройтися» по лідерах. І вже тим більше, як передбачуваний член Кабміну, він повинен був зустрітися з прем'єром. Це теж в якійсь мірі відіграло роль.
Якщо МЗС продовжує показувати, що він нічийний, це не нормально.
- Президент повторно внесе кандидатури Огризка і Короля?
- Це його право.
- Їх затвердять?
- Подивимося. Може, на той час ситуація зміниться.
- На вашу думку, до чого може привести об'єднання НУ і БЮТ?
- До того, до чого вже приводило. Тут не треба багато говорити, а просто подивитися декілька інтерв'ю Юрія Єханурова, і все стає гранично зрозуміло. Я взагалі його вважаю розсудливою людиною, і знаю, що дуже багато людей з фракції НУ дотримуються саме його позиції.
Я не вірю, що між БЮТ і НУ буде, як кажуть, тривала любов. Між політичними силами вона не можлива.
- Добре, а любов між СПУ, КПУ і ПР?
- Тут немає любові.
- Шлюб за розрахунком?
- Тут у будь-якому випадку є одне найголовніше, що в більшості якихось питань співпадають наші плани і наміри, які ми і реалізуємо. Там, де не співпадають, ми говоримо – давайте залишимо на пізніше. От і все.
- Повернемося до Тимошенко. Як Ви вважаєте, чи не поглине БЮТ «Нашу Україну» в цьому союзі?
- Поглинути тих політиків практично не можливо. Вони самі об'єднатися не можуть. Є особи, яких поглинути не можливо. Вони не підуть на самознищення. Це по-перше. По-друге, потрібно пам'ятати про наш менталітет – «двох українців – трьох гетьманів». У нас так історично склалося.
- Чи не означає підписання цієї угоди, що Ющенко за умовчанням погодився на дострокові парламентські вибори?
- Не думаю, що він піде на це. У нього є законний термін до 2009 року, і я вважаю, що за цей час він в повному обсязі себе реалізує.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом