Губернатор Черкаської області Олександр Черевко, схоже, щиро закоханий у свій край. Він готовий годинами розповідати про красу «батьківщини» Тараса Шевченка і Богдана Хмельницького і запевняє, що не збирається проміняти Черкаси на Київ. Про свої губернаторські будні Черевко розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Влітку 2005 року, коли тривала відсутність дощу загрожувала майбутньому урожаю, Ви звернулися до обласних церковних лідерів з проханням відслужити молебень по дощу. А перед підписанням меморандуму «Про співпрацю облдержадміністрації і ЗМІ Черкащини на благо свободи слова і торжества правди» єпископ Іоанн освятив ручки, якими розписувався кожний підписант. Ви дійсно настільки покладаєтеся на вищі сили? Ви релігійна людина?
- Я людина віруюча. Тому я, звичайно, вірю у Вищий розум і Вищі сили, які, можливо, людство ще не може до кінця зрозуміти і пояснити. Звернення до священиків було, напевно, тією надією, яка повинна була спрацювати. І що дивно – це спрацювало.
А з іншого боку наші дії, вчинки повинні зміцнювати віру людей у завтрашній день. Ми всі повинні робити, подаючи або позитивні сигнали, або позитивні вчинки, або особисті приклади.
На мій погляд, так повинен діяти губернатор. Він повинен і говорити, і діяти, і мислити з точки зору і загального, і особистого прикладу для людей, для подальшого розвитку області.
Так, наприклад, я цього року публічно відсвяткував Різдво Христове. Це могли побачити черкащани. Але це було з дотриманням народних традицій, в простій, сільській, сімейній обстановці. Не роблю це випадково і не для того, щоб себе показати, я роблю це для того, щоб люди дивилися і повторювали, що робить перша персона в області. Скажімо, цього року я так само відсвяткував срібне весілля. 25 років пройшло з тих пір, як я одружився. Про це також був репортаж на телебаченні, в газеті. І до цього також привернув увагу, ґрунтуючись на тому, що сім'я – це та цеглинка, з якої складається вся подальша потужність суспільства і держави. - Олександре Володимировичу, в жовтні 2005 року Ви публічно робили звіт про результати роботи за 9 місяців прямо посеред площі Леніна напроти будівлі облдержадміністрації. Це був єдиний у своєму роді експеримент чи такі заходи стали у Вас звичкою?
- Свою роботу будую на основі демократичних підходів і прозорості. Тобто постійно роблю звіт перед ЗМІ, на сесії обласної ради, і дійсно зробив перший крок під час звіту перед громадськістю.
Знаю, що цей досвід був сприйнятий у Києві і, скажімо, по лінії партії Народний Союз «Наша Україна» була відповідна директива, щоб відзвітували губернатори перед громадськістю.
Безперечно, в такій звітності є плюси і мінуси. І надалі це не може бути, як форма, але саме цей підхід мене навів на спілкування з великими общинами. І тому практикую такі зустрічі. Тобто, якщо їду в район – обов'язково дивлюся підприємства тієї або іншої галузі, соціальну сферу, і потім зустрічаюся з активом району або з общиною міста.
Це зближує владу з людьми, робить її відкритою, і думаю, що це хороша практика. Вона не всім під силу. Адже і обсвистати можуть, якщо не буде з чим робити звіт. За два роки роботи в нас є про що робити звіт. В своїх виступах часто говорю, що в своїй області готовий зустрічатися і робить звіт перед будь-якою територіальною общиною за галузевим принципом або за будь-яким іншим.
- Що робиться в області для розвитку туристичного бізнесу?
- Згідно з нашими пропозиціями прийнята Державна програма «Золота підкова Черкащини». Це історико-туристична програма, відповідно виписаний маршрут. Відроджуємо духовні і історичні цінності, відновлюється інфраструктура місць, розміщених у рамках програми. Це ремонти шкіл, доріг, газифікація. Я думаю, що в перспективі туристичний бізнес матиме більш потужний розвиток у нашому регіоні.
Крім того, сама Черкащина є надзвичайно привабливим, унікальним краєм, в який завжди їхатимуть туристи.
Як відомо, в області діє 39 державних музеїв і 9 історико-культурних заповідників, працює близько 60 баз відпочинку, 36 готелів.
Вже минулого року Черкащину відвідали майже на 15 відсотків туристів більше, ніж у 2005 році. До нас їдуть як зі всіх куточків України, так і з інших країн.
До традиційних туристичних маршрутів тепер додаються і нові, зокрема, особлива увага надається в області і розвитку так зв. «зеленого туризму».
- Ви народилися, вчилися і працювали в Черкаській області. Чи немає бажання змінити місце проживання, обстановку, спробувати свої сили в іншому місті або в іншій сфері діяльності? Наприклад, у Києві? Не хочете спробувати себе як народного депутата?
- Народився в селі Водяники Звенигородського району в Шевченковому краї, де і закінчив школу. А потім продовжив навчання в Черкасах. На сьогоднішній день ситуація досить складна в нашій країні. Вважаю своїм обов'язком працювати на тій посаді, на якій і працюю. Я бачу перспективу і хочу і далі піклуватися про розвиток Черкаського краю.
- Ви - майор запасу, військовозобов'язаний. Якби раптом виникла необхідність, Ви стали б на захист України із зброєю в руках?
- Звичайно, завжди. Адже це є обов'язком кожного громадянина України захищати свою Батьківщину.
- Яке Ваше відношення до законів про імперативний мандат і про Кабінет Міністрів?
- Безумовно, Кабінет Міністрів повинен мати Закон про свою діяльність. Інша справа – якість цього закону. Це можна обговорювати і кожний, як мовиться, говоритиме зі своєї дзвіниці, але позитивно, що такий закон є.
Імперативний мандат потрібен. Він дисциплінує і, можливо, підвищить відповідальність депутатів перед виборцями.
- Як Вам працюється з Віктором Януковичем і Віктором Ющенком? Чи часто з ними зустрічаєтеся?
- З прем'єром і Президентом напрацьовані ділові, конструктивні відносини. А зустрічі відбуваються у разі потреби і, як правило, в плановому режимі.
- Олександре Володимировичу, як у Черкаській області йдуть справи з тарифами по ЖКГ? Чи впали рівні платежів?
- Зараз створені робочі групи, до першого березня повинна закінчитися перевірка обласною прокуратурою відносно обґрунтованості встановлених тарифів. Тарифи змінені, приведені до економічно обґрунтованих норм. Де виявляється завищена собівартість, вносяться необхідні зміни. Днями Черкаська міська рада ухвалила рішення про зниження тарифів. Тепер це вимагає відповідних компенсаційних виплат для підприємств теплокомуненерго і це питання знаходиться на розгляді в міськраді.
- Чи часто сім'я бачить губернатора?
- На жаль, з сім'єю бачуся або пізно увечері, або вранці, тому наперед домовляємося, щоб на вихідний день всі були вдома і проводимо його разом.
- Не хотілося б Вам попрацювати губернатором якоїсь іншої області?
- В іншій області не хотілося б. Я люблю свій край, своїх земляків. Тому виконую обов'язок керівника облдержадміністрації саме на цій території. Це дуже важливо для мене. Тим більше, що за два роки ми маємо вже непогані результати діяльності: і в економіці, і в соціальній сфері, і у сфері таких питань, як формування привабливості нашого краю, зокрема, інвестиційної. Запрошую всіх до співпраці з облдержадміністрацією, з черкащанами. Ми робимо і робитимемо все, щоб всі, хто йде сюди працювати, відчували себе комфортно і збагатили наш край.
Крім цього, не можу не сказати, що наш край – це край Богдана Хмельницького і Тараса Шевченка. Це край, де знайдені великі поселення Трипільської культури, так звані міста-гіганти. Тому запрошую всіх, хто любить подорожі, хто любить туризм відвідати Черкащину. У будь-який час року Вас тут гостинно зустрінуть, від відвідування області Ви отримаєте незабутні враження.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом