Міністр з питань надзвичайних ситуацій Нестір Шуфрич упевнений, що Закон «Про Кабінет Міністрів України» - це просто жорстке відображення норм діючої Конституції, а ось Президенту при голосуванні за політреформу дісталося дуже багато повноважень, що стало недоробкою уряду. Також в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у Нестір Іванович зізнався в тому, що міністерська посада для нього – це велика довіра і велика відповідальність, а оцінювати його роботу буде прем'єр-міністр Віктор Янукович.
- Несторе Івановичу, не таємниця, що у вас багато недоброзичливців, які, зокрема, прогнозували, що ви ненадовго затримаєтеся на посту міністра з надзвичайних ситуацій, що ви - «перехідний» міністр.
- Недоброзичливці для того й існують, щоб зловтішатися. Треба працювати і не озиратися на злостивців. Якщо вони є – це добре, якщо вони зловтішаються, значить, їм не подобається те, що в інших виходить.
Я думаю, що оцінку моєї діяльності на посту міністра з надзвичайних ситуацій маю давати не я, а суспільство і ті, хто мені довірив цей пост. Це, перш за все, антикризова коаліція і, звичайно ж, особисто Віктор Федорович Янукович. Міністерський пост - це велика довіра і велика відповідальність для мене.
- Чи можете ви вже назвати свої досягнення на міністерському посту?
- По-перше, цей початок реальних робіт у Новобогданівці по знищенню боєприпасів, по-друге, ліквідація ситуації пов'язаної з судном «Одиск», по-третє, управління ситуацією пов'язаної з ліквідацією наслідків урагану «Кирило». Також це ініціація кримінальної відповідальності за мародерство в Чорнобильській зоні, порушення питання про створення санітарної авіації і модернізацію пожежної авіації, рішення про реанімацію виробництва спеціальної пожежної техніки на існуючих сьогодні державних підприємствах і недопущення їх приватизації. Я ще міг би говорити про цілу низку інших вирішених проблемах, але вони більше торкаються внутрішніх директив МНС. Зокрема, це категоричне попередження про неможливість затримання присвоєння чергових звань. Не раз це було предметом спекуляцій і навіть корупції. Тепер це заборонено.
Також хочу сказати, що в МНС успіху бути не може. Чим менше у нас буде роботи, тим буде краще всім нам. Але, на жаль, робота є. І я б говорив не про успіх, а про виконання конкретних завдань.
- Несторе Івановичу, Ви заявляли про те, що для завершення будівництва чотирьох об'єктів на Чорнобильській АЕС потрібен мільярд доларів. Його реально знайти чи це неможливо в принципі?
- Мільярд доларів вже фактично є. Країни-донори і країни-вкладники через рахунки в Європейському банку реконструкції і розвитку і через програму «Тасис» Єврокомісії ці кошти Україні забезпечують. І з минулого року ми стали повноцінними учасниками всіх донорських програм. Наш внесок у проекти приблизно – 1/15. На сьогодні ми, як країна-донор і країна-вкладник, вклали в ці проекти вже десятки мільйонів доларів. Гроші шукати не потрібно – вони є. Просто є ціла низка технологічних і організаційних процесів, які потрібно прискорити, зняти певну інертність і втілити ці проекти в життя.
- Чи давно Ви гостювали на Закарпатті? Недавно Закарпатський губернатор звинуватив Вас у тому, що ви нічого не зробили для зниження небезпеки повені на Закарпатті. Що ви можете йому відповісти?
- Йшлося про те, що я, нібито, не підтримав бюджетну програму «Тиса». Я відповів, що йому треба трохи краще розібратися в процесі формування бюджету країни і бюджетних відносин між центральним і місцевими бюджетами. Тому що, на жаль, під час мого призначення основні положення бюджету вже були прийняті. І якщо ця програма була зменшена на декілька мільйонів гривень, то потрібно поставити запитання моєму попереднику – чому він не добився її збереження в тих параметрах, які були минулого року. Отже Закарпатський губернатор «ударив в штангу»: хотів забити гол, а вийшло, що в свої ворота.
На Закарпатті я був у жовтні місяці. Але я планую найближчим часом вилетіти туди і особисто провести нараду з приводу проблеми будівництва греблі в Комятах і проблеми знаходження «Преміксу» на Закарпатті. Експерти Міністерства вже підготували відповідний висновок.
- Робота міністра з надзвичайних ситуацій, напевно, нервова. Чи бувають нічні дзвінки, виїзди? Як боретеся зі стресами?
- Якщо міністр виїжджає на місце – це дуже погано.
Був момент, коли вже стояв літак для вильоту в Закарпатті, але оперативна інформація, отримана буквально за годину до вильоту показала, що рівень води падає, що служби на місці впоралися, і залучення додаткових підрозділів з Львівської і Івано-франківської області не потрібне. Виліт був відмінений.
Я хочу підкреслити, що, може, це було б і красиво – міністр МНС у гумових чоботях, по коліно у воді рятує якесь котеня, але завдання міністра в іншому. В тому, щоб забезпечити оперативність і ефективність рятувальних заходів, і мінімізувати занепокоєність і паніку у населення. А виїзд міністра, ким і яким би він не був, це завжди напруга для органів місцевої влади. Крім того, він може стати причиною чуток про гіперболізування тієї чи іншої проблеми. Але якщо вже міністр вилетів на якусь надзвичайну ситуацію, значить це дійсно ситуація, яка вимагає його особистої присутності і координації дій. Наприклад, ситуація з судном „ODISK” вимагала моєї безпосередньої присутності і ухвалення негайного рішення, адже судно могло стати причиною масштабної екологічної катастрофи.
А з стресами борюся, якщо чесно, за допомогою сім'ї, собаки і рідного дому. На жаль, я майже не п'ю, а, можливо, це б допомагало.
В останні півроку мені дуже допомогли заняття стрільбою з лука. Тепер я можу сказати відверто, що дійсно готувався до Пекіна на Олімпійські ігри. Але цей проект я вже відклав на майбутнє і два місяці не тренуюся. Але ті контрольні результати, які я показував на тренуваннях, дозволили б мені в 2007 році претендувати на місце в основній збірній України з стрільби з лука.
До речі, срібний призер Олімпійських ігор в Афінах з стрільби з лука був 58-річний японець. Отже час ще є. Якщо ситуація дозволить мені коли-небудь повернутися до професійних занять стрільбою з лука, то я цю можливість не відкидаю. Але поки це відкладено далеко вперед, так що ігри в Пекіні я дивитимуся по телевізору.
«Я не бачу ознак узурпації влади»
- Як Ви розцінюєте той факт, що Блок Юлії Тимошенко створив ситуативний союз з Партією регіонів і голосує у Верховній Раді за закони, які не підтримує Президент Ющенко?
- Це здоровий прагматизм. Я не хочу зараз бути нічиїм адвокатом, але не зовсім розумію, чому, коли «Наша Україна» хотіла створити широку коаліцію, і міністри «Нашої України», включаючи мого попередника, входили в уряд Януковича – це було нормально, а коли Тимошенко проголосувала декілька разів за закони, які, до речі, є для неї програмними, це не нормально?
Якщо ми говоримо про закон «Про Кабінет Міністрів України», то там проблема не в законі, а в змінах в Конституції, які не подобаються Ющенку. Але навіщо ж тоді товариші Ющенка проти його волі 8 грудня 2004 року проголосували за ці зміни? Проголосували тоді всі його «любі друзі» і «дорогі друзі», як він їх називає тепер. Хоча Ющенко і не голосувало – проголосував його брат разом з Порошенками і Луценками. А Тимошенко за зміни в Конституцію не голосувала.
Закон про Кабмін є нічим іншим, як просто жорстким відображенням норм діючої Конституції. Весь «сир-бор» відбувається навколо одного питання – чому у Ющенка забрали право представляти прем'єр-міністра України? Та з простої причини: у нього і не було цього права після внесення змін до Конституції, у нього є тільки обов'язок.
Тепер говорять, що відбулася узурпація влади. Але, коли Порошенко рвався на посаду прем'єр-міністра, про узурпацію влади не говорили.
Я не бачу ознак узурпації. Хто узурпував владу? Коаліція? Так, я з цим згоден, але це не узурпація – це делегування влади народом парламенту і парламентській більшості. Подивіться, скільки дискусій всередині коаліції, але, на відміну від «оранжевих», ці дискусії проходять толерантно, професійно, і ухвалюються узгоджені рішення. А якщо парламентська коаліція – узурпатор, то у нас узурпована такими ж коаліціями вся Європа.
Представники коаліції дотримуються однієї лінії і підтримують один одного, а «помаранчеві» виходять з гаслами відкриття війни проти Януковича і коаліційного уряду і в той же час відразу починають «гризти» один одного. Я скажу чесно – задоволення це мені доставляє максимальне. Чим швидше вони себе «зжеруть», тим краще. Тому що сьогодні Україні нав'язується двовладдя. Весь історичний досвід показує, що ні триумвірати, ні двовладдя ніколи себе не виправдовують. Завжди хтось перемагав. А тут і перемагати нікому не треба! Є Конституція, яка чітко розподілила, що виконавча влада у Кабінету Міністрів, яка формується коаліцією.
Сьогоодні за ситуацію в країні має відповідати коаліція і уряд.
- Що ж буде з Президентом? Йому все ж таки загрожує статус «англійської королеви»?
- Необхідно визнати, що ми дуже багато повноважень залишили Президенту 8 грудня 2004 року. Це було недоробкою. Адже Президента з такими повноваженнями, який зараз в Україні, немає ніде в Європі. Мені здається, що Парламент піде шляхом удосконалення політичної реформи, будуть внесені і інші зміни, які чітко означатимуть, у кого які повноваженні і хто за що відповідає.
Я думаю, що сьогодні Уряд повинен мати право визначати не тільки внутрішню, а й зовнішню політику. Тому що ці два процеси нерозривні, і потрібно дати уряду можливість призначати і міністра внутрішніх справ, і пропонувати парламенту кандидатуру міністра закордонних справ. Я думаю, що потрібно переглянути і питання пор створення вертикалі виконавчої влади. Вона сьогодні реально відсутня, губернаторами де-факто і де-юре керує Секретаріат Президента. Це ненормально. Це ще один дисбаланс і ознака двовладдя.
Потрібно створити максимально відповідальну систему виконавчої влади під контролем опозиції. Де є підвідповідальна Парламенту виконавча влада, тобто Кабінет Міністрів, і є опозиція, яка реально балансує в системі владних відносин, приховуючи помилки влади, аж до ініціації всіляких дострокових відставок, з подальшими достроковими виборами. Сьогодні в кожній країні з завидною періодичністю проводяться дострокові вибори. І лише успішна влада не дозволяє їх проводити.
- Чим може закінчитися постійне загострення протистояння Президента і Кабміну?
- Та нічим це не може закінчитися.
Позиція уряди напряму залежить від його успіху. Буде успішним уряд - все буде добре.
А Секретаріату Ющенка я б просто порадив уважно читати Конституцію і дотримуватися її, а не перекручувати на свій лад. Крапки були розставлені 8 грудня 2004 року. Чому? Хай запитають самі себе. Але Рубікон був перейдений саме тоді. Влада пішла від них не сьогодні і не вчора. Хай вони цю дату відзначать у себе червоними або чорними фарбами – це вже кому як більше подобається. Але це не питання сьогоднішнє. Воно вирішене. І крики нікому не допоможуть. Потрібно бути чоловіками і не одурювати людей!
Людям сьогодні все одно, хто і якого міністра призначає. Людям «по
барабану» - вони хочуть бачити стабільну владу, яка відповідає перед народом. А функції контролю повинна узяти на себе опозиція.
- На вашу думку, чи можливі в Україні дострокові парламентські вибори? Адже лідер БЮТ Юлія Тимошенко , яка перебуває в опозиції, вже заявляє про дострокові парламентські вибори. Крім того, ходять чутки, що Ю. Тимошенко і Віктор Ющенко домовилися спільно добиватися розпуску парламенту.
- Я не бачу причин для дострокових парламентських виборів. Адже завжди дострокові вибори є наслідком соціально-економічної кризи. А таких підстав немає.
Для того, щоб розпускався Парламент потрібна або добра воля парламенту, або законні підстави. Але законних підстав, в найближчі чотири роки, я не бачу. Я слабо собі уявляю, щоб розвалилася антикризова коаліція. Немає ніяких передумов, а іншої причини просто немає.
Сьогодні Секретаріат Президента, своїми діями явно, судячи з соціологічних досліджень, приводить до падіння авторитету Ющенка. І все це може спровокувати дуже несподіваний поворот подій. І я хочу побачити, як з 6 % підтримкою сьогоднішній Секретаріат «штовхатиме» Віктора Андрійовича на нові вибори. Але це навряд чи відбудеться. Отже реальних передумов для дострокових виборів немає.
- Прем'єр-міністр досить часто робить зауваження міністрам. Як вам здається, вони резонні? Як особисто Вам працюється під керівництвом Януковича?
- Віктор Федорович дуже строгий, але справедливий керівник. Більше до цього додати нічого. Він допомагає, але в той же час і вимагає.
Мені сьогодні для вирішення будь-якого завдання ідуть на зустріч всі міністри, так само поступаю і я. Є відчуття відповідальності за команду. Є проблема – ми її разом вирішуємо. Дуже вдячний своїм колегам-міністрам за підтримку, взаєморозуміння і сподіваюся, що з мого боку вони відчувають таке ж відношення. Я можу сказати, що ми команда.
Міністр не повинен створювати проблем – він повинен вирішувати проблеми. І керівник уряду завжди готовий допомогти, але в той же час ми завжди готові до того, що він і запитає.
«Сім'я – це моя віддушина»
- Несторе Івановичу, розкажіть трохи про свою сім'ю.
- Дякувати Богові, в останніх публікаціях таблоїдів мене викреслили з списку показних наречених.
Я живу зі своїм старшим сином у Києві. Безумовно, молодший син теж часто буває з нами і я дуже радий, що брати один одного люблять.
Звичайно я не самотній. Я живу не один, це було б ненормально. Але це вже інше, більш особисте.
Сім’я – це моя віддушина.
- А як Ви любите відпочивати? Як проводите вільний час?
- Після мого призначення міністром з надзвичайних ситуацій єдине моє бажання – це виспатися.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом