На острові Хортиця буде відкрито музей козацьких кораблів, піднятих з дна Дніпра.
Про це на прес-конференції в Запоріжжі в рамках акції «Відкриваємо Хортицю» повідомив заступник генерального директора Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко. За його словами, на замовлення Національного заповідника «Хортиця» «Київпроектреставрація» розробила проект музею.
Згідно з планом, музей буде розташований на Хортиці поряд з мостом через Дніпро. Вартість робіт створення музею становить 5 млн. грн.
За словами Остапенка, ні в одному місті країн колишнього СРСР немає хоча б одного історичного корабля, піднятого з води. В Україні таких кораблів два – «Братислава» (завдовжки 16 м) і «Козацька чайка» (18,5 м). Човни були побудовані під час російсько-турецької війни 1735-1739 рр. після того, як на острові Мала Хортиця в 1736 році була заснована Запорізька Верф. Верф була побудована запорізькими козаками, вони ж будували тут кораблі.
Як повідомив Остапенко, підняття з дна Дніпра одного такого корабля в Україні коштує близько 500 тис. грн., передає «УНІАН».
Проте, сказав Остапенко, вже через декілька років ці витрати для держави окупляться, оскільки це визначні пам'ятки рівня ЮНЕСКО, тому, відповідно, реально можна розраховувати на значну кількість туристів у Запоріжжі. Зокрема, у Франції, за його словами, схожий об'єкт відвідує понад мільйон туристів на рік. Створення ж гідроархеологічного інституту і розширення штату науковців сприятиме поповненню колекції і підвищуватиме імідж країни на світовому рівні, відзначив Остапенко.
«Ми йдемо до створення таких визначних пам'яток довго і складно, - зазначив на прес-конференції в рамках акції «Відкриваємо Хортицю» заступник голови Комітету ВР з екологічної політики, природокористування і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Юрій Артеменко. – Потрібні кошти, а, отже, шукаємо однодумців, меценатів. Але без відродження традицій важко піклуватися про майбутнє України».
