
Керівник місії ОБРЄ в Молдові Луїс О'Ніл підтвердив, що ця європейська організація не визнає пройдений у самопроголошеній Придністровській Молдавській республіці референдум про незалежність і його результати.
"Ми не можемо визнавати цей референдум, оскільки він був проведений в односторонньому порядку, не були створені демократичні умови для його проведення, на виборців здійснювався тиск, їх залякували, внаслідок чого голосування не було вільним", - сказав він у середу на прес-конференції в Кишиневі.
Представник ОБРЄ відзначив також, що "організатори референдуму нехтували думкою міжнародного співтовариства", а поставлені на референдумі питання були "сформульовані дуже складно".
За його словами, "про недемократичність референдуму говорять і його результати". "Погодьтеся, в умовах демократії і вільного волевиявлення важко повірити в те, що 97% громадян може дотримуватися однакової позиції з важливого питання", - відзначив О'Ніл.
Він нагадав, що ОБРЄ продовжує виступати "за територіальну цілісність Молдови і надання Придністров'ю особливого статусу у складі Республіки Молдова", передає «Інтерфакс».
У відповідь на прохання журналістів прокоментувати позицію Росії щодо референдуму в Придністров'ї О'Ніл сказав, що "ОБРЄ виходить з того, що Російська Федерація визнає територіальну цілісність і суверенітет Республіки Молдова".
Представник ОБРЄ висловився за найшвидше відновлення переговорів щодо придністровського врегулювання.
"Місія ОБРЄ переконана в необхідності повернутися за стіл переговорів, щоб обговорити всі питання. Надзвичайно важливо повернутися до переговорів і продовжувати рухатися вперед. Є добрі передумови для вигідного врегулювання конфлікту, оскільки нинішня ситуація невигідна нікому", - підкреслив глава місії ОБРЄ.
О'Ніл відзначив, що на переговорах потрібно обговорювати "всі питання, які були відкладені після того, як переговори було перервано в лютому".
"Це і моніторинг підприємств військово-промислового комплексу Придністров'я, і початок роботи оцінної місії ОБРЄ щодо демократизації Придністров'я, і розробка і затвердження заходів щодо зміцнення довіри", - сказав дипломат.
Відповідаючи на запитання журналістів про вірогідність того, що в жовтні почнуться консультації відносно проблеми Придністров'я, Луіс О'Ніл сказав: "все можливо".
Глава Місії ОБРЄ нагадав, що "ОБРЄ продовжує наполягати на виведенні російських військ відповідно до зобов'язань, які Росія взяла на себе на саміті ОБРЄ в Стамбулі в 1999 році".
"Ми переконані в тому, що 20 тисяч тонн озброєння і боєприпасів, що залишилися в Придністров'ї, за наявності політичної волі можна вивезти до Росії впродовж шести місяців. Головне - почати процес вивозу", - заявив О'Ніл.
Дипломат, який почав свою місію в Молдові п'ять тижнів тому, відзначив, що хотів ознайомитися з ситуацією на складах з російським озброєнням у селі Колбасна.
"Я узгодив це питання з міністерством оборони Росії, з командуючим Оперативної групи Російських військ (ОГРВ). Проте придністровські урядовці не пустили на лівий берег Дністра мене і членів моєї команди. У мене склалося враження, що ОГРВ було безсиле зробити що-небудь. Це - дуже небезпечна тенденція", - сказав Луїс О'Нілл.