Суспiльство

Візит Януковича до Брюсселя нічого не дасть?

Прем'єр-міністр Віктор Янукович, який завтра перебуватиме з візитом у Брюсселі, не зможе оголосити про «перелом» у відносинах між Україною і Європейським Союзом, його візит буде лише ознайомлювальним і не принесе ніяких конкретних вирішень проблем.

Про це пише сьогодні польська «Газета Віборча».

« Його візит в Єврокомісію і Раду ЄС швидше ознайомлювальним, необтяжений конкретикою», - відзначає газета.

При цьому видання цитує слова європарламентарія від Польщі Яцека Саріуша-Вольського: «Але це і так добре, що цей візит відбудеться, Янукович намагатиметься говорити більш європейським тоном, ніж у себе вдома», - вважає євродепутат.

Видання відзначає, що на нинішньому етапі відносин між Україною і ЄС, Україна може розраховувати тільки на створення зони вільної торгівлі і поліпшення «політики сусідства, яку проводить ЄС». При цьому Україні не варто сподіватися, що ЄС надасть їй перспективу членства.

« Питання лише, чи вистачить цього Києву, якщо дивитися на економічні показники, то українцям може бути вигідним входження в таку митну зону (йдеться про вступ до СОТ)», - сказав Саріуш-Вольський, коментуючи той факт, що ЄС може погодитися на створення зони вільної торгівлі з Україною, але «цей пряник можливий лише у разі прийняття України до Світової організації торгівлі – про що на сьогодні не можна говорити з упевненістю».

Як відзначає видання, в той же час, за даними експертів, вступ України до СОТ і в зону вільної торгівлі з ЄС означатиме певні обмеження, які Україна мала б ввести, зокрема, згідно з євросоюзівськими нормами і, серед іншого, це стосується соціальних виплат і гарантій.

« Газета Віборча» нагадує, що Єврокомісія повинна затвердити проект так званого мандата переговорів, на підставі якого ЄС почне переговори з Україною про нову угоду щодо співпраці, яка почне діяти з 2008 року, цитує газету «УНІАН».

« Після успіху помаранчевої революції в Україні в Брюсселі запанував оптимізм. Деякі європейські політики, особливо польські, стали навіть говорити, що Україна повинна отримати від ЄС європейську перспективу, тобто обіцянка членства, поза сумнівом, відкладеного в часі, наприклад, років через 20. Сьогодні, проте, Україна не може розраховувати на це», - пише видання.

Далі газета приводить слова польського дипломата, який не побажав бути названим, який пояснює, що на сьогодні в самому ЄС дуже складна ситуація - значна кількість країн ЄС не хоче навіть чути ні про яке можливе нове розширення. І тому, переконаний дипломат, ні Єврокомісія, ні Рада ЄС не запропонують, щоб в новій угоді з Україною з'явився якийсь запис про можливість майбутнього членства.

Вже навіть сама назва нової угоди буде відповідною: оскільки на початку 90-х років інші країни регіону підписували з ЄС «Угоду про асоціацію», то у випадку з Україною такої назви не буде, не з'явиться в угоді ні єдиного слова про європейську перспективу», - стверджує дипломат.

Як пише газета, Єврокомісія підтверджує цей песимістичний сценарій. «Нова угода з Україною напевно не буде нічого перебільшувати – ні з одного, ні з іншого боку, ми хочемо наближати Україну до себе, але на цьому етапі ніяких рішень, що стосуються її майбутнього статусу, не прийматиметься». Про це заявила «Газеті Виборча» Ема Удвін, яка є прес-секретарем єврокомісара з зовнішніх зв'язків Беніти Фереро-Вальднер.

А це, пише видання, означає лише одне – Україна буде змушена задовольнитися створенням зони вільної торгівлі з ЄС.