Суспiльство

Українців лякатимуть палінням

Міністерство юстиції України пропонує збільшити на сигаретній упаковці площу, відведену для розміщення застережень про шкоду паління. Крім того, Мін’юст пропонує розширити перелік гасел-попереджень, які застерігатимуть курців про шкоду куріння. Про це йдеться в проекті закону «Про внесення змін і доповнень до деяких законів України щодо застереження від вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», винесеному на обговорення Державним департаментом з питань адаптації законодавства Міністерства юстиції України.

Як наголошується в записці пояснення до законопроекту, документ розроблений з метою приведення законодавства України у відповідність до норм і стандартів ЄС у сфері охорони здоров'я. Зокрема, з положеннями Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров'я з боротьби проти тютюну від 21 травня 2003 року, яка була ратифікована Україною 6 червня 2006 року.

Відповідно до змін, розроблених Мін’юстом, основне медичне застереження споживачів тютюнових виробів має займати не менше 30 відсотків площі зовнішньої поверхні однієї з сторін упаковки тютюнових виробів. Додаткове медичне застереження споживачів тютюнових виробів має займати не менше 40 відсотків поверхні іншої, більшої, сторони упаковки тютюнових виробів.

Серед антитютюнових гасел, які займатимуть не менше 40 відсотків упаковки, Мін’юст пропонує затвердити 8 нових. Зокрема, «Куріння може пошкодити спермі і скорочувати народжуваність», «Куріння може спричинити порушення кровообігу і викликати імпотенцію», «Куріння викликає старіння шкіри», «Куріння руйнує артерії, викликає серцеві напади і інсульти», «Куріння викликає рак легень», «Ваш лікуючий лікар може допомогти Вам припинити палити», «Куріння може викликати повільну і хворобливу смерть», «Припинення куріння скорочує ризик смертельних захворювань серця і легенів», «Скористайтеся допомогою для припинення куріння: проконсультуйтеся з Вашим лікуючим лікарем», «Сигаретний дим містить бензол, нітрозаміни, формальдегіди і ціанід водню», передає «УНІАН».

З іншого боку упаковки, не менше 30 відсотків її загальної площі, має займати одне з двох медичних застережень споживачів тютюнових виробів - «Куріння вбиває/куріння може вбити» або «Куріння шкодить Вашому здоров'ю і здоров'ю оточуючих».

Зауваження і пропозиції до законопроекту від фізичних і юридичних осіб прийматимуться Міністерством юстиції протягом місяця з дня публікації.

Діюча редакція закону про заходи з попередження і зменшення споживання тютюнових виробів і їх шкідливому впливі містить шість медичних застережень такого змісту: «Куріння під час вагітності шкодить вашій дитині»; «Тютюновий дим шкодить здоров'ю тих, хто вас оточує»; «Куріння викликає залежність, не починайте палити!»; «Куріння викликає імпотенцію»; «Захистіть дітей: не дозволяйте їм дихати вашим димом»; «Курці вмирають рано». Кожний варіант текстів додаткових медичних застережень наноситься виробником тютюнових виробів на упаковки тютюнових виробів по черзі.

На сьогодні на більшості тютюнових виробів, які реалізуються в Україні, вказано з обох боків упаковки «Куріння шкодить здоров'ю». Рамкова конвенція ВОЗ з боротьби проти тютюну не регламентує конкретних гасел-попереджень, які мають бути розміщені на упаковках тютюнових виробів, а також їх кількості.

Як повідомляв ForUm, 7 березня 2006 року Кабінет Міністрів України ліквідовував Державний департамент з питань адаптації законодавства Міністерстві юстиції України. 16 березня міністр юстиції Сергій Головатий замість ліквідованого департаменту створив у структурі міністерства Департамент європейської інтеграції. Новоутворений департамент досі не почав своєї роботи.

Весною 2006 року постанова Кабінету Міністрів України від 7 березня 2006 року, був ліквідований Державний департамент з питань адаптації законодавства, була оскаржена в суді.

11 вересня 2006 року прем'єр-міністр України Віктор Янукович заявив, що вимагатиме визначення порядку адаптації українського законодавства до законодавства ЄС. «Я ставитиму таке завдання, щоб ми визначили порядок, черговість і пріоритетність законопроектів, які необхідно розглядати і адаптувати до законодавства європейського», - сказав прем'єр.