
На сьогоднішній день необхідно продовжити нафтопровід «Одеса-Броди» до польського міста Плоцк, і ще далі для можливості поставки сировини європейським споживачам. Таку думку виказав Прем'єр-міністр Віктор Янукович в інтерв'ю польським журналістам.
«Нафтопровід («Одеса-Броди») це спосіб диверсифікації поставок енергетичної сировини для Європи», - відзначив із цього приводу Янукович.
Відповідаючи на питання, чому, незважаючи на політичні декларації, трубопровід використовується в реверсивному напрямі, Янукович сказав: «Я не хотів би звинувачувати жодного з наших партнерів, але, зрештою, нафтопровід не може стояти порожнім».
«Україна має користь від того, що «Одеса-Броди» працює в так званому режимі реверсу. Так продовжуватиметься до тих пір, поки не буде добудована польська частина нафтопроводу, і не буде поки вирішено, якою нафтою заповнити трубу. Потрібно пам'ятати, що «Одеса-Броди» був побудований, щоб забезпечити диверсифікацію поставок нафти. Проте ми втратили багато часу, і прийшов час цю помилку виправити», - цитує українського прем'єра газета «Жеч Посполіта».
«Проект добудови «Одеса-Броди» дозволить і Україні, і Європі диверсифікувати енергетичні поставки, я вважаю, що він об'єднає економічні інтереси наших двох країн», - цитує Януковича Польське агентство преси. Як відзначає ПАП, український прем'єр назвав цей проект найважливішим економічним проектом, що поєднує інтереси України і Польщі, передає «УНІАН».
«Крім політичної волі, потрібна практична діяльність. Якщо ми створимо відповідні умови для постачальників і споживачів нафти, цей проект буде реалізовано, і це питання не потрібно політизувати», - відзначив Янукович.
Як повідомлялося, сьогодні, 6 вересня, відбувається робочий візит Прем'єр-міністра України Віктора Януковича в Республіку Польща. Під час візиту Янукович проведе двосторонні переговори з головою Ради Міністрів Республіки Польща Ярославом Качинським. Енергетична безпека – одна з головних тем переговорів.
Наприкінці 2001 року ВАТ «Укртранснафта» завершило будівництво нафтопроводу «Одеса-Броди» (нафтотермінал «Южний»-Одеса-Броди) завдовжки 674 км і потужністю 9 млн. тонн на рік.
Наприкінці травня 2003 року Україна, Польща і ЄС підписали декларацію, яку підтримали проект транзиту каспійської нафти нафтопроводом «Одеса-Броди» і його добудови до польського міста Плоцк, звідки нафта по вже існуючому нафтопроводу може потрапити в Гданськ.
Починаючи з середини 2003 року, в Україні активно обговорювалося питання про напрям використовування нафтопроводу «Одеса-Броди». Реверсивний напрям використовування лобіювала російсько-британська компанія ТНК-ВР. Третього лютого 2004 року український уряд ухвалив рішення про пряме використовування нафтопроводу, проте вже в липні 2004 року переглянув своє рішення.
Наприкінці липня 2004 року ВАТ «Укртранснафта» і ТНК-ВР підписали контракт про прокачування нафтопроводом «Одеса-Броди» 9 млн. тонн нафти на рік у напрямі нафтотерміналу «Южний» (м. Одеса). Контрактом передбачається транспортування російської нафти Urals по маршруту «Мозир-Броди-мнт «Южний» протягом трьох років в об'ємі 9 млн. тонн на рік.
В той же час, Наглядова рада «Укртранснафти» схвалила добудову «Одеса-Броди» до польського Плоцка і створення для цього спільного підприємства «Сарматіа» з польською компанією PERN Przyjazn.
Після призначення нового уряду України в серпні 2006 року поляки почали виражати стурбованість тим, чи добудовуватиме Україна «Одеса-Броди».