Суспiльство

Українці відмовляються від піратських програм

Схоже, наші співгромадяни з кожним роком хоч повільно, але все більше схиляються до того, щоб оснащувати свої комп'ютери ліцензійним програмним забезпеченням. Звичайно, до того світлого моменту, коли на всіх українських ПК стоятиме виключно ліцензійне програмне забезпечення, доведеться чекати ще довго. Але і від піратських копій «Віндоус», як говорить статистика, ми почали відмовлятися все частіше.

Добра новина днями прийшла з центрального офісу компанії «Майкрософту»: представники компанії IDC, яка займається аналізом ринків інформаційних технологій, оголосили, що наразі за рівнем піратства у сфері програмного забезпечення Україна вже посідає «лише» 6-7 місце в світі разом з Казахстаном.

Для нашої країни це очевидний прогрес, оскільки ще декілька років тому в рейтингу країн, що користуються піратськими копіями програмного забезпечення, ми займали малопочесне друге місце. У 2004 році рівень піратської продукції в Україні, за інформацією компанії «Майкрософту», був лякаючим: на 91% українських комп'ютерів стояла зламана версія «Віндоус». Крутіше «піратствували» тільки у В'єтнамі.

Сьогодні картина трохи покращала – за минулий рік рівень використання піратського програмного забезпечення знизився на цілих 6%. Фахівці сходяться на думці, що в цьому плані ми опинилися попереду планети всієї – жодна країна в світі, окрім України, не змогла всього за один рік так різко знизити рівень користування піратським ПО.

Ще одна цікава деталь: по цьому показнику ми стали цивілізованіші за Росію, в якій нині неліцензійним програмним забезпеченням користуються 86% власників комп'ютерів. Різниця всего в 1%, але все одно, погодьтеся, приємно.

Представники компанії «Майкрософт»-Україна сказали, що ситуація з відмовою споживачів від піратського ПЗ значно покращала з двох причин. Перша – прийнявши в липні 2005 року новий закон про боротьбу з піратським виробництвом CD і DVD, держава подала наочний приклад поваги до авторського права, підписавши угоду про легалізацію програмного забезпечення в органах виконавчої влади. Друга – українці стали більше заробляти, і у них з'явилася можливість купувати ліцензійний продукт.

«На жаль, йдеться не стільки про пересічних українців, скільки про державний і корпоративний сектор, який став витрачати більше грошей на установку ліцензійного продукту, - пояснив нам співробітник компанії PRP Руслан Леоненко. – Перших купувати ліцензійне ПЗ зобов'язав закон. Других – те, що ліцензійний продукт безпечний і допомагає зменшити ризики для бізнесу».

Що ж до звичайного споживача, то, як підкреслив Леоненко, йому, мабуть, ще не скоро вдасться купувати ліцензійне ПЗ – через його велику вартість. Знизити ж ціну на програмне забезпечення не можна: на вимогу міжнародних корпорацій, ціна на ліцензійний продукт приблизно рівна для всіх країн світу.

За словами Леоненка, якщо рівень піратства в Україні в найближчі роки вдасться зменшити на 10%, це приведе до зростання ринку інформаційних технологій в два рази - до $2 млрд на рік, а також дозволить створити до 10 тис. робочих місць. Таким чином, від повсюдного впровадження ліцензійного ПЗ виграє економіка країни. Важливий і зовнішньоекономічний аспект: після того, як рівень комп'ютерного піратства в Україні знизився, були зняті економічні обмеження і санкції. Наприклад, влада США заявила про намір перемістити Україну з списку країн з найсприятливішою ситуацією на ринку інтелектуальної власності Priority Foreign Country в список Priority Watch List (Перелік пріоритетного нагляду). А це значить, що імідж України на міжнародній арені зростає.