
Днями в деяких російських засобах масової інформації з'явилися висловлювання, які зводяться до того, що причиною катастрофи російського літака Ту-154 рейсу Анапа - Санкт-Петербург 22 серпня ц.р. нібито стали дії диспетчерів "Украероруху". Про це ForUm’у повідомили у прес-службі МЗС України.
Зокрема МЗС наголошує: «У цьому зв'язку вважали б за необхідне зазначити, що будь-які припущення щодо причин авіакатастрофи до оприлюднення висновків спеціально створених урядових комісій є завчасними, оскільки не ґрунтуються на встановлених фактах, а також є неприпустимими з моральної точки зору».
«Хотіли б також підкреслити, що українська сторона неодноразово заявляла, що зробить усе можливе для всебічного з'ясування причин цієї трагедії, та вже здійснила низку практичних кроків, які належним чином оцінені російськими фахівцями», - йдеться у заяві МЗС.
Раніше ForUm повідомляв, що технічна комісія Міждержавного авіаційного комітету (МАК) з розслідування катастрофи літака Ту-154М, що розбився 22 серпня під Донецьком, закінчила попередню розшифровку бортових самописців лайнера.
На підставі отриманих даних експерти в цілому змогли відновити картину катастрофи борту RA-85185 і передуючих їй подій та вибрати з версій причин трагедії, що раніше висувалися, основну.
За цими даними, аварія, швидше за все, стала наслідком поєднання двох основних чинників: бездіяльності екіпажу в певній ситуації (чим вона була викликана - питання окреме, і достовірно відповіді на нього ще немає) і складних метеоумов. Крім того, достовірно встановлено, що відмов техніки лайнера, що розбився, не було. На підставі цих висновків, результатів деяких досліджень і інших робіт, проведених в рамках розслідування НП з Ту-154, комісія вже направила авіаційним адміністраціям Росії, України і інших держав Співдружності рекомендації для проведення оперативних профілактичних заходів щодо підвищення безпеки польотів, пише газета «Время новостей».
Згідно з розшифровкою переговорів пілота з диспетчером, борт RA-85185 запросив дозвіл на підйом на "390-й ешелон" - це приблизно 11900 метрів. Командир, як вважають експерти, при цьому явно вирішив обійти грозовий фронт зверху - грубо кажучи, "перестрибнути". Це найнезрозуміліший момент у всій історії, оскільки ні по маневру, ні по курсу, ні по висоті екіпаж Ту-154, не був обмежений, тому що в районі на цей момент інших судів не було.
Подальші ж події дані "параметричного бортового самописця", що фіксував роботу всіх вузлів і свідчення приладів, за словами експертів, дозволили прорахувати практично за хвилинами. І як з'ясувалося, саме одна хвилина і вирішила долю лайнера. Катастрофа, по суті, почалася в мить, коли літак перевищив заданий йому диспетчером ешелон. Замість висоти 11900 метрів, Ту-154 піднявся на 12100, саме на цьому ешелоні незадовго до трагедії засік його радар Ростовського центру управління повітряним рухом. Зайві 200 метрів "Ту" проскочив через вихід на "закритичні кути" атаки - тобто дуже різко пішов вгору, відзначає видання.
Спочатку це, за словами фахівців, веде (особливо за наявності турбулентності) до так званого зриву потоку - різкого падіння підйомної сили крила. Проте якщо швидкість лайнера при цьому ще достатньо велика, в динаміці цей момент (свого роду тривожного сигналу для пілота) можна прозівати, і тоді наступає так зване "підхоплення". "Підхоплення" - сталий жаргонізм пілотів і розслідувачів катастроф, що позначає різке збільшення підйомної сили крила. В результаті літак ще більше "задирає" ніс і фактично "сідає на хвіст".
За визнаннями експертів, насправді грозовий фронт, який намагався обійти Ту-154, був не настільки сильним, щоб загрожувати загибеллю літаку. Але самописці не зафіксували спроб екіпажу направити Ту-154 вниз, штурвал пілоти тримали рівно. В результаті літак піднявся на висоту 12 100 метрів. Там борт знаходився всього хвилину. За цей час літак остаточно втратив швидкість, кут тангажу (кут між віссю фюзеляжу машини і горизонталлю) досяг 45 градусів, і "Ту" почав падати - ковзаючи з крила на крило, з креном на хвостову частину. Саме такий рух літака і позначається терміном "плоский штопор". Приблизно так падає з дерева осінній листок, пише газета.
За попередніми результатами розшифровки "чорних скриньок", за словами офіційного представника МАК, остаточного висновку про причину катастрофи робити не можна. Робота над повною дешифровкою і зведенням всіх джерел докупи, як відзначили в МАК, іде повним ходом.
Катастрофа літака Ту-154 авіакомпанії "Пулково", що здійснював рейс Анапа - Санкт-Петербург, сталася у вівторок за 45 км на північ від Донецька. На борту літака було 160 пасажирів, у тому числі 49 дітей і підлітків, і 10 членів екіпажу. Всі вони загинули.