Суспiльство

Мельник поговорив зі своїм молдовським колегою

28 серпня 2006 року міністр аграрної політики України Юрій Мельник та міністр сільського господарства та харчової промисловості Республіки Молдова Анатоліє Городенко провели двосторонні переговори. Про це ForUm’у повідомили у прес-службі Мінагрополітики.

За оцінками експертів, у 2005 році обсяг зовнішньоторговельних операцій продукцією АПК між двома країнами оцінюється в 180 млн. дол., у першому півріччі нинішнього – 70 млн. дол.

У листопаді 2003 року між Україною та Молдовою укладено Договір про вільну торгівлю, що дозволило збільшити імпорт в Україну молдовських продуктів.

Для подальшої співпраці в галузі АПК міністри обговорили кілька суттєвих питань, які мають відрегулювати ситуацію довкола імпорту вина, м’ясних виробів, перевезення сільськогосподарських вантажів, карантину рослин.

Зокрема, Городенко вважає, що вартість ліцензії на імпорт в Україну алкогольної та тютюнової продукції з Молдови надто висока. Водночас представники української сторони відзначили, що ці питання чітко викладені у Законі України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів». Це положення закону розповсюджується на всі країни, у т.ч. СНД. Тим не менш, відповідно до угоди про вільну торгівлю між Україною та Молдовою, з алкогольної продукції молдовського походження не стягуються акцизний збір і ввізне мито. Через це в роздрібній торгівлі вартість молдовських вин майже дорівнює вартості вин українських. Тому зменшення розміру плати за ліцензію на імпорт алкогольної продукції з Молдови поставить вітчизняного виробника в нерівні умови.

Мельник підкреслив, що нині необхідно скоординувати спільні зусилля у виноробній галузі у зв’язку із нестачею в поточному році сировини, погодився з пропозицією представника молдовських виноробів про укладання угод між виноробними підприємствами обох країн без посередників. Міністр аграрної політики України доручив своєму заступнику Сергію Мельнику вивчити питання вирощування молдовськими агропідприємствами виноградної лози для українських виноробів.

Не менш цікавим було обговорення питання експорту молдовських сигарет. Міністр сільського господарства та продовольства Республіки Молдова зауважив, що існуюче мито вартістю 3 євро за 1000 штук сигарет протирічить угоді про вільну торгівлю.

Правила експорту сигарет в Україну детально роз’яснив представник Державної митної служби України. Зокрема, оскільки у 2005 році Верховна Рада України ратифікувала Рамкову Конвенцію ООН з боротьби з тютюнокурінням, то Україна повинна дотримуватись вимог документу. Одна з основних його вимог – необхідність посилення податкового, митного законодавства стосовно обігу тютюнових виробів. В України за 7 місяців 2006 року виробництво цих виробів зменшилось на 8,1% (відповідно до аналогічного періоду 2005 року). З огляду на ці обставини, пропозиції молдовської сторони про преференції у частині зниження розмірів плати за ліцензію на імпорт та ставки мита на тютюнові вироби є неприйнятними. Втім, представник митної служби підкреслив, що акциз, дійсно, стягується, а мито, згідно до угоди про вільну торгівлю, – ні. Якщо молдовська сторона повідомить про конкретні факти виплат мита, реакція Державної митної служби буде миттєвою.

Мельник та Городенко стурбовані ситуацією, яка склалась навколо заборони ввезення на територією з Молдови м’ясної продукції. За даними Державного департаменту ветеринарної медицини України, у липні 2006 року українськими спеціалістами проінспектовано 8 м’ясопереробних підприємств Республіки Молдова. В результаті виявлено ряд недоліків. Українська сторона стурбована тим, що Молдова імпортує м’ясо з країн, у тому числі з яких в Україну ввезення м’яса заборонено. Тому наша держава потребує гарантій постачання в Україну сировини та продукції тваринного походження, отриманих під державним ветеринарно-санітарним контролем, від тварин, що вирощені та забиті на території Молдови. Тому міністри домовились про більш тісну співпрацю на рівні керівників департаментів ветеринарної медицини та заступників міністрів. Коли повністю будуть узгоджені ветеринарні питання, до Молдови вирушить група експертів для остаточної інспекції тамтешніх м’ясопереробних підприємств. Адже обидві країни зацікавлені у підтримці своїх виробників.

В ході переговорів міністри двох країн знайшли порозуміння й по ряду інших проблем. За підсумками переговорів міністр аграрної політики України Мельник зробив відповідні доручення своїм заступникам та керівникам структур, які працюють в галузі АПК.